Urząd Miasta Legionowo złożył wniosek do Ministerstwa Klimatu o wpisanie planowanej spalarni śmieci na listę instalacji przeznaczonych do termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Spalarnia miałaby kosztować 120 mln zł i powstać do końca 2025 roku. Wpisanie tego przedsięwzięcia na resortową listę jest niezbędne do rozpoczęcia plac planistycznych.
– Z uwagi na konieczność wszczęcia prac nad dokumentacją i koniecznością wydatkowania na ten cel środków publicznych, uprzejmie prosimy o wpisanie naszej instalacji na listę Ministerstwa Klimatu. Instalacja termicznego przekształcania powinna zostać zrealizowana po 6 latach od momentu wpisania jej na przedmiotową listę, tj. w 2027 r. – napisał Marek Pawlak, wiceprezydent Legionowa i zarazem prezes zarządu Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (PEC) w przedmiotowym wniosku.
Harmonogram inwestycji
Oszacowana na kwotę aż 120 mln zł budowa spalarni śmieci wytwarzająca m. in. ciepło z odpadów pochodzących z Legionowa, gmin powiatu legionowskiego oraz innych okolicznych gmin przede wszystkim gmin powiatu nowodworskiego i ewentualnie innych gmin aglomeracji warszawskiej ma powstać do końca 2025r. w ramach działającej przy ulicy Olszankowej w Legionowie elektrociepłowni. We wniosku do ministerstwa legionowscy urzędnicy przedstawili też im orientacyjny harmonogram dotyczący podstawowych terminów związanych z realizacją tej inwestycji. – Przygotowanie dokumentacji pod postacią m.in. biznesplanu, studium wykonalności, decyzji środowiskowej i pozwolenia na budowę do końca 2023r., konsultacje społeczne, w tym referendum lokalne do końca 2022r., budowa spalarni w latach 2024-2025, a jej rozruch i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie do końca 2025r. – to podstawowe terminy tego harmonogramu.
Spalarnia uzupełniona o m. in. biogazownię i kompostownię
Oprócz spalarni śmieci zmieszanych w ramach legionowskiej elektrociepłowni władze chcą, ale w dłuższej perspektywie czasowej, zrealizować jeszcze inne uzupełniające przedsięwzięcia. We wniosku do resortu klimatu jest mowa o sortowni śmieci zebranych w sposób selektywny, biogazowni dla odpadów kuchennych, kompostowni dla tych zielonych, instalacji rozdrabniającej odpady wielkogabarytowe oraz o punktach selektywnej zbiórki odpadów oraz napraw i ponownego użycia sprzętu elektrycznego i elektronicznego. – Pozostałe elementy zakładu zagospodarowania odpadów realizowane będą sukcesywnie – sygnalizuje ministrom wiceprezydent Marek Pawlak.