Umiera tyle osób, ile obecnych mieszkańców Legionowa

5204514acb9b9.jpg

W sali konferencyjnej Stowarzyszenia „Nadzieja” odbyły się warsztaty pt. Bezpieczny Legionowski Senior w Ruchu Drogowym. Spotkanie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Trzeciego Wieku w Legionowie wraz z Komendą Powiatową Policji. Tematem zajęć było szeroko pojęte bezpieczeństwo na drodze.

Śmiertelna jazda
Mottem spotkania były słowa „Wypadki drogowe powstają dlatego, źe dzisiejsi ludzie jeźdźą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością”. Miarą bezpieczeństwa drogowego w krajach Unii Europejskiej jest liczba osób zabitych na 100 wypadków. W Niemczech ginie 1,4 obywatela na 100 wypadków. W Polsce dziesięciokrotnie więcej osób, pomimo źe nasi sąsiedzi powodują wypadki siedem razy częściej. Statystycznie w ciągu dziesięciu lat w wypadkach drogowych w kraju umiera tyle osób, ile obecnych mieszkańców Legionowa!

Smutne statystyki
Warsztaty wydają się zasadne, biorąc pod uwagę liczbę wypadków i zdarzeń drogowych w Legionowie spowodowanych przez osoby starsze, urodzone od 1920 do 1960 roku. Według danych Komendy Powiatowej Policji w 2011 roku w takich wypadkach ucierpiało 8 rannych pieszych i 2 pieszych zostało zabitych. W wypadkach, w których seniorzy kierowali samochodami, było 10 rannych i jedna osoba zabita. W tych, w których seniorzy byli pasaźerami – 5 rannych i jeden zabity. W 2011 roku w wypadku śmiertelnym zginął jeden senior rowerzysta i 8 zostało rannych. Poza tym ucierpiał jeden ranny motocyklista i jeden ranny motorowerzysta. -W trójkącie bezpieczeństwa drogowego w komunikacji są trzy elementy. Wierzchołkiem jest człowiek, drugim droga i trzecim pojazd. Cięźko mówić o statystykach stanu bezpieczeństwa drogowego, bo dotyczą śmierci konkretnych ludzi i tragedii ich rodzin. Niestety, statystycznie najczęściej zawodzi pierwszy element, człowiek – mówi aspirant sztabowy Robert Niedbałkoz Wydziału Ruchu Drogowego Sekcji Profilaktyki Społecznej Komendy Stołecznej Policji. Nadmierna prędkość, nieprzestrzeganie zasad ruchu drogowego i bezpieczeństwa na drodze to najczęstsze przyczyny wypadków. Ale nie tylko. Istotnym aspektem jest takźe społeczne przyzwolenie na zabijanie. Z punktu widzenia polskiego prawa kierowca nie jest mordercą, nawet jeśli spowoduje wypadek śmiertelny. Kara, jaka maksymalnie mu grozi, to 12 lat pozbawienia wolności. Nawet, jeźeli będzie to katastrofa, w której zginie wiele osób. Medialnie nagłaśnia się głównie wypadki lotnicze. Tymczasem od 1918 roku zginęło w katastrofach samolotów 120 tysięcy osób. Dokładnie tyle, ile na polskich drogach od zaledwie 1990 roku!

Bezpieczny pieszy
Kolejną z przyczyn wypadków drogowych jest uleganie tzw. „psychologii tłumu”. Dotyczy ona szczególnie pieszych uźytkowników ruchu. Podczas, gdy jeden pieszy przechodzi na czerwonym świetle, automatycznie podąźa za nim kolejna osoba. I kolejne. Wraz z niebezpiecznymi zachowaniami wzrasta ryzyko wypadku. Piesi uźytkownicy ruchu są sprawcami 12,2 % wszystkich wypadków. – Ile osób na przejściu dla pieszych na zielonym świetle spogląda w prawo i w lewo? Nie dajmy się nabrać na pozornie bezpieczne sytuacje. Nie skracajmy sobie drogi jak wychodzimy z tramwaju czy autobusu. Zachowajmy czujność zdroworozsądkową i opartą na zasadach ruchu drogowego – apeluje aspirant Niedbałko. Przedstawione zostały takźe zasady bezpieczeństwa rowerzystów na drodze. Duźo wypadków, w których biorą piesi i rowerzyści, odbywa się w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, w porze zmierzchu czy deszczowej. Dlatego na ciemnym ubraniu warto mieć elementy odblaskowe, umoźliwiające kierowcom dostrzeźenie nas podczas złej pogody. Seniorzy powinni takźe szczególną uwagę zwracać na to, źe poruszają się wolniej i pamiętać, źe rekonwalescencja po wypadku moźe być znacznie dłuźsza i boleśniejsza, niź w przypadku osób młodszych.

Bezpieczny Legionowski Senior w Ruchu Drogowym
Na spotkanie przybyła tylko nieliczna grupa seniorów. – Jestem bardzo nieusatysfakcjonowany tym, źe legionowscy seniorzy tak nielicznie wzięli udział w spotkaniu i nie skorzystali z tych informacji. Zaprezentowane zagadnienia wpłynęłyby na świadomość naszych legionowskich seniorów. Ta elementarna wiedza raz na jakiś okres czasu powinna być przypominana i powinna nas interesować. Chciałoby się, patrząc na statystyki, osiągnąć poziom niemiecki, aby dziesięć razy mniej ludzi ginęło na naszych drogach – mówi Roman Biskupski Przewodniczący Rady Seniorów przy Prezydencie Miasta Legionowo.
Po zakończeniu prezentacji seniorzy zadawali pytania dotyczące zasad bezpieczeństwa i zagroźeń ruchu drogowego. Odbył się teź pokaz sprzętu, którego policjanci uźywają w swojej codziennej słuźbie na drodze. Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji zaprezentowali radiowóz z wideo rejestratorem oraz mobilne miasteczko ruchu drogowego. – Policyjna Alfa Romeo to najnowocześniejszy, najnowszy i najszybszy radiowóz, jakim dysponuje nasza drogówka. To bardzo dobra broń w walce z piratami drogowymi i niesfornymi motocyklistami. Wyposaźony jest w wideo rejestrator połączony z radarowym miernikiem prędkości ISKRA, którym moźemy mierzyć pojazdy jadące z naprzeciwka – mówi młodszy aspirant Michał Szczypiorski.

Uniwersytet Trzeciego Wieku przygotowuje następne spotkanie dla seniorów. Zorganizuje je we współpracy ze straźą miejską, a będzie ono dotyczyło prawa miejscowego.

/Katarzyna Śmierciak/