Legionowo. Andrzej Piętka: Pracujemy dłużej, ponieważ radni stali się bardziej analityczni

Andrzej Piętka

Z Andrzejem Piętką, wieloletnim legionowskim radnym, wiceszefem klubu radnych Koalicji Obywatelskiej (KO) i szefem komisji rozwoju miasta w obecnej kadencji samorządowej (2018-2023) rozmawiam o specyfice pracy na rzecz rozwoju Legionowa oraz o problemach i przeszkodach, które w 2020r. mogą rozwój naszego miasta spowolnić.

 

Magdalena Siebierska: W tej kadencji przewodniczy Pan komisji rozwoju miasta. Za Panem przeszło rok pracy. Jak ocenia Pan współpracę na forum tej komisji? Czy komisja miała wpływ na decyzje inwestycyjne podejmowane w magistracie? Co udało się wywalczyć?
Andrzej Piętka: Po ponad roku pracy w komisji rozwoju miasta, współpracę podczas posiedzeń oceniam bardzo pozytywnie. Jako przewodniczący tej komisji staram się, aby na jej forum omawiane były najważniejsze, prowadzone i planowane, na terenie miasta inwestycje. Pracy na posiedzeniach komisji nie określałbym w kontekście „walki” i „wywalczenia” czegoś. Widziałbym to raczej jako konstruktywne współdziałanie, w wyniku którego podejmowane są decyzje najlepsze dla ogółu mieszkańców lub osób zainteresowanych danymi kwestiami. Jako przykład takiego konstruktywnego współdziałania mógłbym podać dotychczasowe prace podczas realizacji dwóch inwestycji oświatowych – rozbudowy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 oraz Szkoły Podstawowej nr 1. Tematy te były kilkukrotnie omawiane podczas posiedzeń komisji, podczas których zainteresowane strony miały możliwość wypowiedzenia się w temacie, zgłoszenia uwag i wątpliwości. W wyniku takiego współdziałania wypracowano propozycje, które będą wzięte pod uwagę podczas realizacji tych inwestycji.
W tym roku komisja rozwoju miasta chce przyjrzeć się m. in. działalności nowej miejskiej spółki Nowa Energia, zapoznać się z realizacją kilku ważnych tegorocznych inwestycji, zaplanować kolejne na lata następne. Czym dokładnie zajmiecie się w 2020r. i które z tych zagadnień może najbardziej zaciekawić legionowian?
W tegorocznym planie pracy komisja ma przewidzianych wiele tematów i każdy mieszkaniec znajdzie w tym planie zagadnienia, które będą dla niego szczególnie istotne. Jednak myślę, że większość legionowian, będzie zainteresowana kwestiami parkowania na terenie miasta, postępem prac przy budowie drogi krajowej nr 61, czy chociażby stanem komunikacyjnym w rejonie Bukowca i na osiedlu Piaski w związku z projektowaną budową skrzyżowania bezkolizyjnego w ulicy generała Bolesława Roi. W tym miejscu chciałbym zachęcić mieszkańców do zapoznania się z planem pracy komisji na bieżący rok, który jest udostępniony w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Legionowo.
Ile w 2019r. komisja rozwoju miasta podjęła zaplanowanych zagadnień, a ile z nich pojawiło się poza planem? Czym to było podyktowane?

W planie pracy komisji na 2019r., oprócz opiniowania uchwał należących do zakresu komisji, przewidziano około 11 tematów merytorycznych oraz około 5 kwestii wynikających np. z procedury absolutoryjnej oraz procedury uchwalania budżetu. Ponadto komisja zajmowała się około 7-8 dodatkowymi tematami. Wprowadzenie ponadplanowych zagadnień podyktowane było ówczesnymi potrzebami i wnioskami zgłaszanymi przez radnych. Ponadto niektórymi sprawami komisja zajmowała się na zlecenie rady miasta.
Jak ocenia Pan współpracę opozycji na posiedzeniach komisji rozwoju miasta? W porównaniu do poprzedniej kadencji (2014-2018) Wasze spotkania dosyć mocno się wydłużyły. Wcześniej posiedzenia zamykały się zazwyczaj w jednej godzinie, w tej kadencji potrafią trwać nawet przeszło 3 godziny? Czy nie jest to męczące? Czy wnosi coś konstruktywnego do Waszej pracy? Jak Pan to ocenia?

Rozmowy i prowadzenie dyskusji zawsze wnoszą coś konstruktywnego, niezależnie od tego, czy są prowadzone z opozycją, czy nie. Muszę przyznać, że rzeczywiście, długość posiedzeń komisji wydłużyła się. Moim zdaniem wynika to z ważkości poruszanych zagadnień oraz szczególnego zainteresowania i analitycznego podejścia radnych do omawianych kwestii.
Z jakimi problemami w 2020r. będzie borykać się miasto Legionowo według Pana przewidywań? Które z nich mogą być trudne do przezwyciężenia, a na pokonanie których realny wpływ może mieć komisja, której Pan przewodniczy?

Rok 2020 dopiero się rozpoczął, więc w tym momencie trudno przewidywać, z jakimi trudnościami może borykać się miasto. Wydaje mi się, że gmina przygotowana jest na wiele nieprzewidzianych sytuacji. Jestem pewny, że rada i prezydent, jako władze miasta, z takimi sytuacjami sobie poradzą.
Dziękuję za rozmowę.
Fot.: Radny Andrzej Piętka (archiwum własne)