8 nowych dyrektorów w legionowskich szkołach

5204512c6b8ab.jpg

Prezydent Miasta Legionowo w marcu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora szkoły. W 8 placówkach oświatowych dzięki tym konkursom zostanie zatrudniona nowa kadra pedagogiczna. O powodach takiej decyzji oraz kierunku w którym zmierza legionowska oświata rozmawiamy z zastępcą prezydenta Legionowa Piotrem Zadroźnym.

Skąd decyzja o wymianie aź 8 dyrektorów placówek oświatowych?
Wymiana to złe słowo. Postanowiłem wprowadzić nową regułę ogłaszania konkursów po upływie kadencji danego dyrektora. Uwaźam, źe ogłoszenie konkursu stworzy moźliwość podsumowania poprzednich 5 lat pracy dyrektorów a tym, którzy chcieliby kontynuować pracę na danym stanowisku, pozwoli stworzyć program rozwoju placówki na kolejne lata. Ta nowa zasada skłoni dotychczasowych dyrektorów do przemyślenia i zaplanowania działań, zmobilizuje do nowych pomysłów. A duźa ilość konkursów wynika takźe z tego, źe utworzyliśmy nowe zespoły szkół i będą one działać pod jednym, wspólnym, nowo wybranym kierownictwem.
Czy ktoś z dotychczasowych dyrektorów nie podołał stawianym wymaganiom?
Oczywiście, źe nie. Ustawa o systemie oświaty, nie przewiduje zatrudnienia na czas nieokreślony, lecz narzuca kadencyjność osób kierujących szkołami i przedszkolami. Kadencje trwają 5 lat i to samorząd decyduje, czy po upływie tego czasu ogłosić konkurs czy przedłuźyć powierzenie stanowiska danemu dyrektorowi. Postanowiłem, źe będziemy korzystać z moźliwości ogłaszania konkursów.
Jakie ma Pan oczekiwania wobec dyrektorów szkół?
Wymagania wobec kandydatów zostały określone w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać osoba zajmująca stanowisko dyrektora. Ja liczę na nowe pomysły, świeźe spojrzenie i mnóstwo energii i zapału do pracy. Oczywiście takźe na propozycje rozwiązań ulepszających pracę danej szkoły.
Jak wyglądają zasady zatrudniania dyrektorów placówek oświatowych? Czy są to umowy na czas nieokreślony? Czy jest jakaś kadencyjność, jeśli chodzi o to stanowisko?
Dyrektorów szkół powołuje się na stanowisko w wyniku przeprowadzonego konkursu. Kadencja trwa 5 lat.
Ilu w tej chwili jest zatrudnionych dyrektorów szkół i przedszkoli?
Obecnie zatrudnionych jest 20 dyrektorów szkół i przedszkoli.
Ile miesięcznie zarabia dyrektor i nauczyciel w Legionowie?
Średnie wynagrodzenia nauczyciela w 2011 roku wynosiło 2,5 tys. zł dla nauczyciela staźysty, blisko 3 tys. dla nauczyciela kontraktowego, 3,7 tys. dla mianowanego oraz 4,7 tys. zł dla dyplomowanego. Wynagrodzenia dyrektorów są jawne i udostępnione w BIP-ie w oświadczeniach majątkowych kierowników jednostek organizacyjnych.
Kto będzie uczestniczył w komisji konkursowej?
Skład komisji konkursowej jest ściśle określony w Ustawie o systemie oświaty. Zgodnie z art. 36 a w komisji znajdzie się trzech przedstawicieli organu prowadzącego, dwóch przedstawicieli organu sprawującego nadzór pedagogiczny, po jednym przedstawicielu rady pedagogicznej, rady rodziców oraz zakładowych organizacji związkowych. W przypadku konkursu na stanowisko nowo zakładanego zespołu szkół obowiązują te same przepisy, lecz przedstawiciela rady pedagogicznej oraz rady rodziców wyłania się w spośród przedstawicieli rad wszystkich szkół łączonych w zespół.
Jakie cechy, umiejętności będzie ta komisja preferowała wśród kandydatów na te stanowiska?
Oczywiście komisja przede wszystkim poszukuje kandydatów profesjonalnych, doświadczonych posiadających wysokie ambicje zawodowe i plany związane z rozwojem i zarządzaniem daną placówką.
Znany jest Pan z twardej ręki w stosunku do dyrektorów. Z czego to wynika?
Proszę o to zapytać dyrektorów, samemu trudno mi to ocenić, lecz niespecjalnie bolą mnie ręce, więc chyba jednak nie jest to prawda.
W minionych latach UML inwestował budując i remontując dotychczasowe budynki. W jakim kierunku zmierza legionowska oświata w tym roku?
Legionowska oświata systematycznie się rozwija zgodnie z przyjętą strategią. Podnosimy jakość pracy szkół i przedszkoli, rozwijamy bazę zarówno w sensie liczby sal lekcyjnych, pomocy naukowych, jak i przyszkolną bazę sportową. W tym roku kończy się 6-milionowa inwestycja w rozbudowę Zespołu Szkół nr 1. W tegorocznym budźecie nie zaplanowaliśmy kolejnych duźych inwestycji, lecz raczej drobne prace np. dostosowanie pomieszczeń dla potrzeb uczniów szkoły podstawowej w Zespole Szkół nr 3. W bieźącym roku szkolnym stawiamy na rozwój pomocy psychologiczno – pedagogicznej i wyłonienie talentów wśród uczniów.
Dziękuję za rozmowę i źyczę powodzenia.

 
/iw/