Legionowo. Policja domaga się nowych rond i doświetlenia przejść dla pieszych

jagiellonska_mickiewicza

Policja sugeruje budowę ronda na skrzyżowaniu Jagiellońskiej i Mickiewicza (fot. GP/kj)

Zdaniem legionowskiej drogówki zmiana kolorów świateł z żółtych na białe nad przejściami dla pieszych oraz doświetlenie przynajmniej 13 z nich zwiększy bezpieczeństwo pieszych w Legionowie. Także budowa dwóch rond ich zdaniem przyczyni się do poprawy sytuacji na miejskich drogach.
W 2019r. policja odnotowała w Legionowie 9 zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. W 5 z nich piesi zostali poszkodowani. W minionym roku na terenie całego powiatu legionowskiego doszło do 4 wypadków śmiertelnych, a w samym Legionowie nie było żadnego takiego wypadku. – To jest najlepszy wynik w całym garnizonie warszawskim. Nie ma tak spokojnego powiatu, jak powiat legionowski – informował radnych z komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych asp. szt. Andrzej Janecki, wiceszef legionowskiej drogówki. Mimo wysokiego poziomu bezpieczeństwa, legionowscy stróże prawa przygotowali postulaty pozwalające jeszcze je poprawić. Wpływ na ich realizację mają legionowscy samorządowcy.

 

 

Doświetlenie przejść dla pieszych

Przejścia dla pieszych znajdujące się na ulicach Strużańskiej, Tadeusza Kościuszki przy Centrum Komunikacyjnym, Zegrzyńskiej 16 w ciągu Alei Sybiraków, Marszałka Józefa Piłsudskiego, Stefana Batorego, Mikołaja Kopernika, Juliusza Słowackiego, generała Józefa Sowińskiego 12, Zygmunta Krasińskiego 71, Adama Mickiewicza 2c, Jana III Sobieskiego na wysokości Areny oraz na skrzyżowaniach ulic generała Józefa Sowińskiego i Zygmunta Krasińskiego oraz Olszankowej i Suwalnej – to miejsca, które zdaniem policji powinny być zdecydowanie lepiej doświetlone. – Zmiana światła nad przejściem dla pieszych z żółtego na biały bardzo dużo daje – powiedział wiceszef legionowskiej drogówki. Mundurowi sugerowali też, że budowa rond w miejscu skrzyżowań ulic Jagiellońskiej i Adama Mickiewicza oraz generała Józefa Sowińskiego i Zygmunta Krasińskiego znacznie poprawi bezpieczeństwo pieszych i kierowców.

Czasomierze na równorzędnych skrzyżowaniach?

Oprócz wymienionych przez policję mało bezpiecznych miejsc na legionowskich drogach, podobną listę podczas ostatniego (23 stycznia) posiedzenia komisji zdrowia, bezpieczeństwa i spraw społecznych spontanicznie robili radni będący jej członkami. Samorządowcy dopytywali o możliwości zwiększenia bezpieczeństwa na bardzo kolizyjnych skrzyżowaniach ulic m. in. Jagiellońskiej i Juliusza Słowackiego oraz Adama Mickiewicza i Zygmunta Krasińskiego. Radny Grzegorz Kowalski z Prawa i Sprawiedliwości (PiS) dopytywał o zasadność wdrożenia na legionowskich drogach rozwiązań płockich tj. montażu czasomierzy na skrzyżowaniach, zaś radny Mirosław Pachulski z Koalicji Obywatelskiej (KO) o zastosowanie skrzyżowań równorzędnych w całym Legionowie, oprócz rzecz jasna jego głównych ciągów komunikacyjnych. Gotowe rozwiązania na te propozycje z ust policji jednak nie padły. Być może z uwagi na to, że wdrożenie, a tym bardziej sfinansowanie tych pomysłów raczej nie leży w jej kompetencjach.

Zdarzenia kolejowo-drogowe

Oprócz zdarzeń drogowych, pojawiły się też pytania o często tragiczne w skutkach zdarzenia kolejowo-drogowe. Legionowska policja przyznała, że w Legionowie dochodzi do takich sytuacji, jednak jej zdaniem ich główną przyczyną są nieuwaga pieszych i kierowców lub niedające się przewidzieć próby samobójcze.