Chcemy w formie zabawy nauczyć dzieci postaw tolerancji, szacunku w stosunku do osób z niepełnosprawnością i dać im możliwość praktycznego działania wykorzystującego nabytą w projekcie wiedzę.
Dlatego też w atrakcyjnych formach takich jak: gra komputerowa, gra miejska, zajęcia edukacyjne – planujemy nauczyć 200 dzieci tolerancji dla odmienności, szacunku wobec innych oraz przeciwdziałania mowie nienawiści w Internecie.
Dzieci przekonają się jak funkcjonują niepełnosprawni: na wózkach inwalidzkich, z zasłoniętymi oczami i uszami będą pokonywać bariery swojego miasta oraz odwiedzą „Niewidzialną Wystawę”. Pozwoli im to lepiej zrozumieć świat i problemy osób z niepełnosprawnością oraz zwiększy ich aktywność obywatelską, wrażliwość i tolerancję, jak również zachęci do bezinteresownych działań.
Zorganizowana zostanie wystawa prac graficznych pt. „Nie wykluczam!”, które będą wykorzystane w publikacji dotyczącej działań antydyskryminacyjnych i zwalczaniu mowy nienawiści w Internecie. Młodzież szkolna będzie zaproszona na wywiady i rozmowy na temat tolerancji do lokalnego radia i legionowskiej telewizji kablowej. Uczniowie pod opieką nauczycieli stworzą swoją „Deklarację życzliwości” – spis zasad i przemyśleń dotyczących równego traktowania osób z niepełnosprawnością.
Projekt edukacyjny „Deklaracja Życzliwości – Nie wykluczam!” ma za zadanie przeciwdziałanie nierównemu traktowaniu przy jednoczesnym wspieraniu równości i różnorodności w kontekście osób z niepełnosprawnością.
Projekt kończy się w styczniu 2015 r. uroczystym spotkaniem w Legionowskim Ratuszu z udziałem przedstawicieli Miasta, którym dzieci wręczą do podpisania „Deklarację życzliwości” i zaprezentują swoje prace.
Do projektu zgłosiły się 4 szkoły z Legionowa: Szkoła Podstawowa nr 1, Szkoła Podstawowa nr 4, Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II oraz Społeczna Szkoła Podstawowa nr 35 im. Noblistów Polskich Społecznego Towarzystwa Oświatowego.
Dziękujemy serdecznie dyrektorom szkół za chęć współpracy w ramach projektu.
Doceniamy w szczególności aktywność nauczycieli, którzy zgłosili się do współpracy, poświęcając swój czas, po to aby uwrażliwiać dzieci na różne formy odmienności, uczyć ich przy tym tolerancji oraz czynnego udziału w życiu lokalnej społeczności.
Fundacja Pracownia Kompetencji
Honorowy patronat: