207 nowych mieszkań w 7 czteropiętrowych blokach może powstać w miejscu obecnego składu opału przy ulicy Tadeusza Kościuszki w Legionowie. Właściciel tego terenu chce zrealizować tę inwestycję mieszkaniową bez zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mzpzp), wykorzystując przepisy zawarte w uchwalonej rok temu przez Sejm tzw. „ustawie deweloperskiej”.
Przybliżmy. Zarząd Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jabłonnie w kwietniu br. zawnioskował o zmianę mpzp dla 7 działek wzdłuż torów kolejowych i ulicy Tadeusza Kościuszki, między ulicami Zygmunta Krasińskiego i Kazimierza Wielkiego w Legionowie. Łączna ich powierzchnia wynosi przeszło 2,2 ha. Działki, o których mowa, są własnością tej spółdzielni i obecnie mają charakter działek budowlanych. W uchwalonym w 2017r. studium zagospodarowania przestrzennego dla tych terenów przewidziano wiele funkcji, począwszy od zabudowy usługowej i handlowej, kończąc na zabudowie mieszkaniowej jednorodzinnej i wielorodzinnej. Aby poznać plany inwestycyjne spółdzielni, radni z komisji rozwoju miasta chcieli zaprosić jej przedstawicieli na jedno ze swoich posiedzeń. Wczoraj (13 maja br.) na posiedzeniu komisji pojawiła się Grażyna Połeć, prezes spółdzielni. Z jej wystąpienia i kolejnego pisma skierowanego do radnych wynika, że Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska zmieniła swoje plany i obecnie już nie chce zmiany mpzp obowiązującego na tych terenach. Nie oznacza to jednak rezygnacji z budowy osiedla mieszkaniowego w tej lokalizacji. – Chcemy zrealizować tę inwestycję przy użyciu specustawy deweloperskiej – oznajmiła radnym z komisji rozwoju miasta Grażyna Połeć.
Usunęli z bloków po dwa piętra
Aby budowa nowego osiedla była możliwa, Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska zmieniła koncepcję tej inwestycji. Wcześniejsza przewidywała budowę 7 sześciopiętrowych bloków, obecne plany przewidują już tylko 4 piętra. Według planów, na osiedlu ma powstać 207 mieszkań, w tym 67 kawalerek, 102 mieszkania dwupokojowe i 38 mieszkań trzypokojowych, 272 miejsc parkingowych, w tym 212 w garażach podziemnych nowych bloków i 60 miejsc na parkingu naziemnym. Oprócz tego, na nowym osiedlu zbudowane mają zostać plac zabaw dla dzieci oraz przestrzeń rekreacyjna dla dorosłych. Jak się okazuje, przedstawiciele dawnego GS-u już opracowali koncepcję architektoniczno-urbanistyczną dla inwestycji, a nawet złożyli wniosek o ustalenie jej lokalizacji. Do wykonania tych czynności wcale nie potrzebowali zmiany mpzp, tylko wykorzystali wprowadzone latem 2018r. przepisy tzw. specustawy deweloperskiej. Z ich pisemnych wyjaśnień wynikało ponadto, że koncepcja dla tego przedsięwzięcia mieszkaniowego powstanie nie w oparciu o przepisy obowiązującego tam mpzp, tylko w oparciu o zapisy legionowskiego studium z 2017r., które przewiduje tam bardzo szeroko rozumianą zabudowę wielofunkcyjną.
Przyspieszona ścieżka dla deweloperów
Specustawa mieszkaniowa to przyspieszona ścieżka pozyskiwania terenów pod budowę nowych bloków w miastach. Inwestycje mieszkaniowe mogą być realizowane nawet na terenach, dla których mpzp nie przewidują tzw. mieszkaniówki. Wystarczy tylko, że takie przedsięwzięcia nie stoją w sprzeczności z zapisami ogólnych studiów przestrzennych. Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska w Jabłonnie skorzystała z zapisów tej ustawy i złożyła wniosek o ustalenie lokalizacji opisanej powyżej inwestycji mieszkaniowej. Wniosek za pośrednictwem prezydenta w finale trafi pod obrady legionowskiej rady, która przesądzi o dalszym losie inwestycji. W międzyczasie, cała dokumentacja związana z tym przedsięwzięciem zostanie opublikowana na stronach internetowych legionowskiego Biuletynu Informacji Publicznej (BIP), zaś zainteresowani legionowianie będą mogli wnosić do tych dokumentów swoje uwagi i wnioski. Cała powyżej opisana procedura administracyjna powinna się zamknąć w ciągu 2 miesięcy.