Jest umowa na odtworzenie torów do Zegrza Południowego. Nowy przystanek w Wieliszewie

SKM-Wieliszew

Pociąg SKM, fot. GP/kg (archiwum GP)

Już za dwa lata nad Jezioro Zegrzyńskie dojedziemy pociągiem. Po drodze będziemy mogli wysiąść na dodatkowym przystanku, który powstanie w Wieliszewie. Wczoraj o podpisaniu wartej 34,1 mln zł umowy na odbudowę 3,5 km torowiska i sieci trakcyjnej poinformowała spółka PKP PLK. Odtworzona linia kolejowa ma być gotowa już w 2022 roku.

Odbudowa linii kolejowej nr 28 będzie miała bardzo duże znaczenie dla ruchu turystycznego, ale przede wszystkim ułatwi codzienny dojazd do pracy mieszkańcom gminy Serock, Wieliszew i Nieporęt.

Po latach przywracamy połączenia pasażerskie z Warszawy do Zegrza, ograniczamy w kolejnym regionie wykluczenie komunikacyjne. Inwestycja wpisuje się w założenia Master Planu dla Warszawy. To kolejna trasa, która zwiększy możliwości podróży w aglomeracji warszawskiej. Podobne inwestycje są w innych województwach, m.in. w małopolskim, podkarpackim, zachodniopomorskim, dolnośląskim. Tworzymy w Polsce kolej dostępną, zapewniającą przewidywalne i bezpieczne podróże – mówi Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.

 

 

Nowy przystanek w Wieliszewie

Po nowych torach jeździć będą pociągi Szybkich Kolei Miejskich. Zapewni to lepsze dojazdy do Warszawy mieszkańcom północnej części powiatu, ale także mieszkańcom Wieliszewa, gdzie w rejonie skrzyżowania linii z ul. Modlińską (droga wojewódzka 631) powstanie nowy przystanek kolejowy.

Miejsce przesiadek

W Zegrzu Południowym w rejonie stacji znajduje się duży parking. W ramach inwestycji całkowicie przebudowana zostanie stacja, na której będą znajdowały się dwa perony. Na każdym z nich znajdą się ławki i wiaty i oświetlenie. – Podpisana dziś przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. umowa na wykonanie prac i wykorzystanie nieczynnej linii Wieliszew – Zegrze to nowe połączenia do Zegrza. Realizujemy projekty, które zapewniają mieszkańcom lepsze i sprawniejsze podróże, a tym samym ułatwiają codzienne dojazdy do szkół i do pracy oraz możliwość rekreacyjnych wyjazdów poza aglomerację – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

W ramach odbudowy połączenia kolejowego wymienione zostaną tory, wybudowana od podstaw sieć trakcyjna i rozjazdy. Nowoczesny system sterowania ruchem kolejowym i przebudowany przejazd kolejowo -drogowy na Modlińskiej pozwoli pociągom na rozwinięcie prędkości do 80 km/h.

Prace zrealizowane zostaną w systemie „projektu i buduj”. Pierwszych projektów nowej inwestycji możemy spodziewać się w już najbliższych miesiącach. Projekt „Prace na linii kolejowej nr 28 Wieliszew – Zegrze” jest dofinansowany ze środków z udziałem Funduszy Europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014 – 2020. Realizacja zadania odbywa się w systemie „projektuj i buduj”. Zakończenie inwestycji zaplanowano w 2022 roku.