Wakacje zbliżają się do finału, co wcale nie oznacza końca atrakcji turystycznych w powiecie legionowskim. Babie lato i jego barwne scenerie sprzyjają wycieczkom rowerowym oraz pieszym. Zachęcamy do łapania promieni słonecznych dopóki pogoda na to pozwala.
Ścieżka dydaktyczna Serock – Jadwisin
Pomiędzy Serockiem a Jadwisinem, z dala od ulicznego zgiełku, rozciąga się bardzo malownicza ścieżka dydaktyczna. Ma długość ok. 3 km i biegnie wzdłuż brzegu Jeziora Zegrzyńskiego, w pobliżu Rezerwatu Jadwisin a kończy się w rezerwacie Wąwóz Szaniawskiego. Wiedzie pagórkowatą drogą, o głównie piaszczystej, ale dobrze ubitej na–wierzchni. Z jednej strony możemy podziwiać porośniętą drzewami przybrzeżną skarpę, a z drugiej strony roztacza się widok na Jezioro Zegrzyńskie. Późnym latem i wczesną jesienią w słoneczne dni możemy podziwiać tu feerię barw, na którą składa się jesienna szata licznych gatunków drzew na tle granatowej tafli jeziora. Wzdłuż ścieżki znajdują się liczne ławeczki, stoliki i wiaty, przy których można odpocząć i zjeść coś na świeżym powietrzu. Dla najmłodszych przygotowano tablice edukacyjne, informujące o występujących tu gatunkach roślin i zwierząt. Dzieci swoją wiedzę mogą sprawdzić w dostępnych na ścieżce grach terenowych i leśnych zagadkach.
Wejście na ścieżkę znajduje się na końcu ul. Rybaki w Serocku, tam gdzie kończy się asfalt. Znajdziemy tam znak z powitaniem i tablicę z przebiegiem ścieżki oraz obowiązującym na trasie regulaminem.
Jeśli podczas spaceru dopadnie nas głód, polecamy wybrać się na wykwintny obiad do Restauracji Aruana w Hotelu Narvil lub na rodzinny brunch do Klubu Mila Zegrzynek. Obie restauracje znajdują się tuż przy ścieżce dydaktycznej.
Ścieżka przyrodnicza w Jabłonnie
Miłośnicy historii i zieleni znajdą coś dla siebie w parku na terenie Zespołu Pałacowo-Parkowego w Jabłonnie. To park krajobrazowy w stylu angielskim, który założono w drugiej połowie XVIII wieku.
Alejki prowadzą wśród ponadstuletnich lip, klonów, dębów i topoli. Poza nimi znajdziemy majestatyczne jesiony, wiązy, kasztanowce i graby, a także nietypowe gatunki drzew iglastych. Na terenie parku rosną 54 drzewa stanowiące pomniki przyrody. Gęste korony drzew w bliskim sąsiedztwie Wisły stanowią doskonałą ostoję dla wielu gatunków ptaków. Spotkać tu można m.in. kwiczoły, drozdy, grzywacze i sierpówki. Pośród bujnej roślinności znajdują się liczne zabytkowe małe formy architektoniczne: łuk triumfalny, poświęcony księciu Józefowi Poniatowskiemu, zegar słoneczny na dziedzińcu pałacu, a na jego tyłach fontanna, jak również chińska altana, ruiny stajni i groty.
Park ten jest świetny także do biegania. Doskonale wiedzą o tym uczestnicy cotygodniowych biegów Parkrun, którzy w każdą sobotę tuż przed godziną 9 spotykają się przy łuku triumfalnym po to, by wspólnie parkowymi alejkami przebiec lub przemaszerować z kijkami 5 km. Jest to bieg bezpłatny i dla każdego. Jeśli chcemy, by uzyskany przez nas wynik został zapisany, przed pierwszym startem należy zarejestrować się na stronie www.parkrun.pl/jablonna i na bieg przyjść z wydrukowanym kodem kreskowym. Polecamy przyłączyć się do tej świetnej zabawy nawet tym, którzy zaczynają przygodę z bieganiem lub mają to dopiero w planach. Wyjątkowo przyjazna atmosfera z pewnością zmotywuje do kolejnych treningów.
Ścieżka „Ptasi Azyl” w Legionowie
Nowością wśród ścieżek dydaktycznych jest otwarty w tym roku, w lasku za ul. Prymasowską Legionowie, „Ptasi Azyl”. Trasa ma około 1,5 km długości, wiedzie przez wydmy w brzozowo-sosnowo-dębowym lasku. Rozpoczyna się przy figurce Matki Boskiej i dwustuletnim dębie szypułkowym, na rogu ulic Mieszka I i Prymasowskiej, a kończy na wysokości ulicy Dwernickiego.
Podczas spaceru każdy może, na łącznie 7 ilustrowanych tablicach informacyjnych, dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia ptaków, ich zwyczajów i nauczyć się rozpoznawać podstawowe ich gatunki. Większość ptaków przedstawionych na tablicach wytrwali obserwatorzy mogą ujrzeć na własne oczy.
Poza trasami rowerowymi i pieszymi region Jeziora Zegrzyńskiego przecinają także szlaki historyczne. Szlak Książąt Mazowieckich, Mazowiecki Szlak Literacki, czy Szlak Wodny Króla Stefana Batorego. Pierwszy z nich obejmuje duży obszar od Bugu i Narwi do Bzury i Rawki oraz od Płocka po okolice Radomia. Jednym z punktów na szlaku jest, położony w okolicach Jeziora Zegrzyńskiego, Serock. Znajdują się tu blisko związane z książętami mazowieckimi kościół parafialny, ufundowany przez Janusza III Stanisława oraz grodzisko „Barbarka”, pochodzące z czasów wczesnego średniowiecza.
Mazowiecki Szlak Literacki
Szlak ten łączy swoimi trasami trzydzieści miast i wsi, związanych z twórczością wybitnych polskich pisarzy i poetów, którzy mieli tu swoje korzenie lub tu tworzyli. W powiecie legionowskim przebiega on przez Serock i Zegrzynek. Z Serockiem związani byli Włodzimierz Wolski (urodzony w tym właśnie mieście, obecnie jest patronem tutejszego Powiatowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych) oraz Jerzy Szaniawski, który urodził się w Zegrzynku, tu dorastał i tworzył. Na jego cześć nazwany został rezerwat przyrody – Wąwóz Szaniawskiego, który otacza ruiny dworku rodziny Szaniawskich.
Szlak Wodny Stefana Batorego
Przez Narew oraz Jezioro Zegrzyńskie przebiega także trasa Szlaku Wodnego Stefana Batorego, która swój początek ma na Wiśle, przy Zamku Królewskim w Warszawie. Później prowadzi Kanałem Żerańskim, przez Jezioro Zegrzyńskie i dalej Narwią, aż do Kanału Augustow–skiego. Okazuje się, że król Stefan Batory często bywał w miastach znajdujących się na szlaku, w tym także w Nieporęcie i Serocku.
Zimą też jest super!
A po jesieni, gdy mróz zetnie wody Jeziora Zegrzyńskiego, miłośnicy spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu ściągają do Nieporętu. To centrum sportów nie tylko letnich, ale i zimowych. Tutaj do dyspozycji mamy bojery, zimowy kitesurfing, a na przełomie października i listopada swój sezon zaczynają morsy, którzy nie letnie, ale zimowe kąpiele cenią sobie najbardziej.
Mapy tras rowerowych i pieszych dostępne są na stronie jezioro.zegrzynskie.pl, a także w aplikacji mobilnej Powiat Legionowski.