Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) przyjmuje już wnioski o abolicję składek. To konsekwencja wejścia w życie tzw. tarczy antykryzysowej. Zainteresowanie tą ulgą wśród przedsiębiorców jest tak duże, że strona internetowa ZUS-u już pierwszego dnia (1 kwietnia) zaczęła odmawiać posłuszeństwa…
Zwolnienie ze składek zusowskich to jedno z zastosowanych rozwiązań w rządowej tarczy antykryzysowej. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z tych przywilejów? Poniżej instrukcja obsługi, jak skorzystać ze zwolnień.
Kto będzie mógł skorzystać ze zwolnienia ze składek ZUS?
Z abolicji składek zusowskich mogą skorzystać mikrofirmy zatrudniające do 9 pracowników, samozatrudnieni i duchowni. Zwolnienie ze składek obejmie miesiące marzec, kwiecień i maj, co w praktyce oznacza, że składek nie trzeba będzie płacić od kwietnia do czerwca.
Z programu będą mogli skorzystać tylko zgłoszeni do ubezpieczeń społecznych przed dniem 1 lutego 2020r. płatnicy składek zusowskich. W ramach tej grupy osób, abolicja obejmie duchownych oraz przedsiębiorców, którzy na dzień 29 lutego 2020r. zgłosili do ubezpieczeń społecznych mniej, niż 10 ubezpieczonych, wliczając w to siebie. Z ulgi tej skorzystają też osoby prowadzące działalność gospodarczą, które opłacają składki za samych siebie lub za osoby z nimi współpracujące i których przychód w pierwszym miesiącu, za który składają wniosek nie przekroczył kwoty 15 681 zł., tj. 300 procent prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia brutto. Ze zwolnienia ze składek będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019r. nie mieli z tego tytułu zaległości za okres dłuższy niż 12 miesięcy. Co ważne, jeśli przedsiębiorcy na koniec 2019r. mieli zadłużenia za okres dłuższy niż 12 miesięcy, ale zawarli z ZUS-em do tego dnia umowę ratalną i ją realizują będą mogli skorzystać z tej abolicji.
Które składki zostaną objęte abolicją?
Abolicja obejmie składki na ubezpieczenia społeczne, fundusz pracy, fundusz gwarantowanych świadczeń pracowniczych, fundusz solidarnościowy, fundusz emerytur pomostowych oraz na ubezpieczenia zdrowotne. Powyższe składki zusowskie, mimo braku ich opłacenia w miesiącach kwiecień, maj i czerwiec, zostaną zewidencjonowane na kontach ubezpieczonych. Oznacza to, że brak tych płatności po stronie przedsiębiorców w żaden sposób nie wpłynie na ich prawo do rent rodzinnych i tych należnych z tytułu niezdolności do pracy, a także nie obniży wysokości ich przyszłych emerytur.
Co trzeba zrobić?
Aby skorzystać programu, należy wypełnić odpowiedni wniosek. Wnioski są dostępne na stronach internetowych ZUS-ów. Mogą być składane w formie dokumentów papierowych w oddziałach ZUS-ów, albo elektronicznych opatrzonych kwalifikowanymi podpisami elektronicznymi, podpisami zaufanymi, albo podpisami osobistymi, za pomocą profilu informacyjnego, utworzonego w systemie teleinformatycznym udostępnionym przez ZUS.
Rozłożenie na raty i odroczenie płatności dla pozostałych firm
Oprócz abolicji składek zusowskich dla wybranych przedsiębiorców, tarcza antykryzysowa dla wszystkich firm przewiduje też odroczenie tych płatności lub rozłożenie ich na raty, bez żadnej dodatkowej opłaty. Ulga ta dotyczy składek zusowskich od stycznia 2020r. Mogą po nią sięgnąć wszystkie firmy, co nie przekreśla ich szans na innego rodzaju pomoc oferowaną w ramach tarczy antykryzysowej.