Aktywiści, w tym grupa z gminy Jabłonna, przystosowują maski do nurkowania z Decathlonu na cele ochronne dla pracowników służby zdrowia. Przyrząd wyposażają w filtr, który chroni przed wnikaniem do organizmu koronawirusa poprzez drogi oddechowe.
Pomysł, który zaadaptowali do naszych warunków, sprawdził się już w Czechach i we Włoszech, gdzie wobec niedoborów sprzętu medycznego zaczęto wykorzystywać te maski przy kontaktach z zakażonymi lub podejrzanymi o zakażenie wirusem SARS-CoV-2.
Maska z filtrem była już testowana przez pracowników medycznych w Szczecinie.
– Oceniliśmy w przybliżony sposób parametry życiowe: Rytm serca, poziom saturacji 02 i poziom wydychanego Co2 pielęgniarki po 10 i 20 min pracy z oceną gazometrii krwi włośniczkowej po 20 min. ⚠️Parametry życiowe po 20 min pracy mieściły się w normie 😍 Technicznie: Wydrukowany w technologii 3D dopasowany do otworu wdechowego maski łącznik połączyliśmy z filtrem oddechowym 24h do respiratorów. Wewnętrzne 2 gumowe zastawki usunięto. Przedni otwór wydechowy maski z pozostawioną zastawką zabezpieczony został szczelnie naklejoną od zewnątrz folią do wkłuć i plastrem – Musi być szczelny! Wszystkie łączniki trzeba uszczelnić! Pielęgniarka wykonywała czynności przy obsłudze pomp i przysiady imitujące wysiłek fizyczny. Opisywany był nieznaczny dyskomfort duszności i gorąca. Maska utrzymała przyleganie i przejrzystość wystarczającą do pracy. Wydaje się by być szczelniejsza od masek jednorazowych. – napisał na dacebooku Marek Lickendorf Neurochirurg ze Szpitala Zdroje w Szczecinie.
Zaletą tego rozwiązania jest dość niska cena i duża dostępność na rynku.
Podstawowym problemem w tym rozwiązaniu było połączenie maski z filtrem pochodzącym z respiratora (filtry te są dostępne na szeroką skalę w każdym szpitalu). Za granicą takie połączenia wykonywane są za pomocą zwykłego lateksowego balonika i wymieniane razem z filtrem. Polacy postanowili usprawnić ten system przez produkcję specjalnych złączek, które drukują na drukarkach 3D.
Model adaptera udostępniony został na fanpage https://www.facebook.com/maskadlamedyka . Każdy posiadający drukarkę 3D może pobrać projekt wydruku i przygotować przejściówkę. Jak informują organizatorzy akcji, obecnie drukowanych jest około 1000 złączek dziennie. Nie jest to jednak wystarczająca liczba, więc potrzebne są kolejne osoby chętne do druku.
Równolegle z produkcją adapterów trwa akcja zbierania i dystrybuowania w szpitalach masek. Szczegóły akcji na stronie internetowej: https://www.maskadlamedyka.pl/