Koncepcja projektowa szpitala wojskowego mającego powstać na legionowskich Piaskach jest obecnie na finiszu. Sam projekt tej inwestycji ma powstać do 22 czerwca br., zaś firmę mającą ją zrealizować poznamy jeszcze na jesieni tego roku. Tak wynika z zapewnień ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka i dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie, generała i lekarza Grzegorza Gieleraka.
W czwartek (28 lutego br.) w gmachu resortu obrony narodowej przy Alei Niepodległości w Warszawie odbył się briefing prasowy z udziałem m. in. ministra obrony narodowej, Mariusza Błaszczaka i dyrektora stołecznego WIM-u – generała i lekarza Grzegorza Gieleraka. Podczas tego uroczystego spotkania z dziennikarzami padły zapewnienia, że koncepcja projektowa legionowskiego szpitala obecnie jest na finiszu, zaś kompletny projekt tego przedsięwzięcia poznamy w terminie do 22 czerwca br. Zanim jednak zostanie on opracowany, osoby odpowiedzialne za powstanie szpitala w Legionowie do 5 kwietnia br. zobowiązały się uzyskać decyzję o tzw. warunkach zabudowy. – Rozpoczęliśmy prace nad budową filii WIM-u, szpitala o świetnej marce, szpitala flagowego, jeśli chodzi o Ministerstwo Obrony Narodowej. Przygotowania są bardzo daleko zaawansowane. Powstał też harmonogram działań, za który odpowiada generał Gielerak, świetny lekarz, ale i menedżer – mówił minister Mariusz Błaszczak podczas spotkania z dziennikarzami.
Pierwsi pacjenci za 2 lata
Projekt budowlany legionowskiego szpitala uzgodniony zostanie z odpowiednimi służbami m. in. ze strażą pożarną, inspekcją pracy i z sanepidem. Po tych czynnościach wybrana zostanie firma, która wzniesie gmach tej placówki. – Wybór wykonawcy robót budowlanych nastąpi do 18 października br., zaś zakończenie budowy przewidziane zostało w terminie do 28 grudnia 2021r. – wynika z resortowych zapewnień. Szpital na Piaskach będzie filią działającego przy ulicy Szaserów w Warszawie WIM-u, zaś swe drzwi dla pierwszych pacjentów otworzy na początku lata 2022r. – Rozpoczęliśmy szybko oraz sprawnie i wszystko wskazuje na to, że ta inwestycja ma duże szanse powodzenia na jej ukończenie nawet we wcześniejszym terminie – zapowiedział podczas konferencji prasowej generał Gielerak.
Szpital z legionowskich marzeń
Centralny blok operacyjny składający się z dwóch sal operacyjnych, izba przyjęć oraz oddziały kardiologiczny, chirurgiczny, chorób wewnętrznych i intensywnej opieki medycznej, okulistyczny oraz ginekologiczno-położniczy z łącznie 90 łóżkami dla pacjentów i 250 medykami na pokładzie – tak będzie wyglądał legionowski szpital. Gmach tej placówki będzie liczył 5 pięter, znajdzie się w nim garaż podziemny, zaś wokół niego powstaną parkingi naziemne. Budowa szpitala powinna ruszyć jeszcze pod koniec br. – tak wynika z harmonogramu zaplanowanych robót, dzisiaj (28 l; br.) ujawnionego przez szefostwo resortu obrony narodowej.