Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Koncert zespołu wokalnego JERYCHO

28 lipca 2019 o 19:00 - 20:00

28 lipca 2019, godz. 19:00 – 20:00

Koncert zespołu wokalnego JERYCHO

Miejsce, ulica: kościół Miłosierdzia Bożego, Legionowo, ul. Targowa 4828 lipca, niedziela, godz. 19.00
kościół Miłosierdzia Bożego, Legionowo, ul. Targowa 48
XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej
zespół wokalny Jerycho

PROGRAM
„Bogurodzica” i pieśni maryjne
Bogurodzica – wersja krakowska z XV w.
Mater Dei/Mater Virgo pia/Eius – motet z XIV w.
Ave Virgo regia/Ave gloriosa/Domino – motet z XIV w.
Alleluja. Ab arce siderea – XV w.
O wielka Matko – pieśń z Jasnej Góry
Gdy miły Jezus – pieśń na pustą noc
Salve sancta Parens – pieśń z XVI wieku
Gwiazdo morza – pieśń ze Staniątek
Salve thronus Trinitatis – pieśń z XV w.
Benedicamus Domino – organum
Pod Twoją obronę

JERYCHO to zespół wokalny posługujący się tradycyjnym idiomem śpiewu sakralnego. Grupa wykonuje historyczne śpiewy polskie i łacińskie stosując improwizowaną polifonię zaadaptowaną przez Bartosza Izbickiego. Kreując nową przestrzeń muzyczną wokół dawnego repertuaru Jerycho urzeczywistnia wizję żywej tradycji polskiego śpiewu praktykowanego do XIX wieku.
Zespół zadebiutował w 2014 roku i od tej pory aktywnie uczestniczy w życiu muzycznym przygotowując liczne projekty, nagrywając płyty i koncertując w kraju za granicą (Czechy, Węgry, Litwa).
W 2014 roku dla Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni” w Jarosławiu zespół przygotował program „Missa Polonica AD 1475”, który pokazał bogactwo muzyczne polskiego późnego średniowiecza, a przede wszystkim rekonstrukcję stylu „cantus planus multiplex”, czyli praktyki śpiewania chorału na głosy.
W roku 2015 zespół przygotował program „Laudario Polonico” przedstawiający dziedzictwo laudy franciszkańskiej w Polsce. Zapis tego koncertu został wydany na płycie CD (wyd. Mikroklimat 2016). Dla wydawnictwa „Musica Iagiellonica” zespół zrealizował nagranie „Historia Sancti Stanislai” – obszernych fragmentów oficjum rymowanego „Dies adest celebris” o św. Stanisławie, a także mszy i oficjum o św. Janie Jałmużniku z wawelskiego rękopisu z 1503 roku. Oba materiały ukazały się w serii MECCA (Musica in Ecclesia Cathedrali Cracoviensi Audita) – tom 2 i 4.
W 2016 roku zespół uczestniczył w rozpoczęciu obchodów 1050 rocznicy Chrztu Polski 10 kwietnia w Pradze – śpiewał podczas mszy świętej w Bazylice św. Jerzego i dał tam koncert – przedstawił m.in. wielkanocne motety z kancjonału Jana Franusa.
W 2016 roku w związku z 1050 z rocznicą Chrztu Polski zespół wziął udział w projekcie badawczym z dr. hab Jakubem Kubieńcem (UJ) i Marcelem Pérs’em (Ensemble Organum), którego zwieńczeniem był koncert „Chrzest Mieszka – księcia polskiego” – 10 listopada w katedrze płockiej. W roku 2017 zespół dokonał nagrania programu ?Chrzest Mieszka?, nad którym kierownictwo artystyczne objął Marcel Pérs. W 2019 roku planowane jest wydanie tego materiału na płycie CD.
W 2018 roku ukazała się płyta „Surgit Leo fortis” z późnośredniowiecznym repertuarem wielkanocnym (wyd. Ars Sonora). Na 100-lecie odzyskania niepodległości zespół przygotował album „Bogarodzica” (wyd. Fundacja InCanto), który miał premierę 11 listopada 2018 roku. Oba albumy zostały „płytami numeru” czasopisma Ruch Muzyczny (1/2019).
W roku 2018 zespół zainaugurował festiwal Musica Divina w Krakowie, wystąpił też na festiwalu Banchetto Musicale w Wilnie. W 2019 roku zespół wydał płytę „Golgotha” (wyd. Fundacja InCanto) ze śpiewami na Wielki Post, a na zamówienie festiwalu Misteria Paschalia wykonał liturgicznie trzygodzinne nabożeństwo Ciemnych Jutrzni na Wielki Piątek.

Skład:
Paweł Szczyciński
Łukasz Kalisz
Aleksander Suchta
Stanisław Szczyciński
Bartosz Izbicki – kierownictwo i instrumenty dawne (lira korbowa, portatyw, fidel, fisharmonia)

Szczegóły

Data:
28 lipca 2019
Czas:
19:00 - 20:00

Miejsce

kościół Miłosierdzia Bożego, Legionowo, ul. Targowa 48

Dodaj komentarz