Czy zauważył ktoś coś dziwnego w wodzie kranowej w Legionowie? Dziwny zapach, smak, swędzenie skóry po kąpieli albo wysypka? – dyskusja, która rozpętała się w sieci pod tym wpisem skłoniła władze miasta do interwencji. Po spotkaniu z przedstawicielami miejskich wodociągów i elektrociepłowni zdecydowano się pobrać kolejne próbki wody do badań ze wskazywanych przez legionowian w internecie adresów.
– Dolegliwości skórne po kąpielach w ciepłej wodzie, takie jak swędzenie, wysypki, czerwone plamy, suchość, szorstkość i pękanie, bóle brzucha i niedyspozycje żołądkowe po spożyciu zimnej wody, a także pomarańczowy i brunatny jej kolor oraz czarne osady w pralkach – to opisy legionowian na temat wody płynącej w ich kranach. Tak opisywali ją 4 kwietnia br. w internecie. Najczęściej takie skargi płynęły z osiedli Sobieskiego i Jagiellońska. Podobne odczucia, co do jakości wody zgłaszali również legionowianie z innych dzielnic miasta, a także i wieliszewianie a nawet serocczanie z Jachranki. Wszystkie powyższe lokalizacje trafiły na biurka służb odpowiedzialnych za wodę płynącą w naszych kranach tj. m. in. do sanepidu, wodociągów i elektrociepłowni.
Woda jest dobra – tak mówią badania
Przedstawiciele sanepidu zapewnili redakcję Gazety Powiatowej o regularnych i stałych kontrolach jakości wody dostarczanej mieszkańcom całego powiatu przez różne spółki wodociągowe. – Nie mamy informacji o zwiększonej ilości pacjentów z dolegliwościami skórnymi, spowodowanymi jakością wody od podmiotów świadczących usługi medyczne na terenie powiatu – mówi Sylwia Patejuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie. – W 2019r. Inspekcja Sanitarna w Legionowie pobrała 42 próbki wody pochodzącej z wodociągów na terenie naszego powiatu z czego 5 próbek pochodziło z wodociągu Jagiellońska, który zaopatruje w wodę m. in. Osiedle Sobieskiego w Legionowie. Po przeanalizowaniu tych wyników można stwierdzić, że nie wykazują przekroczeń badanych parametrów – dodaje następnie szefowa sanepidu. Także przeprowadzone w połowie marca br. przez legionowskie wodociągi badania mikrobiologiczne i fizykochemiczne wody pitnej ze stacji uzdatniania wody przy ulicy Jagiellońskiej oraz tej płynącej w kranach w Szkole Podstawowej nr 7 i w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Legionowie nie ujawniły żadnych nieprawidłowości w jej jakości. – Skontrolowaliśmy wodę w sieci zlokalizowanej w wymienionych przez mieszkańców miejscach, nie stwierdzając żadnych nieprawidłowości – w miniony czwartek (4 kwietnia br.) poinformował redakcję Gazety Powiatowej Piotr Zberowski z Przedsiębiorstwa Wodociągowo-Kanalizacyjnego (PWK) w Legionowie, dodając zarazem, że w ostatnim czasie legionowskie wodociągi nie wykonywały na sieci żadnych prac, które mogłyby wpłynąć na jakość dostarczanej legionowianom wody.
Broniewskiego 6 – fizykochemia 03.2019
Broniewskiego 6 – mikrobiologia 03.2019
Kr. Jadwigi 7 – fizykochemia 03.2019
Kr. Jadwigi 7 – mikrobiologia 03.2019
SUW Jagiellońska – fizykochemia 03.2019
SUW Jagiellońska – mikrobiologia 03.2019
Zlecili kolejne badania
Podobnych zapewnień przedstawiciele legionowskiego PWK udzielili władzom Legionowa, podczas poniedziałkowego (8 kwietnia br.) spotkania zwołanego specjalnie z tego powodu. W posiedzeniu, oprócz wodociągowców wzięli też udział legionowscy wiceprezydenci Piotr Zadrożny i Marek Pawlak, będący zarazem szefem elektrociepłowni w Legionowie – Po otrzymaniu zgłoszeń od mieszkańców pracownicy PWK także dokonali kontroli wody w sieci zlokalizowanej w wymienianych przez nich miejscach. Kolejne próbki zostały pobrane 8 kwietnia br. Na wyniki trzeba będzie poczekać około 10 dni – czytamy w opublikowanym na stronie internetowej Urzędu Miasta (UM) w Legionowie raporcie z tego spotkania.
Winne brudne rury?
Do sprawy brudnej wody w Legionowie odnieśli się też pracownicy legionowskiej elektrociepłowni, którzy podkreślili, że sygnały o pogorszonej jakości ciepłej wody odbierają też od mieszkańców budynków niezasilanych z legionowskiej sieci ciepłowniczej. – Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Legionowo sp. z o. o. (PEC) informuje, że nie wytwarza ciepłej wody użytkowej. W wyniku procesów zachodzących w węźle cieplnym następuje podgrzew zimnej wody wodociągowej, której dostawcą jest PWK Legionowo sp. z o. o. Problem z zabarwieniem wody może być wynikiem zanieczyszczenia wody wodociągowej osadem rurowym oderwanym przy nagłym wzroście lub spadku ciśnienia – informuje Barbara Surgiewicz z działu dystrybucji ciepła i gazu legionowskiego PEC-u. – W przypadku zgłoszenia reklamacji „brudnej ciepłej wody” pod numerem tel. 22 774-49-11 lub 692-730-476 służby eksploatacyjne naszego przedsiębiorstwa wykonują płukanie wewnętrznej instalacji cyrkulacji ciepłej wody oraz czyszczenie filtrów zimnej i ciepłej wody. PEC Legionowo sp. z o. o. zaleca montaż filtrów na wejściu zimnej wody do budynku, a także regularne jego czyszczenie – wyjaśnia dyrektorka wspomnianego działu w miejskiej elektrociepłowni.
Sanepid nie ma laboratorium
Dopytaliśmy w sanepidzie, czy legionowianie, którzy czują się zaniepokojeni jakością wody płynącej w ich kranach, sami mogą pobrać jej próbki i tą wodę bezpłatnie przebadać w tutejszej stacji. Okazuje się, że wcale nie jest to takie proste, a tym bardziej tanie. – Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna (PSSE) w Legionowie nie posiada laboratorium, w związku z czym nie jest możliwe przywiezienie próbki wody do zbadania przez klienta indywidualnego. Taka możliwość istnieje jedynie poprzez złożenie zlecenia w PSSE w Legionowie. Poboru w takiej sytuacji dokonuje próbkobiorca i próbka trafia do badania do laboratorium Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Wykonanie takiego badania jest płatne – informuje Sylwia Patejuk, szefowa legionowskiej PSSE. – Poza inspekcją sanitarną, na terenie powiatu legionowskiego są dwa laboratoria wykonujące badanie wody, które posiadają stosowne w tym celu zatwierdzenia Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie. Są to laboratorium Jars w Łajskach i laboratorium Wodociągu Północnego w Wieliszewie – podpowiada szefowa legionowskiego sanepidu.