Mary Roach. Do boju! Jak w skrajnych sytuacjach pozostać w jednym kawałku, zachować zmysły i nie złapać infekcji

do_boju

 

Co wspólnego mają suknia ślubna i kombinezon sapera?

Dlaczego dla marynarzy bardziej niebezpieczne od rekinów są krewetki?

Kiedy kurczak najlepiej sprawdza się jako broń artyleryjska?

 

Mary Roach, najzabawniejsza autorka książek popularnonaukowych, przygląda się naukowym aspektom dbania o to, by w skrajnych okolicznościach wojny ludzie pozostawali w jednym kawałku, nie przysypiali, zachowywali zmysły i nie łapali infekcji.

 

W najnowszej książce osobiście sprawdza, jak naukowcy mierzą się z wszelkimi przeciwnościami na polu walki: paniką, wyczerpaniem, upałem, hałasem.

 

Jedzie do byłego studio filmowego, gdzie aktorzy po amputacjach pomagają oswajać sanitariuszy piechoty morskiej z szokiem i okropieństwami ran odniesionych w boju.

 

W szeregach U.S. Marine Corps Paintball Team stara się unikać wrogiego ostrzału.

 

Dzięki wizycie w Camp Lemmonier w Dżibuti dowiadujemy się, że biegunka może być zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

 

W międzyczasie Roach próbuje mięsa z kofeiną, niucha archiwalną próbkę śmierdzącej bomby, a także zarywa noc wraz z załogą atomowego okrętu podwodnego.

 

Innymi słowy, opowiada historie i odpowiada na pytania, których na próżno szukać w innych książkach o wojsku.

 

Zabawne i pouczające spojrzenie na to, co dzieje się za kulisami wojskowych ośrodków naukowo-badawczych.

„Washington Post”

 

Autorka jakże ciekawych książek „Sztywniak” i „Bzyk” pokazuje nam, jak wyglądają naukowe aspekty wojny. Na polu bitwy liczą się nawet najmniejsze drobiazgi, a Roach prowadzi nas przez to, co tam odkryła, w typowym dla siebie stylu.

„Elle”

Roach pozostaje naszą najzabawniejszą dziennikarką specjalizującą się w nauce. […] Idzie tam, gdzie inni pisarze by się nie odważyli. […] Na skutek jej poszukiwań powstały obrazy – coś na kształt technopoezji – których nie da się zapomnieć.

„O, The Oprah Magazine”

[Roach] bierze na warsztat wyzwania, z którymi mierzy się wojsko, by zapewnić żołnierzom zdrowie i bezpieczeństwo. Robi to z charakterystyczną dla siebie swadą (i dowcipnymi przypisami).

„Entertainment Weekly”

 

Roach to nieustępliwa dziennikarka śledcza z apetytem na to, co apetyczne raczej nie jest. […] To jedna z najlepszych książek w jej dorobku.

„USA Today”

 

Mary Roach – najpopularniejsza na świecie dziennikarka popularnonaukowa, autorka takich bestsellerów jak „Bzyk. Pasjonujące zespolenie nauki i seksu”, „Sztywniak. Osobliwe życie nieboszczyków” czy „Ale kosmos! Jak jeść, kochać się i korzystać z WC w stanie nieważkości”.

Jej teksty ukazywały się między innymi na łamach „Outside”, „Wired”, „National Geographic” oraz „New York Times Magazine”. Mieszka w Oakland w Kalifornii.