Wieliszewscy radni formalnie wyrazili swoje zaniepokojenie wzrostem cen odbioru odpadów komunalnych. Obawy te wraz z propozycjami rozwiązań tej kryzysowej sytuacji ujęli w piśmie skierowanym do m. in. i premiera Mateusza Morawieckiego. Stanowisko zostało opracowane tuż po tym, jak wprowadzono kolejne drastyczne podwyżki za odbiór śmieci dla wieliszewian.
Podwyżka opłat
W poniedziałek (1 lipca br.) na stronie internetowej Urzędu Gminy (UG) Wieliszew opublikowano stanowisko Rady Gminy podjęte na sesji gminnej w dniu 25 czerwca br. Stanowisko to dotyczyło szybkiego wzrostu cen za odbiór i gospodarowanie odpadami od mieszkańców. Na wspomnianej sesji, wieliszewscy samorządowcy podjęli decyzję o drugiej już w tym roku podwyżce opłat za odbiór odpadów od mieszkańców gminy Wieliszew, która wejdzie w życie z dniem 1 września tego roku (więcej pisaliśmy o tej sprawie TUTAJ). Na tej samej sesji radni przedstawili też stanowisko Rady Gminy Wieliszew odnośnie rosnących w szybkim tempie opłat za odbiór śmieci od mieszkańców. Radni wyrazili swoje zaniepokojenie, że kolejne przetargi, które są ogłaszane przez UG na wyłonienie firm, które będą odbierały odpady od mieszkańców są coraz wyższe. Umowa, która obowiązywała na lata 2018-2019 opiewała na kwotę ok. 2,5 mln zł. Obecna oferta na lata 2019-2020 wynosi już aż przeszło 6,3 mln zł.
Wieliszewscy samorządowcy interweniują w sprawie cen śmieci
Radni w piśmie tym wyrażają swoje głębokie zaniepokojenie w związku z funkcjonowaniem systemu gospodarki odpadami. Zauważają, że drastycznie rosnące koszty odbioru i utylizacji odpadów przekładają się na życie codzienne mieszkańców, którzy są zmuszeni do ponoszenia coraz wyższych opłat. W piśmie tym możemy również przeczytać o ostatnich przetargach, które gmina organizowała i o cenach, które płaciła i płaci obecnie. W związku z tymi problemami, które narastają wokół cen za odbiór odpadów wieliszewscy radni przedstawili kilka postulatów skierowanych m. in. do premiera, marszałków sejmu, senatu i województwa mazowieckiego, posłów i senatorów z Mazowsza, wojewody mazowieckiego, ministra środowiska oraz do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).
Propozycje rozwiązania kryzysu śmieciowego
Wśród postulatów wieliszewskich radnych skierowanych do władz centralnych znalazły się m. in.:
- podjęcie działań w celu spowolnienia dynamiki wzrostu opłaty marszałkowskiej,
- wprowadzenie rozwiązań, które pozwolą na zwolnienie z części opłat za gospodarowanie odpadami właścicieli nieruchomości kompostujących odpady zielone w kompostownikach,
- wprowadzenie systemu rozszerzonej odpowiedzialności producenta (ROP), który zapewni wsparcie finansowe gminnych systemów gospodarki odpadami komunalnymi, co ma pozwolić na obniżenie opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponoszonymi przez mieszkańców,
- wprowadzenie ram prawnych, które pozwolą na określenie górnych stawek opłaty za zagospodarowanie 1 Mg poszczególnych rodzajów odpadów komunalnych obowiązujących w RIPOK (regionalna instalacja przetwarzania odpadów komunalnych).
Z całą treścią stanowiska Rady Gminy Wieliszew i wszystkimi postulatami można zapoznać się na stronie internetowej UG w Wieliszewie pod tym adresem.