W czwartek (27 sierpnia) Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział, że resort któremu przewodzi zaproponuje zmiany dotyczące kwarantanny i izolacji związanej z koronawirusem. Czas odbywania izolacji i kwarantanny ma zostać skrócony do 10 dni.
W czwartek (27 sierpnia) na konferencji prasowej Minister Zdrowia, Adam Niedzielski zapowiedział zmiany dotyczące uproszczenia zasad prowadzenia kwarantanny i izolacji. Propozycje te zostały już przesłane do konsultacji. Najważniejsza zmiana ma dotyczyć długości odbywania kwarantanny i izolacji. – Pierwsza ważna decyzja jaką podjąłem dotyczy zasad kwarantanny i izolacji. Wprowadzamy zmiany w reakcji na sygnały, które do nas docierają z wielu stron, zarówno od środowiska medycznego, jak i od pacjentów, którym zdarzało się pozostawać w izolacji bardzo długo ze względu na konieczność powtarzania testu. Do tej pory trzeba było uzyskać dwukrotnie negatywne wyniki, dlatego ten proces się przedłużał. Ze względu na postęp wiedzy, lepsze zrozumienie mechanizmów zachodzących w trackie infekcji oraz ustalenie okresu zakażania można było zaproponować nowe kryteria zwalniania z kwarantanny, jak i izolacji – możemy przeczytać w wypowiedzi ministra zdrowia, Adama Niedzielskiego na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.
Zmiany w odbywaniu kwarantanny
Najważniejszą zmianą ma być ta dotycząca długości odbywania kwarantanny. Miała ona by trwać 10 dni w przypadku osób, u których nie wystąpiły objawy kliniczne (obecnie ten czasu to 14 dni). Jeżeli po 10 dniach objawy kliniczne pojawią się wtedy taka osoba będzie musiała skonsultować się z lekarzem, który podejmie dalsze decyzje. Osoba, u której wystąpią objawy sugerujące na zakażenie COVID-19 będzie traktowana jako podejrzana o zakażenie i zostanie poddawana rutynowej diagnostyce.
Dodatkowo proponowane zmiany mają doprowadzić do zniesienie konieczności wykonania testu względem osób przebywających w kwarantannie. Będący również na konferencji prasowej ministra zdrowia krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban powiedział, że osoby będące na kwarantannie które, miały styczność z osobą zakażoną, a nie będą miały objawów klinicznych zostaną zwolnione z kwarantanny automatycznie. Jednak osoby, które będą miały objawy, będą musiały skontaktować się z lekarzem.
Zmiany w odbywaniu izolacji
Również w przypadku izolacji ma ulec skróceniu okres czasu jej odbywania – Jeśli chodzi o pacjentów, którzy są chorzy i rozpoznani, to izolowaniem i zwalnianiem z izolacji zajmują się lekarze chorób zakaźnych lub w szpitalach jednoimiennych. Jeżeli ktoś nie ma objawów klinicznych lub ma je mało nasilone, to będzie zwalniany po minimum 10 dniach od rozpoznania choroby. Zmiany dotyczą także zasad zwalniania pacjentów już zakażonych z izolacji. U znacznej części osób zwalnianie z izolacji będzie oparte nie o wykonanie testu molekularnego, ale o ocenę stanu klinicznego pacjenta. Będą jej dokonywać lekarze z ośrodków zakaźnych lub podstawowej opieki zdrowotnej. Zakładamy, że większość pacjentów będzie pozostawała pod opieką lekarzy rodzinnych, jako że w zdecydowanej większości przypadków choroba przebiega łagodnie – możemy przeczytać w wypowiedzi prof. Andrzeja Horbana.
Tak proponowane zmiany podsumował na konferencji prasowej prof. Andrzej Horban – wdrożenie nowych zasad testowania pozwoli skierować większość sił i środków na osoby, które powinny być diagnozowane, ponieważ na obecnym etapie epidemii taktyka jest bardzo prosta – testujemy osobę z objawami klinicznymi, które sugerują COVID, i testujemy ludzi w opracowywaniu ogniska zakażeń wokół nich – możemy przeczytać na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia.