30 kwietnia radni zdecydowali, że w przyszłości gmina Jabłonna ma rozpocząć działania zmierzające do budowy gimnazjum na terenie wsi Jabłonna. Nowa inwestycja ma być realizowana według radnych w następnych latach po wybudowaniu II etapu CEKS.
Radni jabłonowscy Agata Lindner wraz ze Zbigniewem Garbaczewskim wycofali się z deklaracji, jakie złożyli na początku kwietnia. We wniosku żądali wówczas m.in. zaprzestania wszelkich działań związanych z planowaną budową gimnazjum w Chotomowie.
Chcą CEKS
Wypowiedź Garbaczewskiego, jego nagła zmiana zdania na temat budowy CEKS, wywołała wiele kontrowersji. – Po dogłębnej analizie sytuacji i konsultacjach społecznych doszliśmy do wniosku, że jak najszybsze podjęcie budowy gimnazjum w obrębie kompleksu Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego (CEKS) jest bezdyskusyjną koniecznością – pisze Zbigniew Garbaczewski w liście otwartym na blogu radnego Mariusza Grzybka (www.zycie-chotomowa.pl kontrowersyjna strona internetowa radnych Alternatywy dla Chotomowa). Zdecydowanie wycofuje się w nim z pierwszego wniosku o zaprzestanie budowy CEKS. – Dlatego wnioskujemy o rozpoczęcie rozbudowy CEKS już w 2015 roku – apeluje radny.
Chcą gimnazjum w Jabłonnie
Podczas sesji 30 kwietnia radna Lindner złożyła drugi wniosek. Tym razem jej prośba dotyczyła pozyskania terenu i planów wybudowania trzeciego gimnazjum w gminie tym razem we wsi Jabłonna. – Ten wniosek tak naprawdę nas wszystkich i panią wójt zmusza do tego, żeby myśleć o tym, żeby nas oświata nie zaskakiwała, żebyśmy nie mówili ludziom, że my w lutym jesteśmy zaskoczeni… – poparł ten wniosek Zbigniew Garbaczewski. Wniosek radnych o rozpoczęcie działań, by w przyszłości (prócz gimnazjum w Chotomowie i gimnazjum w CEKS na granicy obu wsi) powstało jeszcze jedno, trzecie gimnazjum we wsi Jabłonna, został przegłosowany pozytywnie.
II etap CEKS
Wójt Olga Muniak prosiła, by radni zgłaszali konstruktywne wnioski. – Co to znaczy pozyskać? – pytała radną Lindner przypominając, że za każdym złożonym wnioskiem powinno iść wskazanie środków finansowych. Zapoznała radnych z danymi dotyczącymi przewidywanej liczby dzieci w latach następnych. Wójt przypomniała radnym, że ich zachowanie oraz wniosek o przerwanie budowy CEKS były przyczyną złożenia listu protestacyjnego z 374 podpisami rodziców. Wójt Olga Muniak zapewniła, że następnym krokiem, jaki podejmie, będzie rozpoczęcie II etapu CEKS. Do starostwa złożone zostały dokumenty na pozwolenie na budowę gimnazjum na granicy wsi. Budowa rozpocznie się w 2015 roku.
LIST OTWARTY
Szanowni Mieszkańcy Gminy Jabłonna!
Brak konstruktywnych i jednoznacznych propozycji ze strony wójt Olgi Muniak, jak rozwiązać w optymalny sposób problem przepełnienia gminnych szkół, doprowadził do wielkiej dezorganizacji w gminnej oświacie. Sztandarowa inwestycja oświatowa, jaką jest Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowe, nie rozwiązuje problemu, ponieważ szkoły nadal będą przepełnione.
Po dogłębnej analizie sytuacji i konsultacjach społecznych doszliśmy do wniosku, że racjonalnym rozwiązaniem w obecnej chwili jest przeniesienie gminnego gimnazjum do Chotomowa, do budynku, w którym obecnie mieści się szkoła podstawowa. Jest to jednak rozwiązanie, które na chwilę ugasi pożar. Za katastrofalny stan oświaty odpowiada wójt ze swoim dobrze opłacanym personelem. W ciągu ośmiu lat swoich rządów Olga Muniak nie może poradzić sobie z problemem, choć – jak twierdzi – zna analizy dotyczące gminnej oświaty. Deklaracja znajomości stanu obecnego i prognoz odnośnie wzrostu liczby dzieci tym bardziej obciąża zarządzającą od ośmiu lat gminą wójt. Bowiem mimo tej wiedzy, nie przygotowała i nie wprowadziła na czas stosownych rozwiązań. Nie chcąc przedstawić żadnych konkretnych propozycji, skupiła się na antagonizowaniu radnych i mieszkańców Jabłonny i Chotomowa, rodziców dzieci ze szkół podstawowych i z gimnazjum.
Już dziś widzimy pierwsze efekty zaniechań wójta. Zdezorientowani rodzice kandydatów do gimnazjum zapisywali swoje dzieci do Legionowa i Warszawy, pozwalając na „odpływ” uzdolnionej młodzieży. Za kilka lat gimnazjum może jednak nie pomieścić przyszłych gimnazjalistów, dlatego uważamy, że bezdyskusyjną koniecznością jest:
Jak najszybsze podjęcie budowy gimnazjum w obrębie kompleksu Centrum Edukacyjno-Kulturalno-Sportowego (CEKS) zaraz po oddaniu I etapu. Żądamy też, by wójt Olga Muniak przygotowała analizę, która wskaże optymalne rozwiązania, jakie pozwolą na sprawne zrealizowanie tego zadania wraz z planem finansowania tej inwestycji przy wsparciu funduszy zewnętrznych.
Natychmiastowe podjęcie działań, mających na celu pozyskanie przez Gminę terenu pod budowę kolejnej placówki oświatowej (gimnazjum) w miejscowości Jabłonna oraz przygotowanie dokumentacji niezbędnej do zrealizowania tej inwestycji, jak również znalezienie programów, z których można uzyskać dofinansowanie takiego przedsięwzięcia.
Uważamy, że w świetle potrzeb mieszkańców gminy nie można pozwolić na dalszą zwłokę w tych kwestiach. Pytanie, czy gmina jest na to gotowa? Jak wiemy działkę pod budowę CEKS gmina posiadała już w 2008 r., a wójt rozpoczęła budowę po 4 latach. To wielki błąd. Ten czas został zmarnowany. Podobne zaniedbania, jak w oświacie, obserwujemy w odniesieniu do budowy dróg, braku pozyskiwania funduszy zewnętrznych, kanalizacji i wodociągów.
Najwyższa pora, by wójt Olga Muniak, która jest organem wykonawczym gminy i osobą, którą Mieszkańcy wybrali w wyborach bezpośrednich, by w ich imieniu zarządzała gminą, zaczęła wywiązywać się ze swoich obowiązków. Wystarczająco długo winą za swoją nieudolność i zaniechania obarczała innych, w tym radę gminy. Czas najwyższy, by po ośmiu latach sprawowania funkcji Olga Muniak zaczęła w końcu robić to, za co płacą jej Mieszkańcy ze swoich podatków.
Zbigniew Garbaczewski
Agata Lindner