Uczniowie, rodzice nauczyciele wraz ze wszystkimi pracownikami szkoły, od jakiegoś czasu skrupulatnie zbierali i segregowali gazety, kartony, zniszczone książki. Uzbierano aż 1300 kg odpadów papierowych, które rodzice pomogli przetransportować do punktu skupu.
Tego typu działania oprócz ogromnie pozytywnego wpływu na ochronę środowiska, drzew i lasów wzmagają ogólną aktywność ekologiczną dzieci i młodzieży. W przyszłości taka postawa może prowadzić do podejmowania dobrych decyzji dotyczących ponownego wykorzystania śmieci, co znacznie wpłynie na zwiększenie ilości odzyskiwanych surowców wtórnych. Jak w kolejnych latach będzie wyglądała sytuacja z tego typu zbiórkami? Czy edukacja dzieci i młodzieży zwłaszcza szkolnej w zakresie ochrony środowiska i racjonalnej gospodarki odpadami będzie miała zastosowanie w podejmowaniu przez nich działań praktycznych?
Niestety obecna sytuacja na rynku surowców wtórnych jest bardzo niestabilna. Ceny skupu mocno spadły, w niektórych miejscach już nie stosuje się odpłatności za oddane odpady, w innych jest problem z przyjęciem większej ilości tego typu śmieci. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest wstrzymanie importu znacznej ilości opakowań – zwłaszcza plastikowych – przez Chiny. W konsekwencji w Europie szybko zaczęły się przepełniać miejsca zbiórek. Wiemy przecież, że wraz ze wzrostem konsumpcji, będzie wzrastał również problem z nadprodukcją odpadów. Jakie działania możemy podjąć? Możemy zacząć od nas samych i naszych gospodarstw. Róbmy przemyślane zakupy. Korzystajmy z wielorazowych opakowań. Oszczędzajmy wodę. Dbajmy o nasze wspólne środowisko. Wspierajmy wszelkie działania edukacyjne i proekologiczne prowadzone w szkołach i przedszkolach.
Dziękujemy całej społeczności Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Wieliszewie za ogromne zaangażowanie w kolejną zbiórkę odpadów.