Powiat. W gminie Nieporęt i gminie Wieliszew będą uprawiane konopie

konopie-marihuana_04

Jak co roku Sejmik Województwa Mazowieckiego przegłosował i przyjął uchwałę określającą wielkość upraw konopi włóknistych na terenie województwa mazowieckiego (1183 ha). Wśród 72 gmin i dzielnic Warszawy znalazły się również gminy powiatu legionowskiego (gmina Nieporęt i gmina Wieliszew), gdzie będą one mogły być uprawiane.

 

 

We wtorek (28 kwietnia) radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego jak co roku przyjęli uchwałę określającą ogólną powierzchnię przeznaczoną pod uprawy maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na terenie województwa mazowieckiego.

W roku 2020 ogólna powierzchnia, na jakiej będzie uprawiany mak niskomorfinowy w województwie mazowieckim wyniesie ponad 3,5 ha. Będzie on uprawiany na ternie trzech gmin w województwie. Natomiast powierzchnia, na jakiej będą uprawiane konopie włókniste, to już 1183 ha. Będą one uprawiane na terenie 67 gmin i 5 dzielnic Warszawy. Wśród gmin, które zgłosiły wniosek o możliwość uprawy konopi włóknistej na swoim terenie znalazły się gmina Nieporęt (1,5 ha) i gmina Wieliszew (34 ha).

 

 

Kto może uprawiać i skupować mak i konopie?

Zgodnie z ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii kompetencje określenia ogólnej powierzchni przeznaczonej pod upraw maku niskomorfinowego i konopi włóknistych na terenie województwa mazowieckiego od 2005 roku spoczywa na Sejmiku Województwa Mazowieckiego. Radni Sejmiku przy ustalaniu powierzchni takich upraw biorą pod uwagę zgłoszenia poszczególnych gmin, zagrożenie narkomanią, zapotrzebowanie na surowce pochodzące z tych upraw oraz tradycje uprawy maku i konopi włóknistych na danym terenie.

Możliwość prowadzenia upraw maku niskomorfinowego czy konopi włóknistych obłożone jest wieloma rygorami i potrzebne są odpowiednie zgody. Skupu takich upraw od rolników mogą dokonywać tylko przedsiębiorcy posiadający specjalne pozwolenia, w tym od wojewody.

Projekt uchwały Sejmiku Województwa Mazowieckiego nr 53/20 z 28 kwietnia został pozytywnie zaopiniowany przez Ministra Zdrowia, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Mazowiecką Radę Pożytku Publicznego.

Do czego wykorzystywane są konopie włókniste?

Z konopi włóknistych pozyskiwane są włókna o szerokim zastosowaniu. Wykorzystywane są między innymi do produkcji:

  • ubrań (są wytrzymałe, przewiewne i lekkie),
  • materiałów budowlanych: stosowane są jako ekologiczne ocieplenia domów. Używane są również jako uszczelnienia połączeń gwintowanych w instalacjach wodnych (tzw. pakuły),
  • papieru,
  • oleju i nasion, które posiadają wysoką wartość odżywczą,
  • oleju napędowego,
  • leków.