Legionowo. Architekci z Piaseczna zaprojektują integracyjny plac zabaw na os. Jagiellońska

integracyjny_plac_durka

Pod koniec kwietnia dowiemy się, jak będzie wyglądał i ile będzie kosztował integracyjny plac zabaw, który ma powstać między blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska w Legionowie. Ratusz właśnie rozstrzygnął przetarg na 2-wariantową koncepcję architektoniczną i projekt tego obiektu rekreacyjnego.

7 chętnych

Do stworzenia 2-wariantowej koncepcji architektonicznej i projektu integracyjnego placu zabaw na liczącym 8,7 tys. m² placu na os. Jagiellońska w Legionowie było aż 7 chętnych. Wygrała oferta najtańsza, którą w kwocie blisko 30 tys. zł złożyła firma Miejski Krajobraz z podwarszawskiego Piaseczna. Zgodnie z warunkami przetargu, firma ta w ciągu 2 miesięcy od dnia zawarcia z ratuszem umowy będzie musiała opracować 2 zróżnicowane koncepcje architektoniczne zagospodarowania tej przestrzeni. Ratusz wybierze jedną z tych koncepcji i w oparciu o nią w ciągu kolejnych 2 miesięcy piaseczyńska spółka będzie zobowiązana do stworzenia kompletnej dokumentacji projektowej tej inwestycji.

Wytyczne dla projektantów

Ratusz udzielił projektantom z Piaseczna wytycznych przetargowych. Według nich utworzona między blokami nr 8, 21 i 26 na osiedlu Jagiellońska w Legionowie przestrzeń integracyjno-rekreacyjna powinna m. in. mieć motyw przewodni i niwelować różnice sprawnościowe między dziećmi zdrowymi a niepełnosprawnymi. – Huśtawka z koszem i siedziskiem typu bocianie gniazdo, huśtawka z platformą dla wózków, integracyjne piaskownica i karuzela, zabawki dla niewidomych oznaczone językiem Braille’a, zabawki sensoryczne i gry sportowe z dyscyplin paraolimpijskich – to sugestie ratusza względem rodzaju rozrywki dostępnej w przyszłości w tym miejscu. Oprócz tego urzędnicy podkreślili, że przestrzeń powinna zostać podzielona na strefy obligatoryjne – wyciszenia, zabaw i sensoryczną oraz fakultatywne – obserwacji i kreatywną. W ich opinii w ramach integracyjnego placu zabaw powinny powstać nowoczesne miejsca wypoczynku i siedziska, mała architektura i toalety, zaś cały obiekt powinien być przystosowany do organizacji imprez plenerowych. Wśród tych wytycznych położono również nacisk na zachowanie jak największej liczby tworzących zacienienie drzew oraz nasadzenia nowej zieleni.