Powiat. Pierwszy dzień lata – astronomiczny i kalendarzowy, czym się różnią? Kiedy wypada Noc Kupały?

plaza-serock

W najbliższych dniach będziemy mieli do czynienia z astronomicznym i kalendarzowym pierwszym dniem lata. Czy wypadają one tego samego dnia? Od kiedy oficjalnie będziemy mogli powiedzieć, że do Polski zawitało lato?

 

 

Jak co roku wiele osób zadaje sobie pytanie, czy już można cieszyć się latem i oficjalnie je ogłosić. Data kalendarzowa pierwszego dnia lata jest niezmienna i jest to zawsze 22 czerwca. W tym roku jest to poniedziałek. Inaczej jest w przypadku astronomicznego pierwszego dnia lata. Lato astronomiczne wypada w momencie przesilenia letniego – oś obrotu Ziemi jest maksymalnie wychylona w kierunku Słońca (biegun północny Ziemi jest bliżej słońca niż biegun południowy). W tym czasie na półkuli południowej mamy do czynienia z przesileniem zimowym.

 

 

Astronomiczny pierwszy dzień lata, a rok przestępny

Pierwszy astronomiczny dzień lata przypada przeważnie w dniach 21-22 czerwca, jednak w latach przestępnych dzień ten przypada między 20 a 21 czerwca. Rok 2020 jest rokiem przestępnym, dlatego początek astronomicznego lata przypadnie na dzień 20 czerwca. Tego dnia wschód słońca nastąpi o godz. 4.14, a zachód o godz. 21. Dzień będzie trwał 16 godz. i 46 minut. Natomiast noc potrwa 7 godz. i 14 minut. Tego dnia swoje imieniny będą obchodzić między innymi: Bożena, Franciszek, Jan, Michał i Rafał.

Noc Kupały

Po najdłuższym dniu w roku, który jest jednocześnie pierwszym astronomicznym dniem lata następuje najkrótsza noc w roku. W Polsce co roku organizowane są z tego powodu różne zabawy i festyny. Ta noc była czczona już przez naszych słowiańskich przodków jako Noc Kupały. W czasie tych zabaw rozpalano ogromne ogniska, wokół których tańczono, co miało na celu wypędzenie złych mocy, ochronę przed chorobami i zapewnienie pomyślności. Dużą wagę przywiązywano do wróżb. Jedną z popularniejszych było puszczanie na wodzie przez dziewczęta wianków z zapaloną świecą. Liczyły one, że wyłowi je jakiś młody kawaler, co oznaczać miało szybkie i szczęśliwe zamążpójście. Obecnie Noc Kupały jest obchodzona poprzez różnego rodzaju koncerty i imprezy plenerowe i skupia się przeważnie na zabawie. Do naszych czasów przetrwał jednak zwyczaj wodowania wianków.