Seniorzy na święta pojechali do Perły Polskich Uzdrowisk w Ciechocinku

ciechocinek

Ciechocińskie termy

 

Tegoroczne święta Wielkanocne grupa legionowskich seniorów postanowiła spędzić nieco inaczej, czyli poza domem.

Po wielu dyskusjach oraz przeanalizowaniu ofert ośrodków sanatoryjnych i wypoczynkowych, wybór padł na Ciechocinek, Perłę Polskich Uzdrowisk, miasteczko znane przede wszystkim z największych w Europie tężni solankowych i niepowtarzalnego mikroklimatu, służącemu leczeniu górnych dróg oddechowych i schorzeń kostno-stawowych. Wycieczkę oraz tygodniowy pobyt w uzdrowisku, starannie zaaranżowała i zorganizowała jedna z najbardziej aktywnych seniorek, działaczka Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów RP oraz Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku p. Hanna Przymusińska.

 

 

 

Seniorzy przez tydzień spacerowali po uroczym mieście, w tym po parkach – Parku Tężniowym, Parku Zdrojowym, oraz Parku Sosnowym. Jak się okazało każdy z tych obiektów skrywa szereg ciekawostek. W Parku Tężniowym, można obejrzeć trzy największe na świecie tężnie solankowe o długości aż 1745 metrów i wysokości 16 metrów, które tworzą swoisty mikroklimat charakterystyczny dla Ciechocinka. Można także zwiedzić Rezerwat Słonorośli. W Parku Zdrojowym można zobaczyć mini ZOO, z czarnymi łabędziami, pawiami, kaczkami i bażantami, obejrzeć i wysłuchać koncertów w Muszli Koncertowej, napić się leczniczej wody w Pijalni Wód czy zrobić zdjęcie przy fontannie z Jasiem i Małgosią. Przed parkiem stoi słynny „Grzybek”, fontanna, przy której spotykają się i umawiają najczęściej kuracjusze. Fontanna ta korzysta z odwiertu solankowego o głębokości 414 metrów, wykonanego w 1911 roku. Za parkiem natomiast, znajduje się Muzeum Warzelni Soli, w którym wyeksponowane są liczne zabytkowe urządzenia do warzenia soli i prowadzenia rehabilitacji.

W Parku Sosnowym, zobaczyć można i zwiedzić, willę prezydencką, wybudowaną w 1926 roku dla prezydenta Mościckiego. To jednak nie koniec atrakcji, bowiem, to niewielkie miasteczko, liczące niespełna 5,5 tysiąca mieszkańców, urzeka licznymi zabytkami i sanatoriami, często z XIX i XX wieku. Należą do nich m.in. zakłady przyrodolecznicze Łazinki Nr 1, 2 i 3, sanatoria „Dom Zdrojowy”, „Pod Tężniami”, „Gracja”, „Krystyna’, „Julianówka” czy „Promień”. Należą też liczne domy wczasowe i pensjonaty, jak „Agat”, „Dworek Tarnowski”, „Leśna”, „Kujawianka czy „Kameralna”, w której gościli legionowscy seniorzy.

W sumie podczas pobytu na terenie Perły Polskich Uzdrowisk, seniorzy znakomicie wypoczęli i powrócili do Legionowa pełni nowych wrażeń.
Tekst i foto: Andrzej Karski