- To event minęło.
Wieliszew. Niepodległość na ludowo – Moniuszko, tańce i pieśni, rękodzieło, jedzenie i potańcówka
10 listopada 2019 o 16:30 - 20:00
Wydarzenie Nawigacja
Po raz 19. w wigilię Narodowego Święta Niepodległości Gmina Wieliszew przypomina o naszej kulturowej spuściźnie, prezentując tańce i pieśni ludowe z poszczególnych regionów etnograficznych kraju. Tegoroczna edycja Festiwalu Pieśni i Tańców Polskich zapowiada się wyjątkowo z uwagi na obchody 200. rocznicy urodzin festiwalowego patrona – Stanisława Moniuszki.
W niedzielę 10 listopada o godz. 16.30 na parkiecie hali sportowej w Wieliszewie zobaczymy przedstawicieli Polonii czeskiej – Zespół Pieśni i Tańca „Olza” z Czeskiego Cieszyna oraz gospodarzy – Zespół Tańca Ludowego „Promyki” z Wieliszewa. Wydarzenie wzbogacą stoiska z kuchnią tradycyjną i prezentacją ludowego rzemiosła, połączone z warsztatami rękodzieła. Wieczór zakończy I Niepodległościowa Potańcówka „Weselmy się!”, do której zaprosi publikę Kapela Niwińskich.
Tegoroczna edycja zbiega się z 200. rocznicą urodzin patrona Festiwalu i została wpisana przez koordynatora obchodów Teatr Wielki – Operę Narodową w oficjalny program wydarzeń Roku Stanisława Moniuszki. Patronat honorowy nad Festiwalem objęła Fundacja im. Stanisława Moniuszki, założona przez potomków wielkiego kompozytora. Festiwal otworzy mazur z opery „Straszny Dwór” w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Promyki”, w choreografii Dariusza Skrzydlewskiego. Prowadzący Festiwal konferansjerzy przypominać będą najważniejsze wątki z życia kompozytora, a na ekranie wyświetlane będą m.in. fragmenty skomponowanych przez Moniuszkę oper oraz motywy charakterystyczne dla prezentowanych w poszczególnych tańcach regionów etnograficznych.
Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Olza” działa przy Zarządzie Głównym Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej a swoją nazwę przyjął od rzeki granicznej Olzy i właśnie ze względu na miejsce swojej działalności poza folklorem rodzimym prezentuje również folklor czeski, morawski i słowacki, który przedstawi w ramach Festiwalu. Obecnie w szeregach „Olzy” tańczy ponad 30 młodych mieszkańców Czeskiego Cieszyna i okolic. Jak podkreśla kierownik artystyczny Zespołu Roman Kulhanek – Folklor polski jest bardzo ważny dla Polonii żyjącej nie tylko na Kresach ale również na Zaolziu, bo pielęgnując tradycje naszych przodków integrujemy środowisko polonijne.
To kolejna polonijna grupa folklorystyczna goszcząca w Wieliszewie. Jak podkreślają organizatorzy – obchody niepodległościowe wydają się być idealną okazją do prezentacji tych elementów narodowej tożsamości, z których jesteśmy niepodważalnie i niepodzielnie dumni. Jednocześnie – z uwagi na historyczną wielokulturowość polskich ziem, której echa przetrwały w ludowych obyczajach, tańcu, śpiewie i mowie – rozwijających naszą wrażliwość i tolerancję.
Stoiskom i warsztatom odbywającym się równolegle z potańcówką (godz. 18.30-20.00) towarzyszyć będą drobne stoiska gastronomiczne serwujące tradycyjne ludowe potrawy. Wśród twórców ludowych, którzy poprowadzą bezpłatne warsztaty, gościć będziemy: Joannę Szymańską-Wajer z Wieliszewa (naczynia ceramiczne z motywami ludowymi), Małgorzatę Pepłowską z Węgrowa (tkactwo dwuosnowowe, wycinanka z opłatka), Wiesławę Bogdańską z Kadzidła (wycinanka kurpiowska, ozdoby świąteczne). Współorganizatorami tegorocznej edycji Festiwalu jest Gmina Wieliszew, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Powiat Legionowski, a zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.