Legionowo udostępnia 4 działki pod budowę integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych

Spotkanie grupy roboczej ds. budowy integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Legionowie, fot. Matylda Durka (archiwum własne)

Plac między blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska, lasek u zbiegu Sobieskiego i Parkowej, park im. św. Jana Pawła II lub betonowy plac między 3 wieżowcami na Norwida – to zaproponowane przez wydział inwestycji Urzędu Miasta Legionowo adresy dla integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych. Ostateczną lokalizację dla tej inwestycji mają wybrać legionowianie w planowanych na tę okoliczność konsultacjach społecznych.

W miniony poniedziałek (17 czerwca br. ) legionowianie, w tym radni i urzędnicy zabiegający o budowę integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych w Legionowie odbyli kolejne spotkanie robocze. Po rozwijających m. in. wrażliwość i plastyczność umysłu warsztatach z sensoplastyki przystąpiono do prac zasadniczych. Panel roboczy poprowadziła radna Matylda Durka z Koalicji Obywatelskiej (KO), która ujawniła adresy, pod którymi mogłaby być zrealizowana powyższa inwestycja. Możliwe i w większości kompatybilne z zapisami właściwych planów miejscowych lokalizacje legionowskiego integracyjnego placu zabaw dla dzieci niepełnosprawnych wskazane zaś zostały przez speców od inwestycji z ratusza, którzy przy każdej z proponowanych opcji nie omieszkali wskazać tak ich zalet, jak i wad.

 

 

 

Tam, gdzie legionowianie boją się nowego bloku

Pierwszym adresem, pod którym mógłby powstać integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych jest mierzący blisko 9 tys. m² plac znajdujący się między spółdzielczymi blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska. Atutami tej lokalizacji są przede wszystkim zgoda legionowian z pobliskich bloków na realizację tej inwestycji pod swoimi oknami, a także wynikająca z przeznaczenia tego terenu pod rewitalizację szansa na atrakcyjny kredyt. Dużymi przeszkodami są nieuregulowany stan prawny jednej z tworzącej ten plac działki, niemożność zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc parkingowych oraz wysokie koszty związane z adaptacją nawierzchni przestrzeni do potrzeb tej inwestycji.

W lesie na Przystanku

Inną propozycją lokalizacji placu jest las rosnący u zbiegu ulic Jana III Sobieskiego i Parkowej o powierzchni 1,3 hektara. Nieruchomość ta znajduje się w sąsiedztwie m. in. stadionu miejskiego i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 (ZSP nr 2) i jest dobrze skomunikowana z pozostałymi dzielnicami miasta. Z uwagi na to, że teren ten jest również przewidziany do rewitalizacji, budowa tam integracyjnego placu zabaw mogłaby być wsparta gotówką z kredytu. Wadą tego adresu jest konieczność usunięcia dużej liczby drzew, a to przede wszystkim łączy się z czasochłonną, skomplikowaną i nie zawsze skuteczną procedurą administracyjną.

Na górce w parku

Spece od legionowskich inwestycji sugerują, że integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych mógłby też powstać na bazie podobnego obiektu znajdującego się na terenie mierzącego blisko 6 tys. m² parku im. św. Jana Pawła II. Przez umieszczenie tej inwestycji w ścisłym centrum Legionowa, byłaby zaś ona dobrze skomunikowana z pozostałymi częściami miasta. Dużymi mankamentami tej lokalizacji są z kolei m. in. konieczność poniesienia dużych nakładów finansowych na wyrównanie i dostosowanie tego lekko górzystego terenu do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz brak przestrzeni do budowy dodatkowych parkingów.

Między 3 spółdzielczymi wieżowcami

Integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych mógłby też powstać na mierzącym blisko 4,5 tys. m² betonowym placu rozciągającymi się między trzema spółdzielczymi wieżowcami odgraniczonymi ulicami Cypriana Kamila Norwida, Piotra Wysockiego i Ogrodową. Walorami tej lokalizacji – oprócz umiejscowienia jej w ścisłym centrum Legionowa i dobrego skomunikowania z pozostałymi jego dzielnicami – są bliskość Dziennego Domu Senior Plus, którego podopiecznymi są osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i Zespołu Szkół nr 1 (ZS nr 1), a także płaskie ukształtowanie tego terenu. Felery tkwią jednak w kosztownościach związanych z likwidacją pokrywającego ten teren betonu i małej dostępności miejsc parkingowych.

Legionowianie zdecydują

O tym, gdzie dokładnie powstanie miejski integracyjny plac zabaw dla dzieci niepełnosprawnych mają zdecydować legionowianie w zaplanowanych na tę okoliczność konsultacjach społecznych. Kiedy i w jakiej formie się one odbędą tego jeszcze dokładnie nie wiadomo.

Balony i namioty, jako motyw przewodni?

Jak już legionowianie wybiorą adres, pod którym zostanie zrealizowana ta inwestycja, to przyjdzie czas na przemyślane urządzenie tej rozrywkowej przestrzeni. – Miejsce zacienione z toaletą, ujęciem wody pitnej i ławkami, ze zróżnicowaną nawierzchnią, nawiązujące swym charakterem do historii miasta, gdzie motywami przewodnimi mogłyby być balony, namioty i szkło – to tylko niektóre sugestie, co do przyszłego kształtu tego obiektu. Osoby zabiegające o realizację tego przedsięwzięcia w Legionowie – a jest ich tak dużo, że brakuje nam znaków, aby je wszystkie w tym miejscu wymienić – czerpały inspiracje z różnych tego typu budowli wzniesionych w kraju. – Place zabaw w Kozienicach, Bydgoszczy i w Kaliszu oraz te warszawskie powstałe m. in. przy Centrum Zdrowia Dziecka, w Łazienkach Królewskich, czy w Parku Bródnowskim – to tylko niektóre stawiane za pierwowzór dla legionowskiego integracyjnego placu zabaw dla dzieci inwestycje.

Dla każdego coś miłego

Integracja nie oznacza unikania różnych poglądów i konfrontacji. Przeciwnie, jest próbą odnalezienia się w naszej różnorodności. Dlatego robimy wszystko, żeby z projektem placu zabaw dla każdego spotkać się z najróżniejszymi oczekiwaniami wszystkich mieszkańców, zdrowych i niepełnosprawnych. Próbujemy zaangażować różne grupy społeczne poprzez spotkania grupy, wymianę myśli na Facebooku, czy poprzez mające niebawem odbyć się konsultacje społeczne. Wkład ludzi pracujących w grupie jest nieoceniony. Mamy szansę stworzyć miejsce dla każdego – komentuje liderka grupy roboczej ds. budowy integracyjnego placu zabaw dla dzieci w Legionowie, radna Matylda Durka.