Wieliszew. 111 lat Szkoły Podstawowej w Skrzeszewie (galeria, wideo)

111-lat-szkoły-w-Skrzeszewie-szkoła_83_wynik

Uczniowie wkopali kapsułę (fot. P. Mostowiec)

O godz. 8.00 w kościele p.w. Św. Jana Marii Vianneya, rozpoczęła się msza celebrowana przez proboszcza Krzysztofa Krupę. Otworzyła ona obchody jubileuszu szkoły.

O godzinie 11.11 w szkole odśpiewano a’capella hymn narodowy. Potem została odczytana krótka informacja dotycząca 111 lat istnienia szkoły. Kolejnym punktem uroczystości było krótkie wystąpienie uczniów dotyczące Narodowego Święta Niepodległości, wspólne odśpiewanie pieśni legionowych.

 

 

Następnie uczniowie szkoły wykonali Tanga z białą różą, która jest symbolem nawiązującym do patrona szkoły. Odczytano także kilka listów napisanych przez uczniów szkoły.  Listy złożono do kapsuły przez przedstawicieli poszczególnych klas wraz ze zdjęciem zrobionym z drona. Kapsułę zamknięto i zaplombowano. Potem delegacje klas przeszły pod dąb KORNEL – gdzie umieszczono tablicę z nazwą dębu i zakopano kapsułę czasu.

 

 


Uroczystość zgromadziła wielu wyjątkowych gości, wśród nich byli Paweł Kownacki Wójt Gminy Wieliszew, Marcin Fabisiak Przewodniczący Rady Gminy, Radni Gminy Wieliszew – Danuta Wrzesińska, Dorota Sarna  i Dorota Trzaskoma, Sołtysi wsi leżących w obwodzie szkoły – Sylwia Kuska, Halina Ziółkowska, Anna Afek, Leszek Kleiman i Ewa Kiepurska. Dyrektorzy Szkół
i przedszkoli prowadzonych przez Gminę Wieliszew wraz z Pocztami Sztandarowymi Szkół – Mirosław Sieradzki, Katarzyna Zabijak, Jolanta Wojdalska, Pani Katarzyna Szymańska oraz Renata Grzybowska. Strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych  w Skrzeszewie, Kałuszynie i Krubinie. Był również Ksiądz Proboszcz Krzysztof Krupa oraz przewodnicząca Rady Rodziców Edyta Malka, byli również emerytowani nauczyciele szkoły Pani Elżbieta Piasecka, oraz dyrektorzy szkoły TeresaWieczorek i Jolanta Boniecka.

Co ciekawe uroczystość nie miałaby miejsca, gdyby nie praca Kamila Stachnika nad historią OSP Krubin w 2018 roku, kiedy to obchodzono uroczystości 100-lecia OSP Krubin. Wtedy to szkoła otrzymała kopię życiorysy Ignacego Leonarda Kałęckiego, współzałożyciela OSP Krubin, nauczyciela oraz wójta wsi Góra. W publikacji odnaleziono fragment po–święcony szkole w Skrzeszewie.

 


W końcu sierpnia 1914 (już w czasie wojny) otrzymałem przydział przez władze rosyjskie w Warszawie do szkoły początkowej w Skrzeszewie gm. Góra powiat warszawski (w mojej okolicy rodzinnej). Z wielką uciechą przystąpiłem do pracy dn. 1 września 1914 r. W jednoklasowej szkole zapełnionej przez dzieci i rodziców rozpoczęliśmy pracę odśpiewaniem hymnu „Jeszcze Polska nie zginęła”. Uczyłem tylko po polsku. Budynek szkolny pobudowany był z drzewa w 1908 roku za pieniądze państwowe. Mieściła się jedna sala 9m x 7m, dwa pokoje z kuchnią dla nauczyciela i 1 pokój dla dozorcy na górze. Podłoga z pojedynczych desek bez polepy z gliny i bez ślepej podłogi na wysokiej podmurówce. W zimie nie było ciepła w klasie  i w mieszkaniu.

 

Informacja o tym, że przed odzyskaniem niepodległości, pod zaborem rosyjskim we wsi Skrzeszew była szkoła, w której uczono tylko w języku polskim jest warta odnotowania. Dzięki tym wspomnieniom wiemy też, że dokładnie w 2019 roku mija 111 lat od zbudowania pierwszej szkoły we wsi Skrzeszew. Świadomi faktu, że życiorys jako źródło historyczne może zawierać błędy wynikające z ulotności pamięci ludzkiej – dlatego podjęto próby potwierdzenia tych faktów zawartych  w życiorysie w Archiwum Państwowym, okazało się jednak, że w archiwum nie ma dokumentów z rejonu Skrzeszewa i okolic.


Zostały więc zapiski w postaci fragmentów życiorysu Ignacego Leonarda Kałęckiego – i to one zapoczątkowały działania edukacyjne związane z historią wsi. – Zachęcamy wszystkich Państwa do włączenia się  w te działania – dzielcie się swoimi wspomnieniami, rodzinnymi historiami  i dokumentami. – mówią entuzjaści historii Skrzeszewa.

Piotr Mostowiec