Wojewoda mazowiecki pozytywnie zaopiniował wniosek NZOZ Legionowo (przychodni na górce) dotyczący jej remontu i rozbudowy. Modernizacja ośrodka zdrowia ruszy jeszcze w tym roku.
Na rozbudowę i remont działającego przy ulicy generała Józefa Sowińskiego 4 w Legionowie Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Legionowie (NZOZ Legionowo), w tegorocznym budżecie powiatu legionowskiego zabezpieczono aż 5,3 mln zł. Wszystko wskazuje na to, że realizacja tej inwestycji ruszy w połowie br., zaś za kilka dni władze powiatu legionowskiego ogłoszą przetarg na jej wykonanie.
Aby móc zrealizować tę inwestycję, przychodnia na górce skorzystała ze stosunkowo nowego narzędzia, jakim jest ogólnopolski IOWISZ. W ramach tego systemu, celowość inwestycji w sektorze medycznym oceniają albo wojewodowie, albo minister stojący na czele resortu zdrowia. Wnioski składane w ramach tego programu są dobrowolne, a pozytywna opinia uzyskana w finale tej procedury daje ośrodkom zdrowia pewne przywileje pod postacią możliwości ubiegania się o dofinansowania unijne, czy też zdobycia większej ilości punktów przy negocjowaniu kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Ostatnio wojewoda mazowiecki pozytywnie zaopiniował wniosek legionowskiej przychodni i tym samym zapalił zielone światło do jej modernizacji. – Wniosek, złożony przez NZOZ Legionowo sp. z o.o., został rozpatrzony pozytywnie i w kwietniu br. otrzymano od organu opiniującego wniosek, którym jest wojewoda mazowiecki, pozytywną opinię o celowości inwestycji pozostającej bez wpływu na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej – potwierdza Dorota Glinicka, prezes NZOZ Legionowo.
Co się zmieni?
Legionowska przychodnia na górce zostanie zmodernizowana za pieniądze w całości pochodzące z budżetu powiatu legionowskiego. W jego ramach powstanie projekt zagospodarowania przestrzeni przylegającej do lecznicy, w jej gmachu powstanie nowa klatka schodowa, a znajdujące się w nim pomieszczenia zostaną zmodernizowane i dostosowane do prawnych wymogów obiektów leczniczych. Niezachowanie tych określonych w przepisach medycznych norm wiąże się z ryzykiem obniżenia oceny punktowej dla przychodni podczas starań o kolejne kontrakty z NFZ i w konsekwencji mogłoby się zakończyć przegraną w konkursie o uzyskanie tych kontraktów.
Do dwóch razy sztuka
Szefostwo legionowskiej przychodni na górce już dwukrotnie wnioskowało o ocenę zasadności remontu i przebudowy jej gmachu w ramach narzędzia IOWISZ. Pierwszy raz, – bo w drugiej połowie 2017r. – wojewoda mazowiecki negatywnie ocenił ten wniosek. Wówczas jednak to ogólnopolskie narzędzie IOWISZ bardziej dedykowane było innowacyjnym inwestycjom realizowanym w krajowej służbie zdrowia, aniżeli tym typowo odtworzeniowym. Dopiero ubiegłoroczna nowelizacja tego narzędzia, polegająca na rozszerzeniu go na przedsięwzięcia niewpływające na zakres udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej w danym ośrodku zdrowia, skłoniła szefostwo NZOZ Legionowo do powtórzenia przedmiotowego wniosku.