Śmieci po remoncie odwieź do PSZOKu, a nie do lasu!

smieci-w-lesie_02

fot. Łukasz Łatkowski

Ok. 200 m od ul. Modlińskiej przy drodze pożarowej na pograniczu Jabłonny i Rajszewa ktoś pozbył się odpadów budowlanych w lesie w wyjątkowo bezczelny sposób – tuż obok tablicy informacyjnej! Czy kolejny raz sprawca zostanie bezkarny? Na pewno należy posprzątać – pisze Łukasz w komentarzu do sfotografowanej sterty śmieci w lesie.

 

Przypominamy, że za śmiecenie w lesie grozi grzywna do 1000 złotych lub nawet kara pozbawienia wolności na 5 lat. Jednocześnie informujemy o istnieniu Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK). Takie miejsca znajdziecie w każdej z gmin z powiecie legionowskim. W gminie Jabłonna znajduje się on przy ul. Chotomowskiej i czynny jest w poniedziałki w godz.16.00-18.00 oraz w soboty 10.00-12.00. Posegregowane odpady różnego typu osoby prywatne mogą tu zostawać bezpłatnie.

Rodzaje przyjmowanych odpadów:

– Odpady zielone- trawa , liście, (drobne gałęzie należy pociąć na długość do 1 m i powiązać sznurkiem tworząc tzw. wiązki)

– Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny

– Odpady wielkogabarytowe

– Zużyte opony pochodzące z gospodarstw domowych od samochodów osobowych

– Zużyte lub zbędne baterie i akumulatory

– Przeterminowane lub zbędne leki

– Chemikalia -dostarczane w oryginalnych, w szczelnie zamkniętych opakowaniach

– Tworzywa sztuczne, opakowania wielomateriałowe, opakowania z metalu

– Szkło

– Papier

– Odpady budowlane i rozbiórkowe stanowiące odpady komunalne pochodzące z drobnych remontów wyłącznie z gospodarstw domowych. Odpady muszą być posegregowane – oddzielnie gruz i oddzielnie pozostałe odpady budowlane. Należy je dostarczyć do w workach gwarantujących ich bezpieczny transport i rozładunek. Dostarczone odpady z gospodarstw domowych od mieszkańców Gminy Jabłonna będą przyjmowane bezpłatnie.
Obowiązuje zakaz przywożenia do PSZOK-u odpadów z działalności gospodarczej, w stosunku do których stosuje się odrębne przepisy w zakresie gospodarowania odpadami.

 

 

 

Pozostałe punkty selektywnej zbiórki odpadów w powiecie legionowskim:

  • Legionowo: ul. Olszankową 36. Punkt jest czynny w poniedziałek i w czwartek w godzinach 12:00 – 18:00 oraz w sobotę w godzinach 8:00 – 14:00. Tutaj w pierwszej kolejności należy zgłosić w Urzędzie Miasta w Legionowie odpady, które chcemy oddać (wniosek pobierz TUTAJ), następnie z podpisanym dokumentem możemy udać się do PSZOKu.
  • Wieliszew: ul. Modlińska 23A. Punkt czynny jest w poniedziałki od godz. 10 do 18:00, od wtorku do piątku w godzinach 7:30 – 15:30 oraz w soboty w godzinach 9 – 13:00.
  • Serock: ul. Nasielska 21. Punkt czynny jest cały tydzień od godz. 7.00 do 17.00.
  • Nieporęt: ul. Małołęcka 62 w Nieporęcie. Czynny od wtorku do soboty w godzinach 10.00 – 18.00.

Widzisz? Zgłaszaj!

Osoby będące świadkami wyrzucania odpadów w niedozwolonych miejscach powinny poinformować o tym najbliższą jednostkę policji. Dobrze jest zapisać jak najwięcej informacji identyfikujących sprawce, jak chociażby rejestracja samochodu. Pomocne może być również precyzyjne podanie godziny i miejsca zdarzenia.

Etykiety
,

Podziel się tą informacją ze znajomymi

Facebook
Google+

komentarze: 5

  1. Zapomnieliście dodać, istotnej rzeczy: przed wizytą w PSZOK trzeba udać się do Urzędu Gminy i zgłosić odpady których chcemy się pozbyć i dopiero z kwitem z urzędu jedziemy do PSZOK…

    Tak jest w Legionowie.

  2. Nie popieram wyrzucania, ale skąd bierze się taka patologia. Sam miałem okazje sprawdzić to na własnej skórze. Konkretny przypadek dotyczy Gminy Jabłonna – jestem w trakcie budowy domu, jak to na etapie budowy i wykończenia śmieci przybywa. Chcąc być w zgodzie z sumieniem i prawem udałem się do gminy z prośbą o możliwość zarejestrowania i opłacenia wywozu śmieci – byłem gotów zapłacić nawet więcej niż to jest w przypadku już zamieszkałych domów. Okazuje się, że dopóki budynek nie jest odebrany nie można tego zrobić i dotyczy to również zwykłych śmieci komunalnych. Zgodnie z regulaminem również nie można przywozić śmieci do GPSZOK. Co robić z tymi śmiećmi w takim razie ? Zamawianie kontenera do każdej takiej garstki śmieci to ogromne koszty. Zbieranie ich na działce mija się z celem. Drodzy włodarze, może warto pomyśleć nad Pakietem Remont/Dom w budowie, gdzie opłata będzie proporcjonalnie większa ?

  3. Ano właśnie.

    W Legionowie najpierw bierzemy zaświadczenie ze wspólnoty o niezaleganiu z opłatami za wywóz nieczystości. Liczymy/ważymy posiadane odpady, piszemy i składamy wniosek do urzędu ze wszystkimi danymi, listą odpadów i załączonym zaświadczeniem. Czekamy, i o ile limit się nie wyczerpał urząd wydaje zgodę na przyjęcie odpadów przez PSZOk. Jedziemy do PSZOKu, rozliczamy się z odpadów, jak coś źle zważyliśmy jest problem. Jesteśmy wolni.

    A jak to wygląda za miedzą, w Warszawie? Jedziemy do pierwszego lepszego PSZOKu, zostawiamy śmieci i odjeżdżamy. Nikt nie pyta o żadne dane, całość trwa parę minut.

    I ktoś się dziwi, że w lasach dookoła Legionowa jest syf. Ja nie wyrzucę, ale coraz mniej dziwię się tym, którzy wyrzucają.
    Innymi słowy gospodarka odpadami w gminie Legionowo leży i kwiczy…

  4. Cały szkopuł jest w tym że w Legionowie cała procedura jaką trzeba przejść aby dostarczyć śmieci do PSZOK jest zbyt skomplikowana. Ludziom po prostu nie chce się jeździć do urzędu po zaświadczenia, wolą śmieci „zutylizować” w pobliskim lesie

  5. Trudno zrozumieć buca co do lasu śmieci wrzuca. Na budowę czy remont stać a na kontenerek z dojazdem za 100 zł 0,6 lub 250 duży już nie? Totalne dno umysłowe warte mniej niż te odpady. Lubię po okolicy jeździć rowerkiem i patrzę uważnie a jednego już złapałem i 500 dostał.

Dodaj komentarz