W czerwcu 2018 roku, na wniosek Stowarzyszenia Pomocy Potrzebującym Nadzieja w Legionowie utworzona została Mazowiecka Akademia Seniorów (MAS) w ramach Mazowieckiego Porozumienia Seniorów. Decyzję o jej utworzeniu podjął Zarząd Województwa Mazowieckiego. Misją akademii jest budowa zbiorowej, obywatelskiej dojrzałości seniorów, mieszkańców województwa mazowieckiego.
Działalność akademii polega na inicjowaniu i opiniowaniu nowych rozwiązań w sprawach dotyczących poprawy jakości życia osób starszych oraz zapewnieniu poradnictwa i wsparcia dla przedstawicieli Miejskich i Gminnych Rad Seniorów, a także senioralnych organizacji pozarządowych. W ramach MAS zostało uruchomione Biuro Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów. Mazowiecka Akademia Seniorów działająca w Legionowie przy ul. Piłsudskiego 3, ma za zadanie wypracowanie i przygotowanie spójnej Mazowieckiej Polityki Senioralnej opartej na współpracy pomiędzy przedstawicielami MPRS, przedstawicielami pozostałych Miejskich i Gminnych Rad Seniorów z Mazowsza, senioralnymi organizacjami pozarządowymi oraz jednostkami samorządu terytorialnego. W realizacji tego zadania akademię wspiera dodatkowo Mazowiecka Rada Seniorów przy Marszałku Województwa Mazowieckiego oraz Mazowieckie Porozumienie Rad Seniorów.
Działająca w Legionowie Mazowiecka Akademia Seniorów prowadzi szeroką działalność publicystyczną, wydawniczą, doradczą oraz edukacyjną i stawia sobie za cel wspieranie seniorów na Mazowszu w powoływaniu kolejnych rad, prowadzenie poradnictwa prawnego i rachunkowo-księgowego, warsztatów i szkoleń dla rad w zakresie ich funkcjonowania i współpracy z samorządami i organizacjami pozarządowymi.
W ramach swej działalności udziela bezpłatnych porad prawnych seniorom oraz Gminnym Radom Seniorów, organizuje szkolenia, konferencje i konwenty Rad Seniorów, a także opracowuje i wydaje poradniki i biuletyny informacyjne dla seniorów i Rad Seniorów. W 2019 roku Akademia współuczestniczyła wraz z Mazowieckim Porozumieniem Rad Seniorów w zorganizowaniu i przeprowadzeniu II Konwentu Seniorów oraz Konferencji „Sprawność Seniorów”. Oprócz tego członkowie Akademii opracowali i wydali drukiem następujące materiały pomocnicze dla seniorów i Rad Seniorów:
– Poradnik prawny seniora – Prawo rodzinne w praktyce (emerytura, renta, spadek);
– Poradnik prawny seniora – Prawa seniora (świadczenia socjalne, opieka zdrowotna i sanatoryjna, ulgi i zniżki na przejazdy i usługi);
– Poradnik prawny seniora – Jak załatwić sprawy w urzędzie?
– Biuletyn Informacyjny Mazowieckiego Porozumienia Rad Seniorów – Etapy tworzenia Rad Seniorów, Rola i funkcje Rad Seniorów, Zasady współpracy z władzami uchwałodawczymi i wykonawczymi;
– Biuletyn Informacyjny MPRS – Współpraca jednostek samorządu terytorialnego z organizacjami pozarządowymi;
– Biuletyn Informacyjny MPRS – Rady Seniorów w Polsce i Europie, Gminne Rady Seniorów, Obywatelski Parlament Seniorów;
– Poradnik Gminnej Rady Seniorów – Wsparcie dla Gminnych Rad Seniorów na Mazowszu;
– Poradnik Gminnej Rady Seniorów – Gminne procedury budżetowe.
Jak widać, zakres działań Mazowieckiej Akademii Seniora jest stosunkowo szeroki i zdecydowanie przyczynia się do poprawy sprawności działania Rad Seniorów na Mazowszu.
Andrzej Karski