Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego wydało ostrzeżenie pierwszego stopnia o złej jakości powietrza na całym Mazowszu. Alert sygnalizujący podwyższone stężenia zanieczyszczeń powietrza (PM 10 i PM 2,5) ma obowiązywać do końca dnia dzisiejszego (18 lutego br.).
Jedynka w trzystopniowej skali
Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego poinformowało, że w związku z utrzymywaniem się w dniu dzisiejszym (18 lutego br.) podwyższonych stężeń zanieczyszczeń powietrza (PM 10 i PM 2,5) w województwie mazowieckim wydane zostało ostrzeżenie pierwszego stopnia o złej jakości powietrza. Ostrzeżenie obowiązuje do 18 lutego br. do godziny 23.59. – Główną przyczyną podwyższonych wartości jest komunikacja, w tym wtórne pylenie z ulic i emisja spalin. Wystąpią również warunki meteorologiczne sprzyjające takiej sytuacji – słaby wiatr, wyż i zamglenia. Prognozuje się utrzymywanie podwyższonych stężeń pyłu, jednakże nie przewiduje się przekroczenia poziomu informowania oraz alarmowego, który mógłby powodować negatywne skutki zdrowotne – alarmują urzędnicy z Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
Dobre rady
W przypadku wystąpienia podwyższonych stężeń należy ograniczyć czas przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz przez osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia, oraz osoby ze skłonnościami do infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych.
Działania zapobiegające emisji zanieczyszczeń to m. in.:
- korzystanie z alternatywnych sposobów przemieszczania się na krótkich odcinkach (rower, pieszo),
- korzystanie z komunikacji miejskiej zamiast komunikacji indywidualnej,
- ograniczenie używania spalinowego sprzętu ogrodniczego,
- ograniczenie palenia w kominkach,
- ogrzewanie mieszkań lepszym jakościowo paliwem,
- bezwzględne przestrzeganie zakazu spalania odpadów w paleniskach domowych.
W przypadku pogorszenia stanu zdrowia należy skontaktować się z lekarzem. Osoby udające się do pracy, szkół itp. powinny ograniczyć ruch samochodowy i przesiąść się do środków komunikacji miejskiej lub tak organizować przejazd samochodem, aby zabierać maksymalną liczbę pasażerów.