W tytule artykułu została postawiona śmiała teza, jednak praktyka pokazuje, że prawdziwa. Bardzo wiele osób zgłaszających się z prośbą o pomoc, są to osoby dotknięte właśnie tym przestępstwem.
Oszukać może nas każdy, np. pożyczając pieniądze i ich nie oddając, nie wywiązując się z umowy, podając nieprawdziwe dane, i na wiele innych sposobów. Oszukać mogą zarówno osoby bliskie, jak i obce, pracownicy banków, operatorzy sieci komórkowych. Paść ofiarą oszusta może każdy.
Oszustwo jest uregulowane w art. 286 k.k. Zgodnie z brzmieniem tego przepisu ten, kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Tej same karze podlega ten, kto żąda korzyści majątkowej w zamian za zwrot bezprawnie zabranej rzeczy. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
Przyjrzyjmy się bliżej znamionom tego czynu. Aby doszło do dokonania przestępstwa oszustwa, sprawca musi działać w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Cel ten musi mu przyświecać w momencie popełnienia czynu zabronionego. Chcą uzyskać korzyść majątkową, sprawca doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem. Może to uczynić wprowadzając ją w błąd, wyzyskując błąd lub niezdolność do należytego pojmowania przedsiębranego działania. Błąd może polegać polegać na urojeniu (fałszywym wyobrażeniu) lub na nieświadomości występujących w rzeczywistości okoliczności, może dotyczyć okoliczności zewnętrznej lub wewnętrznej (psychicznej), może również dotyczyć różnorodnych okoliczności odnoszących się do osoby (np. jej tożsamości), rzeczy (właściwości, cech użytkowych, wartości itp.), stanu prawnego, zjawiska lub zdarzenia. Niezdolność do zrozumienia podejmowanych działań może wynikać z młodego wieku, upośledzenia psychicznego lub niedorozwoju umysłowego, mając przy tym charakter stały bądź okresowy.
Przed oszustami trudno się bronić, jednak należy pamiętać, że każda osoba pokrzywdzona przestępstwem powinna ten fakt zgłosić właściwym organom. Złożenie zawiadomienia nic nie kosztuje, a sprawcy nie powinni pozostawać bezkarni, tym bardziej że ich ofiarami mogą padać kolejne osoby.
Dla osób, które chciałyby skorzystać z pomocy prawnej, informuję że BEZPŁATNE PORADY PRAWNE organizowane są w poniedziałki w godzinach 16:15-20:15 w siedzibie Kancelarii Radcy Prawnego – ul. Piłsudskiego 33 lok. 302 w Legionowie, II piętro (kontakt telefoniczny do fundacji: +48 724 543 692). Kancelaria jest Lokalnym Punktem Bezpłatnej Pomocy osobom pokrzywdzonym przestępstwem Ministerstwa Sprawiedliwości. Możliwe jest również uzyskanie wsparcia finansowego i psychologicznego.
Joanna Regent-Cendrowska
Radca prawny
W razie pytań, kontakt z autorką do artykułu: tel. 669-134-666