Legionowo. Zgłoś swoje propozycje zmian w planie zagospodarowania przestrzennego centrum

galeria-gondola

Pizza Hut zaprasza do Galerii Gondola (fot. GP/kf)

 

Tylko do 26 marca legionowianie mogą składać propozycje zmian przestrzennych w centrum Legionowa. Samorząd przystąpił do zmiany obowiązującego tu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (mpzp) pod koniec lata 2019r. Uwagi zebrane od mieszkańców przekazane zostaną projektantom.

Rozbudowa Gondoli uzależniona od zmiany miejscowego planu

Przypomnijmy. Latem 2019r. legionowski samorząd przystąpił do zmiany mpzp obowiązującego w odgraniczonym ulicami generała Józefa Sowińskiego, Piłsudskiego, Jagiellońską, Słowackiego i DK nr 61 centrum Legionowa. W tym samym czasie, samorządowcy przychylili się też do wniosku prywatnego przedsiębiorcy o zmianę tych samych przepisów przestrzennych, ale obowiązujących jedynie dla części nieruchomości położonych w tym obrębie. Tym przedsiębiorcą był Jerzy Petz właściciel m. in. Kliniki Mediq i galerii Gondola, zaś jego wniosek dotyczył zmiany mpzp dla łącznie 13 działek odgraniczonych ulicami Piłsudskiego, Jagiellońską, Słowackiego i Mrugacza. Sugerowane przez niego zmiany byłyby zgodne z zapisami ogólnego studium z 2017r. I miałyby umożliwić budowę w tym miejscu obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m² oraz dopuścić tam zabudowę nie wyższą niż 23 metry, zaś na 30 procentach powierzchni nie wyższą niż 28 metrów. – Galeria Gondola jest jednym z centralnych punktów handlowych i gastronomicznych, a w niedalekiej przyszłości wraz z otwarciem pierwszego kina w Legionowie przez największą sieć kin w Polsce – spółkę Helios S. A. stanie się również jednym z centralnych punktów rozrywkowych dla mieszkańców Legionowa. Planowana inwestycja polegająca na rozbudowie galerii Gondola wpisuje się w związku z tym w podstawowe założenia strategiczne gminy, wyrażone w uchwalonym w 2017r. studium – tak jeszcze w lipcu 2019r. pisał Jerzy Petz we wniosku o zmianę mpzp w centrum Legionowa. Wniosek ten – zgodnie zresztą z ówczesną decyzją legionowskiej rady – trafił na biurko prezydenta Romana Smogorzewskiego, zaś tego samego dnia tj. 28 sierpnia 2019r. cała rada przystąpiła do zmiany mpzp m. in. dla tej będącej własnością Jerzego Petza przestrzeni.  – Z wnioskiem o zmianę planu miejscowego może wystąpić każdy. Wniosek ten ma charakter postulatywny. Wszczęcie procedury zmiany planu odbywa się wyłącznie z własnej inicjatywy rady miasta lub na wniosek prezydenta – informuje Kamil Stępkowski z legionowskiego ratusza. Dodaje również, że zgodnie z przyjętym w 2017r. harmonogramem, procedurę zmierzającą do zmiany mpzp dla centrum Legionowa zaplanowano na drugą połowę 2019r.

 

 

Czemu jeszcze mają służyć nowe przepisy?

Kolejnym etapem procesu planistycznego jest umożliwienie legionowianom składanie wniosków, co do zmian mających nastąpić w tej opisanej powyżej przestrzeni. I tak, takie propozycje zmian przyjmowane są obecnie w magistracie, zaś cała ta procedura ma potrwać do 26 marca.  Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wnioski, które wpłyną w tej sprawie do ratusza, zostaną rozpatrzone na etapie sporządzania projektu mpzp dla wspomnianego terenu. Kiedy to nastąpi? Jeszcze nie wiadomo. – Z uwagi na złożoność procedury planistycznej nie jest możliwe wskazanie ram czasowych uchwalenia planu miejscowego – informuje Kamil Stępkowski z legionowskiego magistratu.  – Opracowanie mpzp ma na celu stworzenie warunków formalno-prawnych dla realizacji nowej zabudowy, która zostanie odpowiednio wkomponowana w istniejącą strukturę urbanistyczną, określenie podstaw obsługi komunikacyjnej i prawidłowej polityki parkingowej, wyznaczenie czytelnych granic zabudowy wielofunkcyjnej ustalonej w studium w kwartale ulic Jagiellońska, Słowackiego, Mrugacza i Piłsudskiego, jako terenów przeznaczonych pod lokalizację obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m² – wylicza następnie. Urzędnik wyjaśnia również, że nowe przepisy w tej przestrzeni mają umożliwić nadbudowę i rozbudowę istniejącej zabudowy wzdłuż DK nr 61. Jak dotąd tego rodzaju ruchy były i są zablokowane, ponieważ zapisy obecnie obowiązującego tu mpzp ustalają linię zabudowy w odległości 25 metrów od zewnętrznej krawędzi jezdni DK nr 61. – Zapisy te uniemożliwiają właścicielom nieruchomości przyległych do pasa tej drogi racjonalne zagospodarowanie tych nieruchomości, mimo że działki przeznaczone są pod zabudowę – tłumaczy Stępkowski z legionowskiego magistratu.