Krioterapia ogólnoustrojowa. Mróz, który leczy

kriokomora

Wojskowa Specjalistyczna Przychodnia Lekarska SPZOZ w Legionowie, ul. Zegrzyńska 8, Dział Rehabilitacji zaprasza do korzystania z zabiegów krioterapii ogólnoustrojowej.

 

Krioterapia ogólnoustrojowa jest formą zimnolecznictwa i polega na oddziaływaniu niskimi temperaturami na całą powierzchnię ciała. Zabieg odbywa się w specjalnej komorze kriogenicznej, gdzie panuje temperatura w zakresie od – 80ºC do -120ºC, w której przebywa się do 3 minut. Po zabiegu w kriokomorze wykonuje się ćwiczenia ogólnoustrojowe pod kierunkiem fizjoterapeuty.

W celu skorzystania z zabiegów kriokomory ogólnoustrojowej należy:

  • Uzyskać skierowanie na cykl zabiegów w kriokomorze od lekarza (NFZ- skierowanie od lekarza ubezpieczenia zdrowotnego lub prywatnie*).
  • Zgłosić się do rejestracji Działu Rehabilitacji WSPL w Legionowie w celu przedstawienia skierowania i ustalenia terminu rozpoczęcia cyklu zabiegów.
  • Informacje o zapisach i terminach rozpoczęcia kolejnych turnusów można uzyskać pod nr tel. 22 381 25 25 wewn. 3 w godz. 12.00-17.00 a także osobiście w rejestracji Działu Rehabilitacji WSPL w Legionowie.

Najbliższy turnus odbędzie się w dniach 18.02.2019r. – 01.03.2019r. w godzinach 17.30 -18.30.

Zgłosić się do Działu Rehabilitacji w wyznaczonym terminie- na cykl zabiegów.

Wskazania do zabiegu:

1. Choroby układu nerwowego: (SM) stwardnienie rozsiane, zespoły korzeniowe, zwalczanie patologicznego, przewlekłego bólu, wzmożone napięcie mięśniowe, depresje,

2. Choroby narządu ruchu: osteoporoza, (RZS) reumatoidalne zapalenie stawów, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, łuszczycowe zapalenie stawów, fibromyalgie, dna moczanowa, zmiany zwyrodnieniowe wtórne oraz pierwotne, kolagenozy, stany pourazowe, przeciążenia: złamania, skręcenia, dyskopatie , krwiaki,

3. Sport wyczynowy: profilaktyka przeciążeń narządu ruchu, wspomaganie treningu siłowego i wytrzymałościowego (kriokomora podnosi wydajność organizmu o 15-20%) przyspieszenie restytucji powysiłkowej, zwiększenie wydajności mięśni, zwiększenie ruchomości stawów, zwiększenie stężenia hormonów (m. in. testosteronu), zwiększenie nasycenia tkanek tlenem, poprawa krążenia w naczyniach chłonnych, rozszerzanie naczyń krwionośnych, sprzyja utracie wagi.

4. Odnowa biologiczna: zwiększenie odporności organizmu, działanie biostymulujące, wspomagające walkę z nadwagą.

5. Profilaktyka chorób cywilizacyjnych, do tej grupy należą m.in.: schorzenia układu krążenia, nowotwory, cukrzyca czy osteoporoza.

 

Przeciwwskazania:

– ciężka choroba serca i niewydolność krążenia, stan po zawale serca, nadciśnienie tętnicze IIIº, choroby płuc- z wyjątkiem astmy (zimno działa zmniejszając napięcie mięśni oskrzeli), nadwrażliwość na zimno, choroba Reynauda, hemoglobinuria napadowa,odmrożenia, wyniszczenie, osłabienie organizmu, aktywna nadczynność i niedoczynność tarczycy, choroby nowotworowe, zaawansowana miażdżyca, zaburzenia czucia na skórze, zmiany zakrzepowo-zatorowe i zapalne w układzie żylnym, otwarte rany i owrzodzenia, stany gorączkowe, ostre infekcje, choroby nerek, klaustrofobia, padaczka, choroby psychiczne i nadmierna potliwość.

Zlecenie zabiegu:

  • zabieg wykonywany jest na zlecenie lekarskie; na wizytę lekarską prosimy o zabranie ze sobą: kart informacyjnych z leczenia szpitalnego lub sanatoryjnego, wyników przeprowadzanych dotychczas badań dodatkowych (np.: RTG, USG, MRI, badania laboratoryjne), które mają związek ze schorzeniem.
  • po kwalifikacji lekarskiej i uiszczeniu opłaty, zabieg zostaje zaplanowany w odpowiednim terminie
  •  czas trwania zabiegu: po 15 – 30 sekundowej adaptacji w przedsionku (-60ºC), następuje właściwy zabieg, trwający 1 do 2.5 minuty (oznacza czas przebywania w komorze) zgodnie z kwalifikacją pacjenta, kierując się zasadą stopniowego wydłużania czasu w trakcie kolejnych zabiegów.
  • temperatura w komorze głównej wynosi od -120ºC do -160ºC.

Jak skorzystać?  Zabiegi odbywają się w systemie turnusowym w naszej przychodni. Przed wizytą w kriokomorze konieczna jest wizyta kwalifikacyjna u lekarza specjalisty na miejscu –  aby upewnić się, że nie istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do zastosowania krioterapii.

Aby krioterapia była skuteczna, zaleca się pacjentom serię przynajmniej 10 zabiegów!

Jak się przygotować do zabiegu? Trzeba zaopatrzyć się w strój kąpielowy (najlepiej bawełniany), ciepłe skarpety do kolan, rękawiczki i opaski na uszy. Zapewniamy drewniaki i maseczki na twarz, w których wchodzi się do kriokomory.

Ważne:

Po wyjściu trzeba się koniecznie rozgrzać – pacjenci obowiązkowo korzystają więc ze specjalnej gimnastyki rozgrzewającej. Dlatego potrzebny będzie wygodny strój do ćwiczeń!

Ewa Milner-Kochańska

Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych