Pomimo tego że polski rząd wprowadza kolejne etapy odmrażania polskiej gospodarki i coraz więcej miejsc z zakresu handlu, gastronomii i kultury jest ponownie otwieranych, należy pamiętać, że nadal obowiązuje część obostrzeń sanitarnych, za złamanie których można zostać ukaranym przez Sanepid. Nasza redakcja dowiedziała się jak dużo, inspekcja sanitarna w Legionowie wystawiła mandatów i kar administracyjnych i na jaką kwotę od momentu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii związanej z koronawirusem.
1 czerwca zaczął się IV etap odmrażania polskiej gospodarki. Już od 30 maja obywatele mogą zdejmować maseczki w miejscach publicznych. Utrzymany jednak pozostał obowiązek utrzymywania dystansu społecznego (min. 2 metry). Z tej zasady zwolnione są osoby opiekujące się dziećmi do 13 roku życia, osoby wspólnie mieszkające oraz osoby niepełnosprawne i ich opiekunowie. Od 6 czerwca możliwe będzie już organizowanie wesel i innych uroczystości do 150 osób. Goście weselni nie będą musieli zakrywać ust i nosa. Również od 6 czerwca wznowią działalność kina, teatry i opery. Jednak liczba miejsc możliwych do zapełnienia zostanie zredukowana do 50 procent, a goście będą musieli mieć zakryte nosy i usta. Nadal zamknięte pozostają kluby i dyskoteki.
Nadal będzie jednak obowiązkowe zasłanie nosa i ust w miejscach zamkniętych takich jak:
– środki transportu publicznego (np. autobusy i tramwaje),
– sklepy,
– kościoły,
– urzędy,
– kina,
– teatry,
– salony masażu i tatuażu.
Nos i usta należy również zakrywać w przypadku, gdy w miejscu publicznym nie ma możliwości utrzymania min. 2 metrów odległości od innych osób. Pamiętajmy cały czas o obowiązujących obostrzeniach, ponieważ sanepid nadal może nakładać mandaty i kary administracyjne za ich nieprzestrzeganie. Obowiązek zakrywania ust i nosa obowiązywać będzie również w takich miejscach jak parki, cmentarze czy plaże (dokładny tekst rozporządzenia Rady Ministrów z 29 maja 2020 roku o obowiązujących obostrzeniach możemy znaleźć pod TYM adresem).
15 mandatów i 9 kar administracyjnych
Od 20 marca, czyli od wprowadzenia stanu epidemii na terenie Polski spowodowanego koronawirusem, stacje sanepidu w całym kraju nakładają mandaty i kary za nieprzestrzeganie obostrzeń sanitarnych lub rażące ich łamanie. Dotyczy to również osób zakażonych przebywających w kwarantannie. Jak poinformowała naszą redakcję Sylwia Patejuk, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Legionowie, od momentu ogłoszenia stanu epidemii koronawirusa w Polsce legionowski sanepid nałożył 15 mandatów karnych na sumę 4600 zł i 9 kar administracyjnych na sumę 55 tys. zł za nieprzestrzeganie obowiązujących obostrzeń. Zdarzały się przypadki łamania kwarantanny lub otwierania zamkniętych firm (więcej pisaliśmy TUTAJ).
Czy można odwołać się od decyzji sanepidu?
Jak informuje Rzecznik Praw Obywatelskich na swojej stronie internetowej, kara administracyjna nałożona przez sanepid (nawet do 30 tys. Zł) jest ściągana z konta osoby ukaranej w ciągu 7 dni. Osoba ukarana ma jednak możliwość odwołania się od tej decyzji. Jest na to 14 dni. Odwołanie takie wnosi się do organu wyższego stopnia za pośrednictwem tego, który nas ukarał np. Jeżeli ukarał nas państwowy powiatowy inspektor sanitarny II instancją jest państwowy wojewódzki inspektor sanitarny. Jeżeli natomiast decyzję taką wydał wojewódzki inspektor, organem odwoławczym jest Główny inspektor Sanitarny (więcej informacji można znaleźć pod TYM adresem na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich).