Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie daje swoim podopiecznym wędkę, a nie rybę. V etap projektu systemowego „Aktywność drogą do sukcesu” jest skierowany do 20 bezrobotnych kobiet, które korzystają z usług pomocy społecznej. Zostaną przeszkolone na opiekunki środowiskowe i kucharki, a po zakończeniu programu dostaną pracę w legionowskim ośrodku.
Na realizację projektu Ośrodek Pomocy Społecznej w Legionowie otrzymał środki z Europejskiego Funduszu Społecznego. Całość projektu ma wartość ponad 344 250 zł. Do programu dokłada się Urząd Miasta Legionowo, który na zasiłki celowe dla uczestniczek projektu przeznacza 36 146 zł.
Z potrzeby serca i ośrodka
Program skierowany jest do bezrobotnych pań, które korzystają z usług Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie. Warunkiem przyjęcia do akcji jest decyzja na podjęcie i póżniejsze utrzymanie pracy. Po odbyciu cyklu szkoleń kobiety otrzymają moźliwość zatrudnienia w OPS. – Program powstał na bazie potrzeb naszego ośrodka. Mamy świadomość, źe zatrudniamy juź osoby starsze. Nasza kadra w przyszłym roku będzie potrzebowała odmłodzenia, dlatego postanowiliśmy sobie tę kadrę wyszkolić spośród naszych podopiecznych – mówi Anna Brzezińska, dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie. – Kadra składa się z samych pań, poniewaź do tego zawodu jest niewielu chętnych męźczyzn, a na terenie Legionowa nie ma ich w ogóle. Dlatego projekt kierujemy do bezrobotnych pań – dodaje. Pierwszym etapem projektu jest nabór uczestniczek, który rozpoczął się 2 kwietnia i potrwa do końca miesiąca. – Do projektów systemowych rekrutacja odbywa się spośród podopiecznych Ośrodka Pomocy Społecznej w Legionowie. Pracownicy socjalni typują kandydatki i po rozmowie z panią, która jest potencjalnym uczestnikiem programu, zdecydują o jej uczestnictwie. Znają dobrze to środowisko i wiedzą, które panie są juź na takiej drodze, źe mogą wrócić do pracy – mówi dyrektorka OPS. Rekrutacja jest otwarta. Poza osobami typowanymi przez ośrodka do programu zgłosić moźe się kaźda bezrobotna pani, która korzysta z usług ośrodka.
Pomoźe doradca, psycholog i informatyk
Kolejnym etapem projektu jest zapewnienie „miękkiego wsparcia” uczestniczkom programu. Będzie to cykl szkoleń w ramach Klubu Integracji Społecznej z doradcą zawodowym, psychologiem, informatykiem. W trakcie spotkań panie zostaną przyuczone do tego, jak przygotować odpowiednio dokumenty aplikacyjne – list motywacyjny i cv oraz przejdą szkolenie z zakresu autoprezentacji. Podczas spotkań z doradcą zawodowym będą teź wspólnie określać kierunki rozwoju i ścieźkę zawodową. Zajęcia będą miały na celu szukanie w sobie potencjału zawodowego, a przede wszystkim określanie, w jakim zawodzie najlepiej mogłyby się odnależć. W projekcie udział wezmą panie bezrobotne oraz takie, które kiedyś pracowały i będą musiały ponownie odnależć się w nowej rzeczywistości rynku pracy. Długotrwałe bezrobocie i problemy ze znalezieniem pracy prowadzą do obniźenia własnej wartości i spadek wiary we własne siły, co jeszcze bardziej pogłębia ich problem. Dlatego podczas trwania programu zapewniona jest opieka i wsparcie psychologa. Uczestniczki programu od samego początku będą miały świadomość, źe po zakończeniu programu będzie dla nich praca.
Dwa kursy do wyboru
Póżniej uczestniczki projektu wezmą udział w kursie zawodowym. Do wyboru będą dwa kierunki – na opiekunkę środowiskową i na kucharkę. – Praca opiekunek środowiskowych to trudna praca. Trzeba mieć w sobie duźo empatii i wraźliwości. Osoby, które same miały problemy, lepiej poczują problemy innych. Przeszkolone panie, dzięki swoim doświadczeniom, na pewno będą miały duźo cierpliwości i serca do swoich podopiecznych, będą umiały wczuć się w sytuację innych osób w kryzysie – mówi Anna Brzezińska. Po pomyślnym zakończeniu kursu panie zostaną zatrudnione w legionowskim OPS.
Nowa praca
Nowe pracownice Ośrodka Pomocy Społecznej będą zatrudnione na takich samych zasadach jak inni pracownicy. Najpierw na podstawie umowy zlecenia, na trzy miesiące. To czas na decyzję, czy zatrudniona osoba faktycznie podejmie stałe zatrudnienie jako opiekunka środowiskowa czy kucharka. Po tym okresie z pracownikiem zawierana jest umowa o pracę. – Nie wyobraźam sobie, źeby w jakikolwiek sposób dyskryminować te osoby. Będą zatrudnione na takich samych warunkach jak inni pracownicy. Regulamin pracy w Ośrodku Pomocy Społecznej jest taki sam dla wszystkich – mówi Anna Brzezińska. Projekt ma udowodnić takźe innym osobom korzystającym z pomocy społecznej, źe tak naprawdę mogą podjąć zatrudnienie wszędzie, jeźeli tylko zdecydują się na podjęcie zmian. Mam nadzieje, źe pozostali podopieczni ośrodka, mając na uwadze ten projekt, poczują się zmotywowane do działania. Zrozumieją, źe ośrodek naprawdę moźe im pomóc. Trzeba tylko chcieć – dodaje.
Przewidywany termin zakończenia projektu: 31.07.2012
/kś/