Witold Leon Julian Zglenicki (1850–1904) – inżynier geolog, prekursor wydobycia ropy naftowej z dna morskiego, filantrop.
Urodził się 6 stycznia 1850 r. w Wargawie k. Łęczycy (dzisiejsze województwo łódzkie) w drobnoszlacheckiej rodzinie, która w 1858 r. przeprowadziła się do Dębego k. Serocka. W 1859 r. Witold Zglenicki rozpoczął edukację w Gimnazjum Gubernialnym w Płocku, w 1866 r. zaczął studiować w Szkole Głównej w Warszawie, a potem w Instytucie Górniczym w Petersburgu. Pierwszą pracę podjął w 1875 r. w Zakładzie Górniczym w Suchedniowie – jako praktykant, ale już w następnym roku został kierownikiem Zakładów Hutniczych w Mroczkowie. Równocześnie prowadził własną działalność gospodarczą. Wskutek pomówień został zwolniony z pracy i przez kilka lat walczył o odzyskanie dobrego imienia.
W 1890 r. Zarząd Górniczy skierował go do Urzędu Probierczego w Rydze, a w następnym roku trafił do podobnego urzędu w Baku. Zglenicki przygotował tam pierwszą mapę geologiczną i opracował urządzenie usprawniające działanie świdrów odwiertowych służących do poszukiwania ropy naftowej. Dalsza działalność dotyczyła opracowania technologii wydobycia ropy z dna morskiego. Jego rozwiązania techniczne zostały przyjęte początkowo niechętnie, jednak po kilku latach wdrożono je na skalę przemysłową. Zyskał sławę i pieniądze. Zmarł w Baku 6 lipca 1904 r. i zgodnie ze swoim życzeniem został pochowany na cmentarzu w Woli Kiełpińskiej k. Serocka.
W testamencie spisanym na kilka dni przed śmiercią, dochody z roponośnej działki zapisał nie tylko dla bliskich, ale też na cele dobroczynne. Najważniejszym punktem testamentu był zapis o przekazaniu części zysków z wydobycia ropy dla Kasy im. Mianowskiego w Warszawie. Kasa stworzyła fundusz na dotacje dla wyróżniających się naukowców i artystów. W latach 1908–1915 otrzymała zawrotną kwotę stanowiącą ówczesną równowartość 700 tys. dolarów w złocie. Wsparcie finansowe dla świata nauki i sztuki przerwał wybuch Wielkiej Wojny a potem rewolucja w Rosji i towarzysząca jej nacjonalizacja.
Mirosław Pakuła
Patroni wydawnictwa: