W powiecie legionowskim zaobserwowano wilka. Starosta zorganizował spotkanie z ekspertami

wilk

fot. powiat-legionowski.pl

Na terenie powiatu zaobserwowano wilka. Nie lekceważąc sytuacji, starosta Robert Wróbel zorganizował spotkanie informacyjne z udziałem przedstawicieli służb, gmin oraz ekspertów w sprawie możliwych skutków przebywania drapieżnika na naszym obszarze i działań, jakie należałoby w tej kwestii rozważyć.

Uczestnicy zapoznali się ze specjalistyczną wiedzą, w tym z zakresu behawiorystki wilków oraz ich roli i funkcji w ekosystemie. Celem spotkania było także wypracowanie odpowiedniego modelu postepowania. Z informacji uzyskanych od obecnych na spotkaniu ekspertów – Kingi Stępniak z Instytutu Genetyki i Biotechnologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu Warszawskiego i Andżeliki Haidt z Zakładu Ekologii Lasu Instytutu Badawczego Leśnictwa wynika, że wilki unikają kontaktów z człowiekiem, bardzo rzadko atakują zwierzęta hodowlane, a obecność zauważonego na naszym terenie osobnika najprawdopodobniej wynika z jego wędrówki w poszukiwaniu nowego terytorium i jest przejściowa. Tereny powiatu legionowskiego nie są dla wilków atrakcyjnym miejscem do życia i szansa, że zwierzęta chciałyby się tu osiedlić jest znikoma.

 

 

 

Coraz więcej wilków

W Polsce wilk od 1998 roku objęty jest całkowitą ochroną. W ostatnich latach jego populacja w naszym kraju mocno urosła. Obecnie szacuje się ją na 2400 sztuk. Najwięcej tych zwierząt żyje na Podkarpaciu. Na swoje siedliska wybierają zwykle rozległe tereny leśne, dlatego ich obecność w niewielkich lasach w naszym powiecie raczej jest przejściowa, mogą to byś pojedyncze, migrujące osobniki.

Wilki w Puszczy Kampinoskiej

Najbliższym siedliskiem wilków jest Puszcza Kampinoska. – Wilki są od zawsze w Puszczy Kampinoskiej. Są jej stałym elementem. To naturalny selekcjoner i sanitariusz. Dzięki wilkom eliminowane są słabsze, cherlawe jednostki. Lepsza jest też kondycja zwierząt puszczańskich na przedwiośniu. Dla naszej przyrody to korzystne, że nie ma rachitycznej, słabej młodzieży wśród zwierząt – mówił Mirosław Markowski, dyrektor Kampinoskiego Parku Narodowego, dla portalu sochaczewianin.pl.

Gdy spotkamy wilka…

Wilki zwykle unikają kontaktu z człowiekiem, jednak jeśli zdarzy nam się spotkać wilka, należy zachować dystans i ostrożność. Nie należy się do niego zbliżać, próbować głaskać, ani karmić. Większe niebezpieczeństwo mogą stanowić dla zwierząt hodowlanych oraz psów, które są naturalnym przeciwnikiem wilka. Zagrożone są zarówno psy trzymane na uwięzi na posesjach jak i te luzem puszczane w lesie.