Legionowscy samorządowcy stworzą zespół, który opracuje kompleksową mapę miasta z miejscami, w których powstaną nowe ławki, kosze na śmieci i kosze na psie odchody. Rozkład potrzeb ma być efektem kompromisu zawartego z przedstawicielami spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.
Grupa do zadań specjalnych
Aby kompleksowo zdiagnozować Legionowo pod kątem braków małej architektury pod postacią głównie ławek, koszy na śmieci i psie odchody konieczne okazało się powołanie specjalnego roboczego zespołu radnych. Legionowscy samorządowcy w porozumieniu z przedstawicielami Spółdzielni Mieszkaniowej Lokatorsko-Własnościowej (SMLW) i wspólnot mieszkaniowych mają stworzyć spójną mapę miasta, na której wskazane zostaną adresy z najpilniejszymi tego typu potrzebami. Przy powołaniu tej specjalnej grupy roboczej upierał się radny Artur Pawłowski z Prawa i Sprawiedliwości (PiS). Efektem tego było zaś przyjęcie przedmiotowego wniosku na ostatnim posiedzeniu komisji rozwoju miasta (9 września br.) Zespół ds. lokalizacji obiektów małej architektury w Legionowie, co prawda jeszcze się nie ukonstytuował, ale zgodnie z zapowiedziami jego twórców nastąpi to w najbliższym czasie.
Tam gdzie jest ławka, tam musi być kosz!
Spotkanie radnych z komisji rozwoju miasta z przedstawicielami SMLW i wspólnot mieszkaniowych z os. Piaski zaowocowało nie tylko przyjęciem wniosku formalnego o powołanie tej wspomnianej grupy specjalnej. Jego owocami było również podanie pierwszych adresów, pod którymi występują największe deficyty w tzw. małej architekturze. Najwięcej próśb tyczyło się zaś ławek, koszy na śmieci oraz koszy na psie odchody. – Marszałka Józefa Piłsudskiego, Jana III Sobieskiego, Cypriana Kamila Norwida, Aleja 3-go Maja, czy też Aleja I Dywizji Zmechanizowanej na Piaskach – to główne ulice Legionowa, przy których zdaniem przedstawicieli tych instytucji mieszkaniowych mała architektura koniecznie musi powstać. Reprezentujące dwa największe spółdzielcze osiedla – Irma Cegiełka, szefowa rady osiedla Jagiellońska oraz Monika Osińska-Gołaś, kierująca administracją osiedla Sobieskiego – zgodnie zauważyły, że głównie z myślą o seniorach ławki powinny przede wszystkim pojawić się przy ulicach łączących targowisko miejskie z pozostałymi częściami Legionowa. Przedstawicielki SMLW wyjaśniły, że w przeciwieństwie do ławek montowanych na osiedlach, te ustawione przy głównych ulicach na pewno nie będą nikomu przeszkadzały. Takie lokalizacje miejsc odpoczynku ulżą zwłaszcza seniorom, zazwyczaj dźwigającym ciężkie zakupy z targu. – Każde postawienie ławki w danej lokalizacji powinno się łączyć z ustawieniem przy niej kosza na śmieci – zasugerowała radnym mającym stworzyć zespół roboczy ds. organizacji małej architektury w Legionowie Monika Osińska-Gołaś z SMLW.