W Nieporęcie powstało nowe miejsce dla wszystkich fanów sportów związanych z jazdą na deskorolkach, rowerach czy hulajnogach. Skatepark znajduje się w kompleksie rekreacyjno-wypoczynkowym Nieporęt-Pilawa i cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród młodszych mieszkańców.
Dobre inwestycje
Skatepark został otwarty we wrześniu 2018 roku, dzięki inwestycjom gminy Nieporęt. Głównym celem założenia tego miejsca było zagospodarowanie przestrzeni kompleksu Nieporęt-Pilawa. Decyzja ta okazała się świetnym pomysłem, gdyż miejsce to przyciąga młodzież niemal z całego powiatu. Nie brakuje tu także osób z Warszawy.
Z czego składa się skatepark
Fani skateboardingu mają tu do dyspozycji dość duży teren (ma wymiary 32×18 metrów), na którym mogą ćwiczyć swoje triki na oczach znajomych i innych obecnych. W parku znajdują się takie przeszkody jak grindbox, poręcze, coping i funbox. Mogą z nich korzystać osoby na rolkach, deskorolkach, hulajnogach, a nawet rowerach. Tuż po intensywnym treningu na rampach można wypocząć nad Jeziorem Zegrzyńskim lub skorzystać z innych obiektów sportowych znajdujących się w kompleksie Nieporęt-Pilawa. Do wyboru mamy m.in.. siłownię zewnętrzną czy boisko do gry w piłkę siatkową plażową.
Czynne także w święta
Skatepark jest czynny przez cały tydzień w godzinach 10:00 – 18:00, tak jak cały kompleks Nieporęt – Pilawa. Dostęp do niego ma każdy, niezależnie od wieku. Władze gminy postanowiły wykorzystać nową inwestycję również przy okazji różnych świąt. Na przykład podczas tegorocznego Święta Gminy Nieporęt zorganizowano konkursy jazdy na hulajnodze po skateparku.
Znani skaterzy
W nieporęckim skateparku pojawiają się także internetowe sławy promujące jazdę na hulajnogach czy deskach. Miejsce to odwiedziła między innymi grupa Scootive i Bogumił Borkowski. Ich relacje z pobytu nad Jeziorem Zegrzyńskim możemy obejrzeć, dzięki serwisowi YouTube. Tak duże zainteresowanie skateparkiem świadczy o słuszności decyzji o zainwestowaniu w ten obiekt przez gminę Nieporęt.
To nie koniec inwestycji
Jeszcze jesienią tego roku w kompleksie Nieporęt-Pilawa zakończy się kolejna inwestycja. Zbudowana zostanie droga wewnętrzną z chodnikiem, tor rowerowy oraz trasa rolkowa wokół skateparku i boisk. Na terenie mają zostać zamontowane trzy inteligentne ławki solarne z dodatkową funkcją stojaków na rowery. Na takiej ławce będzie można nie tylko po prostu posiedzieć, ale posłuży nam ona także do naładowania telefonu, a dzięki wifi będzie można skorzystać z bezpłatnego internetu. Ławka będzie zasilana energią słoneczną. Całkowity koszt tegorocznych inwestycji w skateparku wyniesie 2 397 838,37 zł, z czego gminie udało się pozyskać 500 tys. zł dofinansowania.
Skatepark i skaterzy
Do czego tak właściwie służy skatepark? Jak sama nazwa wskazuje, jest to miejsce do uprawiania tak zwanego skateboardingu. Jest to aktywność polegająca na wykonywaniu różnych trików na deskorolce. Trend ten powstał w latach 40. XX wieku w Kalifornii. Ze Stanów Zjednoczonych dotarł on do Europy, gdzie również zyskał dużą popularność. Przez lata skateparki kojarzyły się głównie z deskorolkami. Zaczęło się to jednak zmieniać, gdy na ulicach pojawiło się więcej rolek, rowerów typu BMX oraz hulajnóg. Osoby uprawiające ten sport nazywane są „skaterami”. Określenie to nie dotyczy jedynie jazdy na deskorolce, ale także stylu życia, charakterystycznych ubrań, a nawet muzyki.
Konrad Lubiński