Nauczyciele z powiatu legionowskiego za najostrzejszą formą strajku. W kraju wygrał strajk włoski

strajk-anuczycieli_06

Strajk nauczycieli w kwietniu 2019r., fot. GP (archiwum)

Mimo utraconych pensji podczas ostatniego strajku, blisko 45 procent nauczycieli z placówek oświatowych z powiatu legionowskiego opowiedziało się za najostrzejszą formą protestu tj. za kontynuacją rozpoczętego w kwietniu strajku. Jednak, tak jak w całym kraju, pedagodzy z naszego powiatu po Dniu Nauczyciela rozpoczną bezterminowy strajk włoski.

Bez wycieczek i kartkówek?

Tuż po Dniu Nauczyciela, we wtorek (15 października) w łącznie 43 powiatowych placówkach oświatowych, w których działają nauczycielskie związki zawodowe, rozpocznie się bezterminowy strajk włoski. Protest będzie polegał na wykonywaniu przez nauczycieli wyłącznie obowiązków służbowych zapisanych w prawie oświatowym. W praktyce, strajkujący w tej formie pedagodzy nie będą podejmowali się opieki nad uczniami np. podczas wycieczek szkolnych, zielonych szkół i prawdopodobnie podczas przerw szkolnych, nie będą prowadzić pozalekcyjnych zajęć dodatkowych, czy też szkolnych kół zainteresowań, ani też prawdopodobnie organizować kartkówek.. O formie podjętego na terenie powiatu legionowskiego protestu przesądziły wyniki ankiety przeprowadzonej przez ZNP wśród nauczycieli na terenie całego kraju. Warto jednak podkreślić, że wyniki sondy w naszym powiecie były zgoła odmienne. Większość naszych nauczycieli opowiedziała się bowiem za najostrzejszą formą strajku, czyli znów chcieli odejść od szkolnych tablic.

45 procent za ostrzejszą formą strajku

Zorganizowaną przez ZNP anonimową sondę, badającą nastroje wśród m. in. nauczycieli co do ich chęci kontynuowania rozpoczętego wiosną strajku przeprowadzono głównie wśród pedagogów zatrudnionych w łącznie 43 powiatowych placówkach oświatowych tj. w szkołach i w przedszkolach. – Około 45 procent ankietowanych nauczycieli opowiedziało się za kontynuacją wiosennego, strajku, około 40 procent pytanych wybrało jego łagodniejszą formę tj. strajk włoski, zaś około 15 procent zapytanych pedagogów nie miało na ten temat zdania – podsumowuje wyniki tej ankiety w powiecie legionowskim Elżbieta Pazio, szefowa ZNP w powiecie legionowskim.

Indywidualne decyzje nauczycieli

Podjęcie jesiennego strajku włoskiego w powiatowej oświacie będzie indywidualną decyzją każdego zatrudnionego w niej nauczyciela. Takich form protestów możemy się spodziewać najpewniej w szkołach i w przedszkolach, w których wiosną pedagodzy odeszli od tablic. Celem tego jesiennego protestu będzie zaś pokazanie, jak wiele niemieszczących się w zakresie obowiązków służbowych pedagogów czynności wykonywanych jest przez nich bez dodatkowego wynagrodzenia.