Od 15 maja zostały wprowadzone zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Dzięki nim skróci się proces aplikacyjny, wprowadzona została również możliwość dofinansowania dla inwestycji rozpoczętych do 6 miesięcy wstecz.
Rządowy program „Czyste Powietrze” ma na celu poprawę jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji szkodliwych gazów cieplarnianych dzięki wymianie źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej domów jednorodzinnych. W tym celu osoby, które zdecydują się złożyć wniosek o dofinansowanie, mogą liczyć na dotację do wymiany źródeł ciepła. W Urzędzie Miasta i Gminy w Serocku już 14 stycznia został uruchomiony Punkt Konsultacyjny programu „Czyste Powietrze” (więcej pisaliśmy TUTAJ). W punkcie tym można konsultować i składać wnioski o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła na nowsze u bardziej ekologiczne. Złożone wnioski są następnie przesyłane do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie, gdzie są weryfikowane i ocenianie.
Od 15 maja zaszły znaczące zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Mają one na celu ułatwić dostęp do programu, skrócić czas procesu aplikacji wniosku i jego rozpatrzenia.
Główne zmiany wprowadzone 15.05.2020 r. w programie „Czyste Powietrze”:
- skrócenie procesu aplikacyjnego (skrócenie czasu rozpatrywania wniosków o dofinansowanie z 90 do 30 dni),
- zmiana i uproszczenie kryteriów dochodowych,
- wprowadzenie dwóch grup dochodowych,
- uproszczenie wniosku o dotację (tam, gdzie to możliwe bazujący na oświadczeniach wnioskodawców),
- połączenie programu „Czyste Powietrze” z programem „Mój Prąd” (możliwość uzyskania dotacji na montaż instalacji fotowoltaicznej bez konieczności składania dwóch wniosków),
- przyznawany poziom dotacji będzie powiązany z efektem ekologicznym (bonusy za niskoemisyjność i odnawialność),
- dotacje na realizację zadań związanych z ociepleniem budynku oraz wymianą stolarki okiennej i drzwiowej, dla osób, które już wymieniły źródło ciepła,
- wzmocnienie współpracy z gminami.
Dofinansowanie obejmuje:
- wymianę, zakup i montaż źródeł ciepła,
- instalację centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
- wentylację mechaniczną z odzyskaniem ciepła,
- mikroinstalację fotowoltaiczną,
- ocieplenie przegród budowlanych.
Osoby składające wnioski o dotację po jej przyznaniu mogą liczyć na kwotę do 32 tys. zł jeżeli przedsięwzięcie nie obejmuje mikroinstalacji fotowoltaicznej. W przypadku, gdy taka instalacja będzie montowana, kwota dofinansowania może wynieść do 37 tys. zł. (dokładne informacje – regulamin i kwoty dofinansowania można znaleźć pod adresem: czystepowietrze.gov.pl).
Od 15.05.2020 r. wprowadzona została możliwość finansowania przedsięwzięć rozpoczętych do 6 miesięcy przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie oraz nie wcześniej niż 15.05.2020 r.
Aktualny formularz i wszystkie wymagane dokumenty można znaleźć i pobrać na stronie internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.