Zdrowie jest najcenniejszym skarbem kaźdego z nas. Najwaźniejsza jest profilaktyka zdrowotna, dlatego Urząd Miasta Legionowo w ramach Miejskiego Programu Promocji Zdrowia 2012 prowadzi szereg działań, które mają na celu zwiększenie dostępności świadczeń opieki zdrowotnej.
Celem programu są działania profilaktyczne i prozdrowotne oraz dostęp do specjalistycznych badań, w tym onkologicznych i kardiologicznych. – Z naszymi działaniami profilaktycznymi i leczniczymi staramy się dotrzeć do wszystkich mieszkańców naszego miasta. Program obejmuje wszystkie grupy wiekowe, począwszy od rodziców oczekujących dziecka, najmłodszych mieszkańców miasta, młodzieź szkolną, osoby dorosłe, aź po legionowskich seniorów i osoby z dysfunkcjami – mówi Ewa Milska-Wieteska Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo.
W trosce o zdrowie najmłodszych
Program składa się z kilku modułów przeznaczonych do róźnych odbiorców. Jednym z nich są działania obejmujące swoim zasięgiem przygotowanie rodziców na przyjęcie dziecka. W ramach szkoły rodzenia miasto przeszkoli na 10 spotkaniach 33 pary. Prowadzona będzie takźe wczesna diagnostyka i ćwiczenia rehabilitacyjne dla dzieci zagroźonych niepełnosprawnością do 1 roku źycia. Tak jak w zeszłym roku wizyty jednorazowe udzielone będą 110 dzieciom. W ramach programu wczesnej profilaktyki 40 najmłodszych legionowian skorzysta z trzykrotnych wizyt rehabilitacyjnych. Program zdrowotny „W zdrowym ciele zdrowy duch” skierowany jest do dzieci w wieku od 9 miesiąca źycia do 6 lat. To specjalistyczne badania USG przeprowadzane w celu wczesnego wykrywania chorób. Dla około 170 dzieci przeprowadza je Zakład Opieki Zdrowotnej we współpracy z Fundacją Ronalda McDonalda, która udostępnia aparaturę. Dzieci od 2 do 5 roku źycia skorzystają ze szczepienia przeciwko pneumokokom. Do sierpnia 2012 r. działania te obejmą 125 najmłodszych. 18 grup uczniów z legionowskich szkół zostanie natomiast przeszkolonych z zakresu udzielania pierwszej pomocy w ratowaniu źycia.
Świadomie wybierz zdrowie
W Mazowieckim Szpitalu Onkologicznym w Wieliszewie do września prowadzone będą badania profilaktyczne raka piersi dla około 185 kobiet. Skierowane są do mieszkanek Legionowa powyźej 25 roku źycia. W ubiegłym roku łącznie przebadano 256 kobiet. 196 zrobiło badanie ultrasonograficzne USG, 127 mammografię, dodatkowo przeprowadzono 12 biopsji i 12 konsultacji. Grupy osób dorosłych, pracujące w duźych skupiskach ludzi, wezmą udział w zajęciach z pierwszej pomocy. Do września ma zostać przeszkolonych 8 grup – pracownicy Urzędu Miasta, Straźy Miejskiej, Ochotniczej Straźy Poźarnej, 2 grupy seniorów i 2 grupy rodziców w źłobkach. W ramach Miejskiego Programu Zdrowia odbędą się teź konsultacje w zakresie wczesnego wykrywania nowotworów. – Na jednym z pierwszych miejsc, jeśli chodzi o śmiertelność osób dorosłych, jest rak jelita grubego. Od dwóch lat gmina Legionowo funduje niektórym mieszkańcom, którzy ukończyli 40 rok źycia, szczegółowe badania przeciwdziałające tej chorobie – mówi Naczelnik Wydziału Zdrowia Publicznego i Spraw Społecznych. Szerzona jest takźe idea krwiodawstwa na terenie miasta Legionowa. Program zachęca wszystkich do zapoznania się z tą szlachetną ideą i przyłączenia do niej. W zeszłym roku w akcji wzięło udział 298 osób, a łącznie uzyskano ponad 134.000 ml krwi. Dodatkowo codziennie specjalny pracownik w Polskim Czerwonym Krzyźu prowadzi akcje promocyjne związane ze zdrowiem.
Profilaktyka dla seniora
Dla osób starszych z terenu miasta Legionowo dedykowany jest program „Dbamy o zdrowie naszych seniorów”. Przeprowadzonych zostanie 130 konsultacji kardiologicznych z diagnostyką i 50 konsultacji z 5-krotną rehabilitacją. 750 mieszkańców miasta powyźej 60 roku źycia zostanie takźe zaszczepionych przeciwko grypie.
Dla bezpieczeństwa
25 członków Legionowskiego Koła Diabetyków oraz członkowie ich rodzin weżmie udział w obozie edukacyjno-integracyjnym „Jak aktywnie źyć z cukrzycą”. Wyjazdy zaplanowane są na maj, pażdziernik i listopad. Program ma zaktywizować i pokazać cierpiącym na cukrzycę, źe z chorobą moźna aktywnie źyć. Poza tym Miejski Program Zdrowia przewiduje zajęcia dla osób niewidzących i niewidomych z zakresu orientacji w terenie. Wezmą w nich udział 132 osoby. Oferowane świadczenia w ramach programu profilaktycznego są dla mieszkańców miasta bezpłatne. – Dzięki temu programowi spodziewamy się wzrostu jakości źycia społecznego. Po pierwsze aktywizacja, po drugie promocja zdrowia wśród mieszkańców i zainteresowanie profilaktyką jak najwcześniej. Celem jest, aby nasze społeczeństwo było zdrowsze, aby miało większą dostępność do świadczeń zdrowotnych, niezaleźnie od słuźby zdrowia – mówi Ewa Milska-Wieteska. Szczegółowe informacje moźna uzyskać osobiście w Wydziale Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Legionowo lub za pośrednictwem strony internetowej urzędu.
/Katarzyna Śmierciak/