Rozmowa z nowym Komendantem KP Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie, st. bryg. mgr inż. Radosławem Parapurą

Radosław_Parapura_GP_kj

Od lipca nowym komendantem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie jest st. bryg. mgr inż. Radosław Parapura. Zastąpił on st. bryg. Mieczysława Klimczaka, który po 35 latach służby w PSP, w tym blisko 7 latach dowodzenia legionowską jednostką, przeszedł na emeryturę. 

 

Kamil Jagnieża: Był Pan dotychczas Komendantem Komendy PPSP w Nowym Dworze Mazowieckim. Czy przeprowadzka do Legionowa i objęcie stanowiska Komendanta Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie jest dla Pana dużą zmianą?

Radosław Parapura: Jest to dla mnie bardzo duża zmiana, kieruję teraz jednostką, która jest jedną z najnowocześniejszych, jeśli nie najnowocześniejszą w Polsce, to jest jeden aspekt, a dwa, że jestem mieszkańcem powiatu legionowskiego i czuję się związany z tym miejscem. Według mnie jest to też pewne wyróżnienie ze strony Komendanta Wojewódzkiego, jeśli powierzył mi obowiązki w takim miejscu.
Ilu strażaków obecnie pracuje w Komendzie PPSP w Legionowie?

Łącznie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie pracują 63 osoby w systemie godzinnym: 46 osób w systemie zmianowym, 5 w Stanowisku Kierowania Komendanta Powiatowego i 13 osób w systemie ośmiogodzinnym. Jeżeli chodzi o porównanie liczby osób w Komendzie w Legionowie z Komendą w Nowym Dworze Mazowieckim to jest to podobna liczba. Są to komendy porównywalne, różnią się może trochę jeżeli chodzi o charakterystykę obszaru chronionego. W Nowym Dworze Mazowieckim jest trochę więcej zagrożeń związanych z wypadkami komunikacyjnymi.

 

 

 
Zostały powierzone Panu obowiązki Komendanta w Legionowie od 1 lipca. Jak oceniłby Pan nową jednostkę i jej sprzęt, czy potrzebny jest obecnie jakiś nowy wóz?

Obowiązki komendanta w Legionowie zostały mi powierzone od 1 lipca. Jeżeli chodzi o potrzeby sprzętowe na razie trudno mi jest się wypowiedzieć w tym temacie. Przeprowadziliśmy się do nowej Komendy i wszyscy uczą się tego nowego budynku. Jest to bardzo technologicznie zaawansowany obiekt, nowoczesny. Uczymy się obsługi wszystkich nowych systemów teleinformatycznych. Jeżeli chodzi o sprzęt wykorzystywany do akcji ratowniczych, jesteśmy odpowiednio zabezpieczeni. Może w przyszłości zastanowimy się nad doposażeniem w samochód-drabinę, który jest mniejszy i bardziej zwrotny od podnośnika, który mamy. Myślę jednak, że jesteśmy w sposób odpowiedni zaopatrzeni w sprzęt do ratowania zdrowia i życia osób.
Służy Pan w Państwowej Straży Pożarnej od ponad 24 lat. Czy w tym czasie spotkał się Pan z taką sytuacją jak obecnie ta z koronawirusem i takimi obostrzeniami sanitarnymi?

Tak, służę już w Państwowej Straży Pożarnej od ponad 24 lat. Przez te wszystkie lata oczywiście nie spotkałem się z takim zagrożeniem jak obecnie z koronawirusem. Były oczywiście inne zagrożenia takie jak powodzie, wichury ale takich procedur jak w tej chwili, nie było. Czy jako strażacy wyjeżdżając do akcji ratunkowych boimy się koronawirusa? Wszyscy mamy w tyle głowy, że gdzieś tam jest zagrożenie z tym związane, mamy dodatkowe środki ochrony, które stosujemy podczas zdarzeń. Musimy używać maseczek, których nie używaliśmy wcześniej, mamy określone procedury, dodatkowo musimy uważać na ochronę dróg oddechowych. Istnieje ryzyko, że mamy do czynienia z osobą, która jest zakażona koronawirusem, a my o tym nie wiemy. Bardzo często zdarza się, że przy wypadkach są osoby nieprzytomne i nie jesteśmy w stanie tego stwierdzić. Jeżeli wiemy, że osoba ma pozytywny wynik na obecność koronawirusa, stosujemy odpowiednie zabezpieczenie i inne procedury. Nie słyszałem, żeby gdziekolwiek strażacy odchodzili z pracy z obawy przed koronawirusem. Wykonujemy swoje obowiązki, ponieważ taka jest nasza praca.
W nowej komendzie została wybudowana specjalna sala edukacyjna dla dzieci i młodzieży „Iskierka”. Od kiedy planuje Pan jej uruchomienie?

Oczywiście specjalna sala dla dzieci i młodzieży „Iskierka” jest wybudowana, wyposażona i czeka na pierwszych gości. W miarę możliwości chcielibyśmy to jak najszybciej uruchomić. Właśnie do edukowania dzieci ta sala jest stworzona, przez poprzedniego komendanta, który był pomysłodawcą. Mi również zależy na tym, aby jak najszybciej tę salę uruchomić, ponieważ jest stworzona dla dzieci w konkretnym celu, nie po to, aby stała pusta, ale po to by odwiedzający nas słuchacze uczyli się o zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem nie tylko pożarowym. Uruchomienie tej sali związanie jest tylko i wyłącznie z sytuacją związaną z koronawirusem i ograniczeniami kontaktów między nami. Jeżeli szkoły wrócą do normalnego funkcjonowania, postaramy się przywrócić zajęcia.
Czy udało się już Panu poznać całą załogę i wszystkich nowych podwładnych? Czy według Pana liczba strażaków w PSP w Legionowie jest wystarczająca?

Za mną są już dwa tygodnie jako nowego komendanta jednostki w Legionowie i udało mi się już poznać całą załogę. Wszyscy tutaj są zgrani i ja to widzę. Według mojej wiedzy i obserwacji liczba strażaków pracujących w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie jest całkowicie wystarczająca, żeby zabezpieczyć potrzeby powiatu legionowskiego. Proszę pamiętać, że obowiązują stosowne przepisy i przeliczenia np. liczba strażaków do liczby mieszkańców.
Jako nowy komendant odwiedza Pan również jednostki OSP w powiecie legionowskim?

Objeżdżam strażnice OSP w powiecie legionowskim, staram się zapoznać z całą siecią ratowniczą w powiecie, ale żeby odwiedzić wszystkie, zajmie mi jeszcze trochę czasu, ponieważ cały czas na miejscu w Legionowie mamy dużo bieżących zadań do wykonania. Obecnie przez obostrzenia związane z koronawirusem musieliśmy ograniczyć liczbę szkoleń dla strażaków z OSP. Wraz ze zmniejszaniem reżimu sanitarnego będziemy mogli znowu wrócić de pełnej realizacji potrzeb zgłaszanych przez poszczególne OSP w tym zakresie.
Panie Komendancie od kilku dni w komendzie kontrolę prowadzą pracownicy Najwyższej Izby Kontroli. Co jest kontrolowane i w jakim zakresie?

Rzeczywiście od kilku dni w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie są prowadzone czynności Najwyższej Izby Kontroli. Jest to jednak zaplanowana kontrola pod kątem sprawdzenia zgodności funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Nie jest to kontrola tylko Komendy w Legionowie, ale całej Państwowej Straży Pożarnej. Nasza jednostka jest jednym z elementów składowych całego mechanizmu kontroli. NIK ma pewien zakres kontroli, a my zostaliśmy wyznaczeni jako podmiot kontrolowany w tym obszarze. Kontrole te dotyczą między innymi: szkoleń, wyposażenia, obiegu dokumentów, funkcjonowania Krajowego Systemu Ratowniczo Gaśniczego, kontrolowane jest niemal wszystko.
Dziękuję za rozmowę

Galeria zdjęć z nowej komendy PSP w Legionowie: