Urząd Miasta Legionowo apeluje do mieszkańców i zarządców osiedli o ograniczenie grabienia liści i zastanowieniem się nad celowością tego działania. Zdaniem specjalistów to często szkodliwa nadgorliwość.
Jesienią skrzętnie zbieramy z gleby to, co po lecie opadło z drzew. Wbrew rozdmuchującym wszystko wiatrom usilnie troszczymy się o porządek na naszych posesjach. Liście upychamy w plastikowych workach, a niektórzy sięgają do jeszcze starszych zwyczajów i zebrany materiał wypalają przytruwając przy tym duszącym dymem siebie i swoich sąsiadów. Warto jednak zastanowić się nad sensem i potencjalną szkodliwością tych działań.
Grabienie tylko wypielęgnowanych trawników
Dokładne wygrabianie liści zaleca się jedynie na starannie pielęgnowanych trawnikach poddawanych w sezonie systematycznym zabiegom pielęgnacyjnym: aeracji, wertykulacji, nawożeniu, koszeniu i podlewaniu.
Grabienie bardziej szkodzi niż pomaga
W innych przypadkach wygrabianie liści powoduje ubożenie trawników i jest szkodliwe dla środowiska. Opadłe liście tworzą naturalną ściółkę wokół drzew i krzewów, czy na rabatach kwiatowych, ograniczają parowanie wody z gleby, stanowią dodatkową zimową ochronę roślin przed mrozem, a rozkładając się tworzą próchnicę użyźniającą glebę.
W trosce o ekosystem
W suchych liściach zimuje ogromna ilość drobnych bezkręgowców (w tym wiele pożytecznych owadów), bardzo ważnych dla ekosystemu terenów zieleni. W bezśnieżne zimy skorzystają z tego również ptaki, znajdujące wśród liści larwy. Stosy liści tworzą też naturalne schronienia dla jeży, które bez nich mogą nie przetrwać mrozów.
– Wygrabianie liści jest bezcelowe pod względem ogrodniczym, szkodliwe pod względem ekologicznym – mówi prof. Maciej Luniak z Polskiej Akademii Nauk, ekspert od ekologii w środowisku zurbanizowanym. – Butwiejąca ściółka zapewnia żyzność gleby i jest środowiskiem bezkręgowców, które przerabiają tę ściółkę na materię nieorganiczną i stanowią pokarm dla wielu zwierząt. Jest to więc podstawą funkcjonowania całego ekosystemu i bogactwa przyrody. Obecność takiej ściółki służy też drzewom: zapewnia żyzność gleby i utrzymuje wilgoć – dodaje.
Legionowo ogranicza grabienie
Legionowo dostosowało się do zaleceń specjalistów i ograniczyło wygrabienie liści na miejskich terenach. Takie działanie zaleca też właścicielom działek. Jednocześnie Urząd Miasta przypomina, że zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku w Gminie Legionowo zabrania się wypalania traw, spalania liści i innych odpadów komunalnych w granicach administracyjnych miasta.
Grabisz? Kompostuj!
Jeśli już musimy wygrabić trawnik, zebrane liście najlepiej jest kompostować, co jest rozwiązaniem najbardziej ekologicznym. Od wielu lat w Urzędzie Miasta Legionowo można dostać bezpłatnie kompostowniki. Aby otrzymać kompostownik, prosimy o kontakt z Działem Gospodarki Odpadami w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Legionowo, stanowisko 1 i 2 (obok działu paszportowego), tel. /22/ 766 40 17, e-mail odpady@um.Legionowo.pl