Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski za 12 dni zmierzą się w drugiej turze wyborów prezydenckich. Wyborcy, którzy w tym czasie będą na wakacjach, będą mogli zagłosować, ale muszą albo dopisać się do spisu wyborców gminy, w której będą przebywać, albo pobrać ze swojej gminy zaświadczenie o prawie do głosowania.
Mieszkańcy powiatu legionowskiego, którzy 12 lipca będą na wakacjach, będą mogli oddać ważne głosy w drugiej turze wyborów prezydenckich. Aby móc skorzystać z tych uprawnień, trzeba wcześniej dopełnić pewnych formalności urzędowych. I tak pierwszą możliwą opcją jest dopisanie się do spisu wyborców gminy, w której 12 lipca będziemy przebywać. Tej formalności należy dopełnić najpóźniej do przyszłego wtorku, 7 lipca. Taki darmowy wniosek można złożyć albo osobiście w urzędzie gminy, w której 12 lipca będziemy przebywać, albo elektronicznie przez portal gov.pl. Jednak w tym przypadku trzeba posiadać profil zaufany.
Wyborcy, którzy wybrali tę opcję przed pierwszą turą wyborów prezydenckich, mogą z niej skorzystać także w drugiej turze. Osoby, które w międzyczasie zmienią miejsce pobytu, muszą pamiętać o wyrejestrowaniu się ze spisu wyborców gminy, w której głosowały w pierwszej turze oraz o ponownym zarejestrowaniu się w spisie wyborców gminy, w której będą przebywać podczas prezydenckiej dogrywki.
Zaświadczenia o prawie do głosowania do 10 lipca
Nie dysponując profilem zaufanym, o wiele przystępniejszym sposobem na ważne oddanie głosu w wyborach podczas letniego wypoczynku w innej, niż rodzima miejscowości, jest posiadanie zaświadczenia o prawie do głosowania. Takie zaświadczenie umożliwia nam głosowanie w każdym lokalu wyborczym na terenie całego kraju, za granicą lub na polskim statku morskim. Jest również niezbędne w przypadku hospitalizacji w dniu wyborów. Mając takie zaświadczenie wystarczy pojawić się z nim w obwodowej komisji wyborczej, do której będziemy mieli najbliżej. Takie zaświadczenie przyda nam się również wtedy, kiedy z jakichś powodów do wyjazdu wakacyjnego nie dojdzie i 12 lipca zostaniemy w gminie, w której mieszkamy. Wtedy trzeba wziąć to zaświadczenie i udać się do lokalu wyborczego, w którym zazwyczaj głosujemy.
Aby móc skorzystać z tej opcji, należy udać się do urzędu gminy, w spisie wyborców, której widniejemy i złożyć odpowiedni wniosek – należy to uczynić najpóźniej do przyszłego piątku, 10 lipca. Zaświadczenie jest darmowe i można je odebrać w swoim urzędzie gminy albo osobiście, albo poprzez upoważnioną osobę. Warto też skrupulatnie pilnować tego dokumentu, ponieważ jego utrata pozbawi nas prawa do wzięcia udziału w wyborach, a urząd nie będzie mógł wystawić nam jego duplikatu.
Wnioski o wydanie zaświadczeń o prawie do głosowania można było też składać przed pierwszą turą wyborów prezydenckich. Wyborcy, którzy to uczynili wcześniej obecnie już mają zaświadczenia umożliwiające im oddanie głosów tak w pierwszej, jak i drugiej turze wyborów prezydenckich. Wyborcy będący posiadaczami takich zaświadczeń zostają skreśleni ze spisów wyborców w swoich rodzimych miejscowościach, a w dniach, w których odbywają się głosowania zostają dopisani do spisów wyborców miejscowości, w których po przedłożeniu tych dokumentów głosują.