Ośrodek Kultury w Wieliszewie zpraszamya do udziału w VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym „Zaczarowany Fortepian”, który po raz pierwszy przeprowadzony zostanie w formule ON-LINE.
Konkurs jest ogólnopolską imprezą dla młodych pianistów nieuczęszczających do szkół muzycznych i niebędących ich absolwentami. Jego celem jest prezentacja dorobku artystycznego pianistów amatorów, zmotywowanie ich do dalszego rozwoju oraz poszerzenie znajomości literatury fortepianowej.
Zgłoszenia do 4 czerwca
Aby wziąć udział w festiwalu, należy wysłać poprzez serwer zewnętrzny (np. weratransfer.com) wypełnioną kartę zgłoszeniową oraz nagranego materiału wideo (obraz i dźwięk) z wykonanym utworem muzycznym. Materiał wideo powinien być w rozdzielczości maksymalnej 1920×1080 pikseli, zakodowany w jednym z formatów: mp4, mpg,
mov oraz w rozmiarze nie przekraczającym 2GB. Zgłoszenia z nagraniem należy przesłać na adres kultura@wieliszew.pl.
Nagrany materiał filmowy powinien zawierać wykonanie:
– fragment utworu prezentujący możliwości techniczne wykonawcy (jedną dowolną etiudę, wariację, szybką część koncertu, sonaty, itp.) o czasie nieprzraczającym 5 minut;
– fragment utworu kantylenowego o czasie nieprzekraczającym 5 minut;
Łączny czas przesłanego materiału nie może przekroczyć 10 minut, a oba fragmenty utworów muszą pochodzić z różnych epok i nalezy je wykonać z pamięci. Na nagranym materiale filmowym powinna być widoczna sylwetka wykonawcy oraz jego dłonie.
Termin przesłania kart zgłoszeniowych oraz wykonanych nagrań upływa 4 czerwca 2020 r. o godz. 12.00.
Konkurs zostanie przeprowadzony w 4 kat. wiekowych:
I kat. do 9 roku życia
II kat. 10-13 lat
III kat. 14-17 lat
IV kat. osoby powyżej 18. roku życia
W tym roku on-line
Tegoroczna edycję w formule on-line to wyjście naprzeciw potrzebie rywalizacji konkursowej młodych pianistów w warunkach trwającej epidemii. Udział w konkursach i możliwość konfrontacji swoich umiejętności z rówieśnikami, jest dla młodych pianistów jednym z kluczowych w drodze rozwoju muzycznego, doskonalenia warsztatu i poszerzania znajomości literatury fortepianowej. Przyjęta formuła prezentacji on-line jest jednocześnie próbą wykorzystania Internetu jako narzędzia popularyzującego pianistykę i szeroko pojętą kulturę. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż właśnie w formule on-line odbywają się obecnie zajęcia pianistyczne w wielu sekcjach muzycznych działających m.in. w ośrodkach kultury – nie inaczej jest w przypadku adeptów pianistyki ćwiczących w ramach sekcji fortepianu Ośrodka Kultury w Wieliszewie.