We wtorek (31 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował na konferencji prasowej o nowych restrykcjach, które wprowadzone zostaną w związku z działanami mającymi na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Jakie zmiany w sklepach:
Wprowadzony zostaje nowy limit osób przebywających w sklepach:
- do 3 osób na jedną kasę
- w urzędach pocztowych – limit do 2 osób na 1 okienko
- na bazarach, targowiskach na świeżym powietrzu – do 3 osób do jednego straganu
Od 2 kwietnia wprowadzony zostaje obowiązek zakładania rękawiczek jednorazowych przed wejściem do sklepu. Takie środki ochrony osobistej powinien zapewnić sklep.
W godzinach od 10 do 12 wszystkie sklepy spożywcze, apteki i drogerie otwarte będą tylko dla osób powyżej 65. roku życia.
W weekendy zamknięte będą wszystkie wielkopowierzchniowe sklepy budowlane, ale pozostają otwarte sklepy spożywcze, drogerie, apteki.
Wprowadzony zostaje obowiązek dezynfekowania po każdym kliencie dystrybutorów paliwa czy urządzeń, na które wbijamy kod pin itp.
Zakłady pracy
W sklepach, zakładach pracy, biurowcach muszą być dostępne płyny do dezynfekcji. W zakładach pracy należy zachować minimum 1,5 metrowy odstęp między stanowiskami pracy, a pracownicy mają obowiązek używania rękawiczek, a także mieć dostęp do płynów dezynfekujących. Pracodawca musi zapewnić te środki bezpieczeństwa od czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Obostrzenie to obowiązuje do 11 kwietnia. Państwowa Inspekcja Pracy będzie kontrolowała, czy przestrzegane są wprowadzone wytyczne.
Wprowadzony zostaje limit pasażerów w pojazdach, które mają więcej niż 9 miejsc siedzących, w tym prywatni przewoźnicy. Tutaj podobnie jak w środkach transportu publicznego będzie możliwość przewozu takiej liczby osób, która będzie stanowiła maksymalnie połowę liczby miejsc siedzących w danym środku transportu.
Zamknięte zostają:
- wszystkie gabinety kosmetyczne, salony tatuażu, zakłady fryzjerskie. Tych usług nie będzie można realizować również poza salonami – np. wizyty w domach nie wchodzą w grę.
- parki, bulwary, plaże, place zabaw
- hotele i obiekty noclegowe (działające na zasadzie wynajmu krótkoterminowego) – wyjątkiem są miejsca wykorzystywane do kwarantanny oraz noclegi dla pracowników firm budowlanych. Ważne! Goście, którzy przebywają w hotelach w momencie wejścia w życie nowych przepisów, muszą się wykwaterować do czwartku, 2 kwietnia 2020 roku. Nie dotyczy to jednak osób, które są w delegacji i korzystają z usług noclegowych w ramach wykonywania obowiązków służbowych. Dla tych osób hotele pozostają otwarte.
- odwołane zostają wszelkie zbiegi rehabilitacyjne i masaże, które nie są konieczne ze względu na stan zdrowia
- wprowadzony zostaje zakaz korzystania z wypożyczalni rowerów miejskich
Zaostrzenie kwarantanny
Od 1 kwietnia osoby, które poddane zostały kwarantannie będą podlegały izolacji całkowitej (tzn z dala od pozostałych domowników). W sytuacji, gdy kwarantanna będzie przebiegała w mieszkaniu z pozostałymi domownikami, izolacją będą objęci także pozostali domownicy.
Przebywanie w przestrzeni publicznej
Od 1 kwietnia osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą. Nadal można poruszać się maksymalnie w gronie 2 osób, ale obowiązuje dystans 2 metrów. Dotyczy to także rodzin i bliskich. Wyłączeni z tego obowiązku są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13 roku życia) oraz osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.
Kontrolę nad przestrzeganiem takiego porządku publicznego sprawują służby mundurowe takie jak policja, straż pożarna, strażacy ochotnicy. Za złamanie zakazów grozi kara od 5 do nawet 30 tys. zł.
– Obostrzenia przemieszczania się nie dotyczą rodzin z małymi dziećmi. Jeśli chodzi o bieganie i inne wyjścia, to możemy wyjść z psem, przewietrzyć się – krótko i wracać do domu. Nie wykorzystujmy tego do uprawiania joggingu i poprawiania formy – mówił podczas konferencji minister zdrowia