Rekrutacja do szkół średnich. W niektórych oddziałach nawet ponad 11 kandydatów na 1 miejsce

liceum-konopnicka-szkola

LO im. M. Konopnickiej w Legionowie, fot. GP (archiwum)

Do 20 maja kandydaci do szkół średnich mieli czas na rejestrację w wybranych placówkach. W szkołach w powiecie legionowskim liczba chętnych przewyższa nawet blisko 7-krotnie liczbę miejsc w placówkach.

W tym roku odbywa się podwójna rekrutacja do szkół średnich. Do dalszego etapu nauczania przystępują zarówno ostatnie roczniki gimnazjalistów jak i pierwsze roczniki ósmoklasistów. Ich rekrutacja odbywa się jednak oddzielnymi szklakami, inny będzie też program nauczania. Absolwenci gimnazjów ubiegają się o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Uczniowie kończący VIII klasę starają się o przyjęcie do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Choć absolwenci gimnazjów i 8-letnich szkół podstawowych nie rywalizują ze sobą o miejsca, szkoły muszą mierzyć się z zadaniem przyjęcia dwóch roczników, a budynki nie są z gumy.

 

II LO w Legionowie – ponad 6 chętnych na 1 miejsce

Dwa licea ogólnokształcące w Legionowie mogą zapewnić miejsce dla 351 absolwentów VIII klas i tyle samo dla absolwentów gimnazjów. W II LO na 120 miejsc dla byłych ósmoklasistów jest aż 817 chętnych, co daje 6,8 osób na jedno miejsce. Szkołę tę jako placówkę pierwszego wyboru wskazało 146 uczniów, co oznacza że nawet jakby pozostali kandydaci dostali się do innych preferowanych przez siebie szkół, nadal brakuje miejsca dla 26 absolwentów VIII klas. W szkole tej zabezpieczono również 120 miejsc dla absolwentów gimnazjów, chętnych jest jednak 718 (5,9 osób na 1 miejsce), z czego 171 wskazało tę szkołę jako preferowaną.

W II LO spośród 4 oddziałów największe obłożenie występuje w klasach o profilu WOS + geografia i WOS +język polski, w których na jedno miejsce przypada ponad 10 chętnych, zarówno wśród absolwentów VIII klas jak i byłych gimnazjalistów. Gdy weźmiemy pod uwagę tylko uczniów, dla których szkoła ta jest pierwszym wyborem, zostaje około 1,6 osoby na jedno miejsce. Najmniejszym zainteresowaniem wśród byłych ósmoklasistów cieszy się tu klasa o profilu biologiczno-chemicznym. Na 1 miejsce jest 6,6 chętnych, a po uwzględnieniu tylko tych, dla których jest to pierwszy wybór zostaje już tylko 17 osób w 30 osobowej klasie. Absolwenci gimnazjów mniej chętnie zapisywali się do klasy matematyczno-informatyczno-fizycznej. Na 1 miejsce przypada 6,4 chętnych, a po uwzględnieniu tylko tych, dla których jest to pierwszy wybór zostają już tylko 23 osoby w 30 osobowej klasie.

 

 

LO im. M. Konopnickiej – średnio 4 chętnych na 1 miejsce

LO im. M.Konopnickiej może przyjąć 231 absolwentów VIII klas i tylu samo byłych gimnazjalistów. Chętnych jest 1071 ósmoklasistów (4,6 osób na 1 miejsce) i 860 absolwentów gimnazjów (3,7 osób na 1 miejsce). Po uwzględnieniu tylko tych uczniów, dla których szkoła ta jest pierwszym wyborem, zostaje 358 chętnych byłych ósmoklasistów (1,5 osoby na 1 miejsce) i 254 byłych gimnazjalistów (1,1 osób na 1 miejsce).

Najwięcej ósmoklasistów zapisało się do klasy o profilu angielski-geografia z dodatkowymi językami francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski. Tutaj na jedno miejsce przypada 11,4 chętnych, a po uwzględnieniu tylko tych, dla których jest to pierwszy wybór, zostają 2,5 osoby na 1 miejsce. Najmniejszym zainteresowaniem byłych ósmoklasistów cieszą się dwa oddziały o profilu angielski-biologia-WOS. Tutaj przypadają po 4 i 5 osób na jedno miejsce, a po uwzględnieniu tylko tych preferujących ten wybór, otrzymujemy 43 kandydatów na 33 miejsca w łącznie 2 klasach. Wśród absolwentów gimnazjów najmniejszym zainteresowaniem cieszyły się profile geografia-angielski-WOS, gdzie na jedno miejsce przypadło ok. 3,5 kandydatów, a po uwzględnieniu tylko tych, dla których był to preferencyjny wybór zostanie jeszcze 9 wolnych miejsc.

Technikum przy Targowej – ponad 5 uczniów na 1 miejsce

Technikum przy ul. Targowej może przyjąć 64 absolwentów VIII klas i 62 byłych gimnazjalistów, a zlokalizowana tam szkoła branżowa 32 ósmoklasistów i 30 gimnazjalistów. Do technikum chętnych jest łącznie 386 byłych ósmoklasistów (6 osób na 1 miejsce) i 300 byłych gimnazjalistów (4,8 osób na 1 miejsce). Po uwzględnieniu tylko tych, dla których szkoła ta jest preferowana, okazuje się, że szkoła może przyjąć niemal wszystkich chętnych.

Tutaj największym zainteresowaniem cieszy się klasa o profilu informatycznym. Wśród byłych ósmoklasistów mamy 190 chętnych na 16 miejsc (11,9 osób na 1 miejsce) i nawet po uwzględnieniu tylko tych preferujących ten oddział, otrzymujemy więcej chętnych niż miejsc (1,6 osób na 1 miejsce). Jeśli chodzi o absolwentów gimnazjów, na 20 miejsc jest 135 chętnych (6,8 osób na 1 miejsce), z czego 23 z nich oznaczyło ten oddział jako preferowany.

Nowy i dosyć przyszłościowy profil, jakim jest energetyka odnawialna, przyciągnął najmniej chętnych. W przypadku absolwentów ósmych klas jest 5,6 osób na 1 miejsce, jednak tylko 9 z tych uczniów wskazało te placówkę jako preferowaną (na 16 miejsc w klasie). Gimnazjaliści jeszcze bardziej sceptycznie spojrzeli na ten kierunek – tutaj wyszło 4,8 osób na 1 miejsce, z czego tylko 6 uczniów oznaczyło ten oddział jako preferowany.

Szkoła branżowa przy Targowej – 3 chętnych na 1 miejsce

Szkoła branżowa przy ul. Targowej dysponuje 32 miejscami dla absolwentów VIII klas i 30 miejscami dla absolwentów gimnazjów. Tutaj dokumenty złożyło 102 absolwentów VIII klas (3,2 osoby na 1 miejsce), z czego 27 określiło ten oddział jako preferowany. Do placówki spłynęły 74 wnioski o przyjęcie od absolwentów gimnazjów (2,5 osób na 1 miejsce), z czego tylko dla 22 osób było to miejsce pierwszego wyboru.

Szkoła w Serocku – 2,5 chętnych na 1 miejsce

Technikum w Serocku dysponuje 66 miejscami dla absolwentów VIII klas i taką samą liczbą miejsc dla absolwentów gimnazjów. Do placówki dokumenty złożyło 167 byłych ósmoklasistów (2,5 osoby na miejsce) i 143 byłych gimnazjalistów (2,2 osoby na 1 miejsce). Tutaj powinni zostać przyjęci wszyscy, którzy wskazali tę szkołę jako preferowaną, a było to 55 absolwentów VIII klas i 32 absolwentów gimnazjów. Największym zainteresowaniem cieszy się tu profil technik logistyk, na który zgłosiło się łącznie 96 byłych ósmoklasistów i 70 byłych gimnazjalistów. Wśród tych pierwszych 18 osób wskazało ten oddział jako preferowany (na 17 miejsc), a wśród drugich 11 osób (również na 17 miejsc).

W serockiej szkole branżowej dokumenty złożyło 38 absolwentów VIII klas (na 33 miejsca), z czego 16 wskazało tę szkołę jako preferowaną, oraz 22 absolwentów gimnazjów (na 33 miejsca), z czego tylko 6 wskazało tę szkołę jako preferowaną.

 

 

Szkoła w Komornicy – brak zainteresowania naukami ścisłymi

W liceum w Komornicy na łącznie 170 miejsc dla absolwentów ósmych klas i tyle samo dla absolwentów gimnazjów zgłosiło się 204 byłych ósmoklasistów (1,2 osób na miejsce), z czego 63 wskazało tę placówkę jako preferowaną, oraz 188 byłych gimnazjalistów (1,1 osoby na miejsce), z czego dla 57 osób był to pierwszy wybór.  Największe obłożenie występuje na profilach policyjny i wojskowy. Na pierwszy zgłosiło się 86 byłych ósmoklasistów (2,5 osoby na 1 miejsce), z czego jako preferowany wybór wskazało ten oddział 22 uczniów, oraz 87 byłych gimnazjalistów (2,5 osoby na 1 miejsce). Na  profil wojskowy zgłosiło się 98 byłych ósmoklasistów (2,8 osób na 1 miejsce), z czego jako preferowany wybór wskazało ten oddział 28 z nich, i 103 byłych gimnazjalistów (3 osoby na 1 miejsce), z czego jako preferowany wybór wskazało ten oddział 36 uczniów (na 34 miejsca). Wyjątkowo małym zainteresowaniem cieszy się w tej szkole profil matematyczno-fizyczny, na który zgłosiło się 23 byłych ósmoklasistów (na 34 miejsca) i tylko 1 z nich wskazał ten oddział jako preferowany oraz zaledwie 3 byłych gimnazjalistów i dla żadnego z nich nie był to preferowany wybór.

W technikum w Komornicy chętnych jest mniej niż miejsc. Szkoła do oddziału może przyjąć po 34 absolwentów VIII klas i tyle samo absolwentów gimnazjów. Zgłosiło się jedynie 17 ósmoklasistów i tylko jeden wskazał to miejsce jako preferowane oraz 9 gimnazjalistów i dla żadnego z nich nie był to pierwszy wybór.

 

Szkoła w Stanisławowie Pierwszym – debiut 2 oddziałów

Do liceum w Stanisławowie Pierwszym, które dopiero w tym roku rozpocznie swoją działalność, zgłosiło się 159 absolwentów VIII klas, a miejsc jest zaledwie 26 (6,1 osoba na miejsce). Jednak tylko 13 osób wskazało tę szkołę jako preferowaną. Placówka dysponuje też 26 miejscami dla absolwentów gimnazjów. Uczniów z tej grupy zgłosiło się 98 (3,7 osób na 1 miejsce), dla 5 z nich placówka ta była pierwszym wyborem.