Sezon grzewczy i pożary sadzy w kominach. Jak dbać o komin, zapytaliśmy eksperta

pozar-sadzy-moczydlo

Pożar sadzy w kominie fot. OSP Serock.

Tylko w ciągu dwóch ostatnich dni strażacy kilkukrotnie interweniowali z powodu zapalenia się sadzy w przewodach kominowych. O to jak dbać i konserwować przewody kominowe, zapytaliśmy eksperta – mistrza kominiarskiego Roberta Płuciennika z Legionowa.

Co roku we wrześniu wraz z  pierwszymi chłodnymi nocami rozpoczyna się sezon grzewczy. Mieszkańcy jednak nie konserwują przewodów kominowych i przy rozpaleniu pierwszego ognia na palenisku, często dochodzi do zapłonu sadzy, która z czasem odkłada się w każdym przewodzie kominowym. W ostatnich dniach doszło już do kilku takich przypadków. We wtorek (17 września) w Chotomowie na ulicy Leśnej w domu jednorodzinnym i w środę (18 września) w Kałuszynie na ulicy Nowodworskiej. W obydwu przypadkach interweniowali strażacy, którzy gasili te pożary.

Na szczęście ogień nie rozprzestrzenił się poza przewody kominowe oraz ich nie uszkodził.

 

 

Porady eksperta

O to, kiedy warto wezwać kominiarza, co powinniśmy wiedzieć o pożarze sadzy w kominie i jego konsekwencjach zapytaliśmy mistrza kominiarskiego z 20-letnim doświadczeniem z Legionowa Roberta Płuciennika.

Jak często powinniśmy sprawdzać przewody kominowe i wzywać kominiarza ?

Przynajmniej raz do roku powinno się wezwać kominiarza i przeczyścić przewód dymowy.

Gdy zbliża się sezon grzewczy powinniśmy od razu wezwać kominiarza ?

Najlepiej jest wezwać fachowca i on już sprawdzi. Jeżeli ktoś chce samemu sprawdzić, to może otworzyć drzwiczki rewizyjne u podstawy przewodu dymowego i sprawdzić, czy jest sadza w tych drzwiczkach, jednak najlepszym sposobem jest wezwanie kominiarza, który po wejściu na dach fachowym okiem wszystko sprawdzi.

Jak groźny może być pożar sadzy w kominie ?

Kiedy dochodzi do pożaru sadzy w kominie, temperatura może dochodzić nawet do 1000 stopni Celsjusza i zdarzają się sytuacje, że belki dachowe, które stykają się z tym kominem mogą się zapalić. Było kilka przypadków w powiecie legionowskim, że spalił się dach budynku od pożaru sadzy w kominie. Pożar sadzy może również doprowadzić do rozszczelnienia komina, a nawet jego pęknięcia, przez co trzeba go później poddać naprawie. Ponieważ nieszczelny komin jest niesprawny technicznie.

Czy ludzie bagatelizują problem sadzy w kominie, czy jednak zmienia się podejście do tego tematu ?

Widać, że z roku na rok zmienia się podejście ludzi do czyszczenia kominów z sadzy, kiedy zbliża się sezon grzewczy we wrześniu coraz więcej ludzi zgłasza się do mnie w tej sprawie.