II Konwent seniorów: rozliczono realizację uchwał z 2017 i zaplanowano działania na kolejne lata

konwent-seniorow

6 lutego br., w Ratuszu Miejskim w Legionowie odbył się II Konwent Mazowieckich Rad Seniorów zorganizowany przez Mazowieckie Porozumienie Rad Seniorów. Jego przewodniczący dr Roman Biskupski witając przybyłych gości i członków rad, stwierdził, iż kolejne spotkanie mazowieckich seniorów służyć ma rozliczeniu realizacji uchwał I Konwentu z 27 listopada 2017 roku oraz wypracowaniu programu i działań na kolejne lata.

W pierwszych słowach powitał m.in. Barbarę Ostrowską – przewodniczącą Zarządu Głównego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Warszawie, Barbarę Szafraniec z Ogólnopolskiego Porozumienia o współpracy Rad Seniorów z Krakowa, Michała Szczegelniaka z Narodowego Instytutu Wolności z Warszawy, Wojciecha Kałusińskiego z Polskiej Unii Seniorów, Danutę Szczepanik – sekretarz Urzędu Miasta Legionowo, Ewę Milner-Kochańską naczelnik Wydziału Zdrowia UM Legionowo, Barbarę Krupę – kierownika Wydziału ds. Polityki Senioralnej, Łukasza Salwarowskiego – patrona medialnego konwentu, redaktora naczelnego „Głosu Seniora” Miasto Przyjazne Seniorom oraz Piotra Lejzerowicza – opiekuna i pomocnika Rad Seniorów.

Jak podkreślił przewodniczący, w okresie sprawozdawczym, skupiono się przede wszystkim na realizacji uchwał I Konwentu. W związku z tym członkowie Zarządu wzięli udział w II Ogólnopolskim Kongresie Rad Seniorów w Krakowie oraz w III Sejmiku Senioralnym w Warszawie, gdzie trzech przedstawicieli Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów – Roman Biskupski, Krzysztof Łepkowski i Wojciech Rosiński, wybrani zostali do Mazowieckiej Rady Seniorów przy marszałku Województwa Mazowieckiego.

 

 

W Legionowie uruchomiono Mazowiecką Akademię Seniora, która stawia sobie za cel wspieranie seniorów na Mazowszu w powoływaniu kolejnych rad, prowadzenie poradnictwa prawnego i rachunkowo-księgowego, warsztatów i szkoleń dla rad w zakresie ich funkcjonowania i współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi.

Po wystąpieniu przewodniczącego rozpoczęła się ożywiona dyskusja, w której udział wzięło kilkunastu przedstawicieli rządu, organizacji pozarządowych oraz rad seniorów z terenu Mazowsza. Szczególne zainteresowanie wywołało wystąpienie przedstawiciela Narodowego Instytutu Wolności p. Michała Szczegelniaka, który omówił szczegółowo formy pozyskiwania środków finansowych na działalność Rad Seniorów.

Na zakończenie Konwentu przyjęto uchwałę dotyczącą działalności rad na Mazowszu w kolejnych latach. Dodać jeszcze należy, iż uczestnicy otrzymali wiele pomocniczych materiałów do działalności rad, przygotowanych przez Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, Mazowiecką Akademię Seniorów i Radę Seniorów w Legionowie oraz Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym NADZIEJA.

Andrzej Karski